Kocioł dwufunkcyjny - ciepła woda na życzenie

Ewa Kulesza
Wraz z nastaniem wiosny kończy się sezon grzewczy. Kotły zamontowane w wielu domach przestają ogrzewać pomieszczenia, a przez kolejne pół roku ich rolą jest zapewnienie ciepłej wody w kranach. Warto wiedzieć, jakie rozwiązania pozwolą nam na uzyskanie ciepłej wody w wystarczającej ilości i zawsze wtedy gdy będzie potrzebna.
Kocioł dwufunkcyjny - ciepła woda na życzenie

Mimo że kotły grzewcze często kojarzą się z dużymi urządzeniami montowanymi w piwnicach i innych tego typu pomieszczeniach, rynek kotłów przeznaczonych do instalacji w mieszkaniach stale się rozrasta. Obecnie nie tylko domy jednorodzinne, ale i wiele nowoczesnych mieszkań jest wyposażonych w gazowy kocioł grzewczy, służący zarówno do podgrzewania wody w grzejnikach, jak i tej płynącej z kranów. W zakresie dostarczania ciepłej wody użytkowej takie urządzenie powinno spełniać kilka warunków.  Przede wszystkim ma gwarantować mieszkańcom odpowiednią ilość ciepłej wody. Podczas korzystania z kilku ujęć jednocześnie jej temperatura nie powinna się znacząco obniżyć. Drugim ważnym czynnikiem jest zaś oszczędność energii oraz wody, co oznacza między innymi to, że powinna być ona dostępna od razu po odkręceniu kranu.

Kocioł dwufunkcyjny - ciepła woda na życzenie

Kotły w mieszkaniu
Rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować kocioł grzewczy, ma decydujące znaczenie przy wyborze urządzenia. Kocioł instalowany w mieszkaniu powinien być niewielki, cichy oraz spełniać wymienione wcześniej wymagania dotyczące ilości ciepłej wody oraz szybkości jej dostarczenia. Ten ostatni aspekt jest ważny nie tylko ze względu na wygodę użytkowników – im dłużej czekamy na ciepłą wodę, tym więcej marnujemy wody zimnej, co wyraźnie odbije się na wysokości naszych rachunków. Opłaca się więc zainwestować w nowoczesne, efektywne urządzenie.

Z powodu ograniczonej ilości miejsca, w mieszkaniach często stosujemy niewielkie wiszące kotły dwufunkcyjne, które w zależności od potrzeby podgrzewają zarówno wodę w instalacji grzewczej, jak i tę płynącą z kranów. Przykładem takiego urządzenia jest nowocześnie zaprojektowany kocioł Avanta firmy De Dietrich, który mierzy jedynie 60 cm wysokości i 40 cm szerokości. Dzięki nowoczesnej konstrukcji ten kondensacyjny kocioł jest energooszczędny i na tyle wydajny, że nawet przy zwiększonym poborze wody zapewni jej odpowiednią temperaturę. Nowoczesnym systemem pozwalającym na natychmiastowe dysponowanie ciepłą wodą o żądanej temperaturze jest Aquatronic stosowany w kotłach City 2.24 firmy De Dietrich. City 2.24 nie tylko szybko podgrzewa wodę, ale również utrzymuje jej stałą temperaturę przez cały czas użytkowania. Wyraźnie poprawia to komfort np. podczas kąpieli.

Kotły dwufunkcyjne są dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach, gdzie stosunkowo rzadko korzysta się z kilku ujęć wody jednocześnie, a odległość między łazienką i kuchnią nie jest duża. Jeżeli liczba domowników powoduje, że ciepła woda będzie często potrzebna w kilku miejscach na raz (na przykład do kąpieli i do mycia naczyń), warto kupić kocioł ze zintegrowanym lub dołączonym podgrzewaczem. W kilkudziesięciolitrowych, estetycznie połączonych z kotłem podgrzewaczach, temperatura magazynowanej wody cały czas utrzymywana jest na odpowiednim poziomie i w razie potrzeby gorąca woda popłynie z wielu kranów jednocześnie. Duża część oferowanych na rynku kotłów jest dostępna w takich wersjach.

Kocioł dwufunkcyjny - ciepła woda na życzenie

W dużym domu równie ciepło
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku montowania kotłów w domach jednorodzinnych. Tu zazwyczaj mamy miejsce na zamontowanie kotła z dużym, ponad stulitrowym podgrzewaczem, co zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody wszystkim domownikom. Może on stanowić oddzielny element dołączony do kotła, jednak wygodniejsze i bardziej estetyczne jest urządzenie ze zintegrowanym zasobnikiem, takie jak kondensacyjny kocioł De Dietrich ELIDENS DTG 1300, mieszczący w estetycznej obudowie 130-litrowy podgrzewacz. Taki kocioł zagwarantuje, że ciepłej wody nie zabraknie nawet przy równoczesnym korzystaniu z wielu ujęć.

Warto dodatkowo zadbać o rozwiązania likwidujące częste w dużych domach problemy z szybkością uzyskiwania ciepłej wody. Spowodowane są one tym, że w przeciwieństwie do mieszkań, gdzie odległość kotła od łazienki i kuchni zazwyczaj nie przekracza kilku metrów, w dużych domach rury prowadzące od kotła i podgrzewacza do kranu mają znaczną długość. W związku z tym, mimo skutecznego działania urządzeń grzewczych woda zalegająca w rurach stygnie i po odkręceniu kranu musimy czekać aż zastąpi ją ciepła woda płynąca z podgrzewacza. Obniża to komfort korzystania z kranów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem zapobiegającym wychłodzeniu wody zalegającej w rurach jest wykonanie obiegu cyrkulacji ciepłej wody. Krążąc w instalacji woda stale przepływa przez podgrzewacz, dzięki czemu nie ma czasu wystygnąć. Do wykonania takiej instalacji wymagane jest co prawda poprowadzenie dodatkowej rury i montaż niewielkiej pompy cyrkulacyjnej, jednak owocuje to wyjątkowym komfortem korzystania z ciepłej wody.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl