Zabudowa stelaża podtynkowego w.c. bez błędów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Podwieszane w.c. ma wiele zalet. Jednak, żeby było estetyczne i funkcjonalne, musimy zadbać o odpowiednią zabudowę stelaża.
Podwieszane w.c. ma wiele zalet. Jednak, żeby było estetyczne i funkcjonalne, musimy zadbać o odpowiednią zabudowę stelaża. Fotolia/Ultaramet
Podwieszane miski łazienkowe coraz częściej zastępują tradycyjne sedesy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zabudowie stelaża podtynkowego do w.c.

Powierzchnia pod stelaż podtynkowy i jego obudowę

Pamiętajmy, żeby na stelaż podtynkowy oraz jego obudowę przeznaczyć odpowiednią powierzchnię.
Pamiętajmy, żeby na stelaż podtynkowy oraz jego obudowę przeznaczyć odpowiednią powierzchnię. Ultrament

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, musimy się upewnić, czy mamy wystarczającą ilość miejsca na montaż podwieszanego w.c. Na stelaż podtynkowy potrzebne jest miejsce o wymiarach ok. 40-50 cm szerokości, 15-20 cm długości oraz 120 cm wysokości. Ponadto musi być miejsce na zawieszenie miski o wymiarach ok. 40 cm szerokości i 55 cm długości, a także wolna przestrzeń zapewniająca wygodne korzystanie z toalety (ok. 20 cm miejsca po obu bokach oraz 80 cm szerokości i 60 cm długości na froncie). Jeśli miejsca będzie za mało, montaż może okazać się niemożliwy, albo korzystanie z toalety – bardzo niewygodne.
Jeśli wielkość i aranżacja naszej łazienki na to pozwala, przy okazji wykonywania zabudowy stelaża możemy pomyśleć o budowie ścianki, która oddzieli w.c. od części kąpielowo-sanitarnej.

Z czego wykonać zabudowę stelaża podtynkowego

Zabudowę stelaża podtynkowego możemy wykonać z impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, odpornych na wilgoć (typ H2) lub gotowych płyt budowlanych z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – również odpornych na wodę (są one obustronnie pokryte specjalną zaprawą, z wtopioną siatką z włókna szklanego). Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Płyty gipsowo-kartonowe są bardzo popularne i ekonomiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że są cięższe i mniej wygodne w obróbce niż płyty z XPS. Podczas przycinania pylą, a przed położeniem płytek ceramicznych , trzeba je zagruntować. To wydłuża czas pracy, bo trzeba uwzględnić okres schnięcia gruntu (od kilku godzin do doby). Plusem płyt gipsowo-kartonowych jest ich cena i dobra znajomość materiału. Płyty budowlane z poliestru są lekkie i łatwe w obróbce. Nie pylą i nie trzeba gruntować ich powierzchni przed nałożeniem okładziny. Na rynku są dostępne również gotowe systemy z takich płyt, przeznaczone do zabudowy stelaży podtynkowych (mają fabrycznie przygotowane otwory na przyłącza sanitarne oraz zawieszenie miski ustępowej, a wymiary samych płyt są dostosowane do wykonania panelu przedniego, bocznych i górnego). Minusem płyt budowlanych z XPS jest ich wyższa cena.

Do zabudowy stelaża podtynkowego możemy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, płyty budowlana z XPS (lub gotowe systemy wykonane z nich).
Do zabudowy stelaża podtynkowego możemy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, płyty budowlana z XPS (lub gotowe systemy wykonane z nich). Ultrament

Trwała i wytrzymała zabudowa stelaża

Zanim przystąpimy do montażu obudowy, musimy zadbać o solidne i stabilne połączenie samego stelaża ze ścianą i podłogą łazienki. Trzeba też zwrócić uwagę, żeby obudowa była wytrzymała na obciążenia, dzięki czemu unikniemy ryzyka pękania płytek wokół miski sedesowej.
 – Gdy prace zostaną zrealizowane przy użyciu kiepskiej jakości materiałów lub w sposób niedbały, efektem będzie pękanie płytek pod naciskiem miski zaledwie kilkudziesięciu kilogramów – ostrzega Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.
Obudowa stelaża podtynkowego musi być odpowiednio sztywna – powinna mieć grubość co najmniej 20 mm. Żeby ją uzyskać, trzeba zastosować dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej (mają grubość 12,5 mm) lub pojedynczą płytę budowlaną o grubości 20 mm (w gotowych obudowach przewidziano wzmocnionej odporności na obciążenia w miejscu montażu miski toaletowej).

Podwieszane w.c., z odpowiednio zabudowanym stelażem to sposób na łazienkę bardziej estetyczną i łatwiejszą do utrzymania w czystości. Jak widać, nie musimy się także obawiać prac montażowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl