Kocioł uniwersalny z możliwością modernizacji - Wally

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Uniwersalny kocioł Wally firmy Klimosz w podstawowej wersji jest kotłem komorowym, w pełni żeliwnym, opalanym paliwami stałymi takimi jak węgiel, koks, drewno, mieszanki węgli, miał i flot.*
Kocioł uniwersalny z możliwością modernizacji - Wally

Kocioł uniwersalny Wally - charaketrystyka

Konstrukcja kotła Wally oparta jest na znanym i cenionym od lat wymienniku ciepła czeskiej firmy Viadrus z Bohumina. Produkt ten w odróżnieniu od innych kotłów charakteryzuje się dużą wytrzymałością wynikającą z zastosowania ścianek kotła o grubości 7 mm oraz odpornością na korozję, co gwarantuje żeliwna konstrukcja wymiennika. Stosując takie rozwiązania producent bez najmniejszych obaw udziela 10 letniej gwarancji na poprawne działanie oraz na konstrukcję kotła. Odpowiednio zaprojektowana komora paleniskowa zapewnia stałopalność kotła przy jednym załadunku powyżej 10 h, często nawet do 16 h. Modułowa konstrukcja kotła umożliwia przebudowę (powiększenie lub pomniejszenie) kotła w razie zaistniałej potrzeby. Dodatkowo konstrukcja ta pozwala na szybką i niedrogą wymianę zużytych elementów kotła po upływie czasu gwarancji urządzenia. W zasadzie możliwa jest wymiana każdego elementu kotła w dowolnej chwili, nawet po okresie eksploatacyjnym 15 lat i więcej. Żywotność urządzenia szacowana jest na ok. 20 lat, a nawet dłużej zachowując zasady prawidłowej eksploatacji i konserwacji urządzenia.

Kocioł z możliwością rozbudowy

Kocioł Klimosz Wally w prosty i niedrogi sposób można wyposażyć w regulator pracy kotła i  wentylator nadmuchowy zwiększając przy tym jakość spalania paliwa. Dodatkowo w zależności od zastosowanego sterownika mamy możliwość obsługi pomp obiegowych instalacji centralnego ogrzewania oraz innych urządzeń.
Niespotykanym dotąd rozwiązaniem modernizacji kotła proponowanym przez firmę Klimosz jest jego przebudowa w dowolnym momencie na kocioł z automatycznym podawaniem paliwa. Do tego celu użyto specjalnie zaprojektowanych zestawów przezbrojeniowych z palnikiem automatycznym. 
Do pierwszego z nich należy Zestaw Palnika Automatycznego (ZPA), w komplecie którego znajduje się podstawa z płaszczem wodnym pod kocioł Wally wewnątrz której usytuowany jest palnik automatyczny. Palnik ten, w zależności od zapotrzebowania może być palnikiem retortowym (ZPA) spalającym ekogroszek oraz pelety lub palnikiem rynnowym (ZPR) spalającym dodatkowo węgiel brunatny, mieszanki węgla oraz miału a także ziarna zbóż. Obie konstrukcje palników zasilane są podajnikiem ślimakowym o grubości zwoju 8 mm. Zastosowanie zestawu palnika automatycznego zwiększa efektywność spalania przy niższym nakładzie pracy włożonej podczas eksploatacji kotła. Pojemność zbiornika zasypowego paliwa wystarcza nawet do 7 dni ciągłej pracy kotła. Realizowany proces spalania w trybie automatycznym zapewnia wysoką sprawność oraz niską emisję gazów do atmosfery co potwierdzone jest uzyskaniem certyfikatu ekologicznego wydanego przez notyfikowane laboratorium badawcze.

Kocioł uniwersalny z możliwością modernizacji - Wally

         

Kocioł uniwersalny z możliwością modernizacji - Wally
Kocioł uniwersalny z możliwością modernizacji - Wally

Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym do modernizacji kotła jest zestaw palnika typowo peletowego zainstalowanego w drzwiach kotła. Rozwiązanie takie umożliwia wysokosprawne spalanie pelet w palniku automatycznym realizującym pracę z wykorzystaniem automatycznego rozpalania oraz wygaszania kotła bez konieczności przerabiania rur króćów wylotowych z kotła.

Co ważne, kocioł po modernizacji na kocioł automatyczny w dalszym ciągu daje możliwość spalania paliw w sposób ręczny na żeliwnym wodnym ruszcie komory paleniskowej.

Możliwości techniczne kotła Wally

Zastosowanie, w obu przypadkach proponowanych zestawów przezbrojeniowych, regulatora pracy kotła KLIMOSZ KOMFORTpozwala na sterowanie nie tylko pracą samego kotła, ale również całą instalacją grzewczą oraz urządzeniami regulacyjnymi temperaturą czynnika grzewczego. Rozbudowane algorytmy regulatora kotła przy wykorzystaniu odpowiednich czujników temperatury zawartych w komplecie, w tym czujnika temperatury zewnętrznej oraz czujnika temperatury w pomieszczeniu, automatycznie dobierają odpowiednie parametry pracy kotła, które zapewniają stała temperaturę wewnątrz pomieszczenia niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz w okresie zimowym czy też wiosennym. Standardowo regulator obsługuje 2 pompy obiegowe, pompę podgrzewacza ciepłej wody użytkowej oraz pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej sterowane wg ustawionych programów czasowych, 2 dowolne zawory mieszające z napędem elektrycznym z odrębnymi algorytmami krzywej grzewczej oraz oddzielnymi termostatami pomieszczenia. Kocioł pozwala także na współpracę z innym źródłem ciepła jak kominek z płaszczem wodnym lub innym. Całość pracy kotła wraz z instalacją może być kontrolowana, a nawet regulowana z dowolnego miejsca poza kotłownią dzięki zastosowaniu modułu internetowego.  Szereg zastosowanych w regulatorze algorytmów czyni, iż kocioł taki jest w pełni bezpieczny i łatwy w codziennej obsłudze.

Nadmienić należy, iż zastosowanie dedykowanych do kotła zestawów przezbrojeniowych palników nie skraca 10 letniej gwarancji udzielanej na kocioł z serii Wally.

Więcej informacji na www.klimosz.pl

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl