Po usunięciu wody z zalanego domu należy skonsultować się z fachowcem - elektrykiem lub elektromechanikiem, aby sprawdził stan naszej instalacji i poradził nam, czy będzie jeszcze działać. Elektryk powinien wykonać pomiary kontrolne izolacji instalacji elektrycznej.
Zasilanie prowizoryczne
Do prac remontowych i osuszania budynku potrzebne są zazwyczaj urządzenia zasilane elektrycznie: pompy, suszarki, dmuchawy itp. Sprawnie działająca instalacja elektryczna w zalanym domu jest podstawowym elementem powrotu do normalności. Rozmiar prac remontowych zależy od stopnia zniszczeń. Jeśli cały dom wraz z instalacją elektryczną został zalany, może zaistnieć konieczność doprowadzenia prowizorycznej linii zasilania z miejsca wskazanego przez pracownika zakładu energetycznego.
Przyłącze elektryczne
Linie energetyczne i zewnętrzne sieci kablowe oraz przyłącza do licznika energii muszą zostać sprawdzone i naprawione przez pracowników miejscowego zakładu energetycznego. Jest to ich obowiązek. Jednak widoczne uszkodzenia trakcji elektrycznej należy zgłosić odpowiednim służbom.
Naprawiać czy całkowicie wymienić instalację elektryczną? Decyzję należy podjąć po konsultacji z elektrykiem. Nie może być ona podyktowana jedynie względami ekonomicznymi. Wadliwie działająca instalacja elektryczna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Podejmując decyzję o naprawie bądź całkowitej wymianie instalacji elektrycznej warto wziąć pod uwagę fakt, czy jest ona wykonana z przewodów z żyłami aluminiowymi czy miedzianymi. Jeśli jest to instalacja starszego typu, może warto ją zmodyfikować. W przypadku, gdy zniszczenia są tak duże, że konieczne okazuje się skucie tynków i naprawa struktury ścian, wówczas oczywiście wskazana wydaje się wymiana całej instalacji. Jeśli natomiast nie ma konieczności skuwania tynków, bo dom był tylko częściowo zalany, instalacje elektryczne wystarczy przejrzeć. W tym celu trzeba zdjąć pokrywy z puszek instalacyjnych, wymontować z puszek gniazda wtykowe i włączniki oświetlenia, a wszystko dokładnie oczyścić i osuszyć. Bezpieczniki wykręcić i wymienić na nowe, dokładnie też oczyścić elementy opraw oświetleniowych.
Większość wyżej opisanych prac powinien wykonać elektryk, który po wykonaniu niezbędnych pomiarów - m.in. skuteczności zerowania i oporności instalacji - będzie mógł podłączyć instalację do sieci.
Które prace przy instalacji elektrycznej możemy wykonać samodzielnie?
- Możemy otworzyć szafki na bezpieczniki i wykręcić je. Te, które miały styczność z wodą nie będą działać muszą być wymienione.
- Pozdejmować pokrywki z wszystkich puszek instalacyjnych, które zostały zalane wodą. Otworzyć, bez rozłączania przewodów, gniazda wtyczkowe i włączniki oświetleniowe. Otwarcie puszek instalacyjnych przyspieszy ich osuszenie, a dopóki nie mamy pewności, że są całkowicie suche, nie wolno nam używać instalacji elektrycznej. W przypadku, gdy puszki lub gniazda są pokryte błotem lub mułem, należy je oczyścić lub wymienić.
- Powinniśmy odłączyć od zasilania, zdjąć i rozmontować żyrandole, kinkiety oraz inne źródła światła. Należy je oczyścić i osuszyć przed użyciem. Żarówki po zetknięciu z wodą nie nadają się do użytku.
- Wszelkie sprzęty użytku domowego, które działają na prąd po zalaniu wodą nie nadają się do użytku, a koszt ich naprawy może być nieopłacalny.
Pamiętajmy! Jakiekolwiek prace przy instalacji elektrycznej wykonujemy zawsze przy wyłączonym napięciu.
Instalacje grzewcze
Zamoczone kotły węglowe wymagają dokładnego oczyszczenia, odkażenia i osuszenia. W przypadku kotłów gazowych czyszczenia powinien dokonać uprawniony specjalista. Grzejniki najlepiej wymontować i dokładnie oczyścić, odkazić i - po osuszeniu - powtórnie zamontować.
Ze względu na możliwość uszkodzeń instalacji gazowej, na skutek zmian w konstrukcji budynku, bezwzględnie konieczne jest sprawdzenie jej szczelności przez uprawnionego instalatora
Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?