Warunki prawidłowej instalacji kominka w domu o konstrukcji szkieletowej, jak i murowanym:
Odpowiedni komin. Komin musi być dostosowany do palenisk na paliwo stałe – tj. wyposażony w otwór rewizyjny (lub inne rozwiązanie pozwalające na usuwanie sadzy), mieć odpowiedni przebieg (najwięcej dwa zagięcia po maksymalnie 30°, przekrój (np. minimalne wymiary to 140 x 140 mm lub średnica 150 mm dla palenisk o powierzchni otworu do 0,25 m²), wysokość (min. 4 m), materiał, szczelność, konstrukcję (ocieplony i odporny na „mokre” spaliny), wylot (powyżej kalenicy, a jeśli nie - powinien być wyposażony w specjalną nasadę kominową zapobiegającą cofaniu się spalin). Pamiętajmy też, że pod jeden komin podłączamy tylko jeden kominek lub kozę.
Doprowadzenie powietrza. Powietrze (niezbędne do procesu spalania) doprowadza się do kominka z zewnątrz. Służy do tego specjalna rura o przekroju minimum 160 mm (lub 200 m²), wyposażona w regulowaną przepustnicę,
Odpowiednio mocne podłoże. Podłoże lub strop w miejscu, w którym zaplanowany jest kominek lub koza powinno mieć wystarczającą nośność i być stabilne. Trzeba mieć na uwadze, że ciężar przeciętnego kominka wynosi około 500 kg, a często przekracza nawet 1 tonę.
Uwaga na instalacje. Miejsce, gdzie będzie znajdowało się palenisko musi być pozbawione wszelkich przewodów elektrycznych i gazowych w podłodze, ścianach i suficie.
Istotna różnica to sposób montażu kominka lub kozy na ścianie o konstrukcji drewnianej. Kominek instalowany jest podobnie jak przy ścianie murowanej, ale ważne jest wykonanie wentylowanego ekranu cieplnego. W odległości minimum 30 mm od drewnianej ściany buduje się dodatkową ściankę (murowaną lub z ognioodpornych płyn kartonowo-gipsowych). Należy zwrócić uwagę, że przestrzeń, jaka powstaje między ścianą drewnianą, a tą wybudowaną musi być wentylowana. Na dole ściany musi być zapewniony wlot powietrza, na górze – wylot.
Ściankę od strony paleniska wykłada się izolacją – specjalną wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej. Zaleca się, aby do wysokości paleniska izolacja była podwójnej grubości.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?