Kolektory słoneczne z osłoną

Paweł Wajss
Specjalne rolety do kolektorów słonecznych stanowią zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także przegrzaniem instalacji. Stosuje się je głównie do kolektorów próżniowych.

Rolety sprawdzają się głównie w czasie złych warunków atmosferycznych - zasłonięcie kolektorów np. przed gradem o dużej średnicy zabezpieczy je przed możliwością uszkodzenia. Kolektory rurowe charakteryzują się bardzo dobrą izolacją oraz absorpcją ciepła, dlatego ich płaszczyzna nie nagrzewa się. Powoduje to, w przypadku opadów śniegu i ujemnej temperatury otoczenia, że pokrywa śnieżna zalega na kolektorach nawet przy bezpośrednim promieniowaniu słonecznym. Wyposażenie rolety w specjalny grzebień pozwoli, po jej uruchomieniu, na oczyszczenie powierzchni kolektorów i podwyższenie ich sprawności. Sterowanie roletą odbywa się za pomocą przełącznika stosowanego do standardowych rolet i żaluzji, ale istnieje też możliwość integracji z systemem automatyki budynku i/lub stacją pogodową.

Kolektory słoneczne z osłoną
Kolektory słoneczne z osłoną

Rozwiązanie pozwala na zasłonięcie solarów i tym samym ich ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego w momencie usterki, spowodowanej np. rozszczelnieniem instalacji. Rolety okazują się praktyczne również w trakcie dłuższej nieobecności domowników - wyjazdu na urlop w sezonie letnim, w czasie największego nasłonecznienia. Instalacja pozostawiona bez odbioru ciepła (ciepłej wody użytkowej) pracuje do momentu uzyskania w zasobniku temperatury krytycznej (~90ºC). Przy tej temperaturze następuje samoistne wyłączenie pompy, aby nie został uszkodzony zasobnik. Wyłączenie pompy obiegowej jest równoznaczne z przegrzaniem czynnika w instalacji. Ponadto przy tak wysokiej temperaturze w zasobniku dochodzi do intensywnego wytrącania się kamienia, który osadzając się na wężownicach, powoduje znaczne obniżenie ich sprawności.

Kolektory słoneczne z osłoną
Kolektory słoneczne z osłoną

W przypadku zaniku prądu w sieci, energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach pozwala na zasłonięcie kolektora przed promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania czynnika obiegowego (roztworu glikolu polipropylenowego) w instalacji.
Warto zwrócić uwagę, iż nie jest to sytuacja groźna dla instalacji zaprojektowanej na parametry skrajne i wyposażonej w zawór bezpieczeństwa. Powoduje to natomiast pogorszenie właściwości czynnika obiegowego (podnosi wartość temperatury zamarzania). Z tego powodu niezbędna jest częsta jego wymiana, a to zwiększa koszty eksploatacji i szkodzi środowisku naturalnemu. Zastosowanie rolet ma na celu stworzenie udogodnień dla użytkownika, zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz zagwarantowanie prawidłowego i efektywnego funkcjonowania instalacji solarnej. Rolety dają możliwość odizolowania źródła energii, jakim jest słońce od instalacji (tj. zawór dla instalacji gazowej bądź podajnik w kotle na paliwo stałe).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl