Instalacje elektryczne po powodzi

Beata Kubiak
tpsdave (Pixabay.com)
Co zrobić, gdy nie możemy ustrzec instalacji elektrycznej przed zalaniem wodą, chociażby w przypadku powodzi? Czy instalację elektryczną w zalanym domu da się uratować?

Po usunięciu wody z zalanego domu należy skonsultować się z fachowcem - elektrykiem lub elektromechanikiem, aby sprawdził stan naszej instalacji i poradził nam, czy będzie jeszcze działać. Elektryk powinien wykonać pomiary kontrolne izolacji instalacji elektrycznej.

Zasilanie prowizoryczne
Do prac remontowych i osuszania budynku potrzebne są zazwyczaj urządzenia zasilane elektrycznie: pompy, suszarki, dmuchawy itp. Sprawnie działająca instalacja elektryczna w zalanym domu jest podstawowym elementem powrotu do normalności. Rozmiar prac remontowych zależy od stopnia zniszczeń. Jeśli cały dom wraz z instalacją elektryczną został zalany, może zaistnieć konieczność doprowadzenia prowizorycznej linii zasilania z miejsca wskazanego przez pracownika zakładu energetycznego.

Przyłącze elektryczne
Linie energetyczne i zewnętrzne sieci kablowe oraz przyłącza do licznika energii muszą zostać sprawdzone i naprawione przez pracowników miejscowego zakładu energetycznego. Jest to ich obowiązek. Jednak widoczne uszkodzenia trakcji elektrycznej należy zgłosić odpowiednim służbom.

Naprawiać czy całkowicie wymienić instalację elektryczną? Decyzję należy podjąć po konsultacji z elektrykiem. Nie może być ona podyktowana jedynie względami ekonomicznymi. Wadliwie działająca instalacja elektryczna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Podejmując decyzję o naprawie bądź całkowitej wymianie instalacji elektrycznej warto wziąć pod uwagę fakt, czy jest ona wykonana z przewodów z żyłami aluminiowymi czy miedzianymi. Jeśli jest to instalacja starszego typu, może warto ją zmodyfikować. W przypadku, gdy zniszczenia są tak duże, że konieczne okazuje się skucie tynków i naprawa struktury ścian, wówczas oczywiście wskazana wydaje się wymiana całej instalacji. Jeśli natomiast nie ma konieczności skuwania tynków, bo dom był tylko częściowo zalany, instalacje elektryczne wystarczy przejrzeć. W tym celu trzeba zdjąć pokrywy z puszek instalacyjnych, wymontować z puszek gniazda wtykowe i włączniki oświetlenia, a wszystko dokładnie oczyścić i osuszyć. Bezpieczniki wykręcić i wymienić na nowe, dokładnie też oczyścić elementy opraw oświetleniowych.
Większość wyżej opisanych prac powinien wykonać elektryk, który po wykonaniu niezbędnych pomiarów - m.in. skuteczności zerowania i oporności instalacji - będzie mógł podłączyć instalację do sieci.

Które prace przy instalacji elektrycznej możemy wykonać samodzielnie?

  • Możemy otworzyć szafki na bezpieczniki i wykręcić je. Te, które miały styczność z wodą nie będą działać muszą być wymienione.
  • Pozdejmować pokrywki z wszystkich puszek instalacyjnych, które zostały zalane wodą. Otworzyć, bez rozłączania przewodów, gniazda wtyczkowe i włączniki oświetleniowe. Otwarcie puszek instalacyjnych przyspieszy ich osuszenie, a dopóki nie mamy pewności, że są całkowicie suche, nie wolno nam używać instalacji elektrycznej. W przypadku, gdy puszki lub gniazda są pokryte błotem lub mułem, należy je oczyścić lub wymienić.
  • Powinniśmy odłączyć od zasilania, zdjąć i rozmontować żyrandole, kinkiety oraz inne źródła światła. Należy je oczyścić i osuszyć przed użyciem. Żarówki po zetknięciu z wodą nie nadają się do użytku.
  • Wszelkie sprzęty użytku domowego, które działają na prąd po zalaniu wodą nie nadają się do użytku, a koszt ich naprawy może być nieopłacalny.

Pamiętajmy! Jakiekolwiek prace przy instalacji elektrycznej wykonujemy zawsze przy wyłączonym napięciu.

Instalacje grzewcze
Zamoczone kotły węglowe wymagają dokładnego oczyszczenia, odkażenia i osuszenia. W przypadku kotłów gazowych czyszczenia powinien dokonać uprawniony specjalista. Grzejniki najlepiej wymontować i dokładnie oczyścić, odkazić i - po osuszeniu - powtórnie zamontować.
Ze względu na możliwość uszkodzeń instalacji gazowej, na skutek zmian w konstrukcji budynku, bezwzględnie konieczne jest sprawdzenie jej szczelności przez uprawnionego instalatora

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl