
Poziom ścieków w szambie wymaga regularnej kontroli. Niespodziewanie zalane ściekami podjazd dla samochodów, posesja, czasem też pomieszczenia w domu i związany z tym fetor to spory problem, zwłaszcza jeśli zaskoczy nas w dzień wolny od pracy lub święto, kiedy firmy świadczące usługi asenizacyjne (wywóz nieczystości) nie pracują.
A i w dzień powszedni szambowóz nie przyjeżdża przeważnie tak od razu po naszym telefonie.
Dobrze więc nie dopuścić do takiej sytuacji. Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy zaopatrzyć się w sygnalizator poziomu szamba. Takie urządzenia, zazwyczaj elektroniczne, oferują firmy, które sprzedają także różnego rodzaju zbiorniki na nieczystości płynne.
Sygnalizatory produkowane są w wersji zewnętrznej i wewnętrznej. Są łatwe w montażu, zwłaszcza te zewnętrzne (nie wymagają prowadzenia instalacji). Aby je zainstalować nie trzeba wchodzić do wnętrza zbiornika. Nadają się do montażu zarówno w zbiornikach nowych, jak i już używanych.
Urządzenie w wersji zewnętrznej składa się najczęściej z pływaka, który umieszcza się w zbiorniku na odpowiedniej głębokości, ogniwa słonecznego ładującego akumulator, układu elektronicznego i diod. Elementy zewnętrzne zamknięte są w aluminiowej obudowie, odpornej chemicznie i wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie jest praktycznie bezawaryjne.

Montuje się je na pokrywie szamba lub daszku kominka wentylacyjnego. Miganie czerwonej diody przypomina (z odpowiednim wyprzedzeniem) o konieczności opróżnienia szamba. Za mankament tego rozwiązania można uznać fakt, że świecące diody widoczne są praktycznie tylko o zmierzchu, chociaż wtedy widać je naprawdę z daleka.
Sygnalizator w wersji wewnętrznej wymaga wykonania instalacji. Pływak lub specjalną sondę umieszcza się wewnątrz zbiornika. Dokonuje się tego np. przez wywiercenie niewielkiego otworu w stropie szamba lub jego studzience. Następnie kablem, poprowadzonym w standardowej rurce osłonowej z PCW, podłącza do sygnalizatora znajdującego się wewnątrz budynku (np. w wiatrołapie, korytarzu, kotłowni lub garażu). Sygnalizator podłącza się z kolei do gniazdka elektrycznego (230 V). O prawidłowym zasilaniu informuje dioda świecąca się na zielono. Zbyt wysoki poziom nieczystości w zbiorniku sygnalizowany jest poprzez miganie diody czerwonej, a w niektórych modelach także przez sygnał akustyczny.


Aby umieścić sondę w zbiorniku należy wywiercić niewielki otwór w dowolnym miejscu stropu zbiornika lub ścianie zewnętrznej. Przewód elektryczny łączący sondę z sygnalizatorem prowadzi się do budynku w rurce osłonowej z PCW.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE