Sposoby montażu kolektorów słonecznych

Ewa Kalicka
Wydajne funkcjonowanie kolektorów jest warunkowane przez miejsce i sposób montażu, kąt nachylenia oraz położenie względem stron świata. W jaki sposób zapewnić naszej instalacji jak najwyższą efektywność?

Duże znaczenie dla wydajnego funkcjonowania instalacji solarnej ma miejsce ustawienia oraz kąt nachylenia kolektora. Urządzenie powinno zostać skierowane stroną szklaną na południe, jednak odchylenie w kierunku wschodnim lub zachodnim, które wyniesie mniej niż 10% nie ma znaczącego wpływu na działanie całej instalacji. Jeżeli natomiast odchylenie jest większe, kolektor powinien mieć także większa powierzchnię.

Kąt nachylenia kolektora względem gruntu powinien być dostosowany do funkcji, które urządzenie ma spełniać:

- Jeżeli kolektor ma służyć wyłącznie do podgrzewania wody, kąt nachylenia powinien wynieść 35-40 stopni. Dla instalacji służących wspomaganiu ogrzewania budynku kąt waha się od 45 do 60 stopni, z kolei dla basenów i domków letniskowych optymalny kąt wynosi 30 stopni. Odpowiednio dobrany kąt nachylenia pozwala na realne oszczędności rzędu 65% w okresie od wiosny do jesieni. – mówi  Agnieszka Golik z firmy Makroterm.

Sposoby montażu kolektorów słonecznych

Właściwy sposób montażu kolektorów umożliwia maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, a także zapewnia bezpieczeństwo i trwałość dachu.  Mamy do wyboru kilka możliwości instalacji urządzenia:

Montaż kolektora nad pokryciem dachowym

Przez wzgląd na łatwość montażu, jest to metoda najpowszechniejsza –  nie wymaga ingerencji dekarza w konstrukcję dachówek. Kolektor instalujemy kilka centymetrów nad powierzchnią dachu, równolegle do jego połaci. Jeżeli dachówka jest zbyt płaska, mamy możliwość instalacji kolektora w innym kącie niż spadek dachu. Kolektor montujemy wówczas na stelażach przestrzennych korygujących kąt nachylenia połaci.

Montaż zintegrowany

Kolektor słoneczny montujemy w linii pokrycia dachowego, co umożliwia całkowitą integrację urządzenia z powierzchnią dachu.Takie rozwiązanie zapewnia zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru, znacznie mniejsze jest również obciążenie z powodu gromadzącego się zimą śniegu. Warto wiedzieć, że montaż zintegrowany zapewnia także niższe straty energii. Jednak w przeciwieństwie do instalacji nad dachówką, w tym przypadku konieczne będzie zdjęcie fragmentu pokrycia.

Sposoby montażu kolektorów słonecznych

Montaż kolektora na ścianie budynku

Największą efektywność osiągniemy instalując kolektor na południowej ścianie budynku. Wtedy zyskamy możliwość absorbowania dodatkowego promieniowania, które odbija się od obiektów znajdujących się w otoczeniu. Co więcej, urządzenie nie jest tak bardzo narażone na chłodzące działanie wiatru.

Sposoby montażu kolektorów słonecznych

Instalację solarną możemy również umiejscowić na balkonie, tarasie lub na gruncie. Dzięki temu zyskujemy szybki dostęp do urządzenia w przypadku naprawy, mycia, czy odśnieżania. Samodzielne ustawienie urządzenia względem słońca jest znacznie łatwiejsze. Takie sposoby sprawdzają się w przypadku, kiedy dachówka nie jest w stanie utrzymać ciężaru kolektorów lub gdy kąt nachylenia dachu jest niewystarczający i nie jesteśmy w stanie go zmienić.

Warto wiedzieć, że NFOŚiGW oferuje wysokie dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych, co z całą pewnością przyczynia się do wzrostu popularności tego typu urządzeń. Osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać preferencyjny kredyt na zakup i montaż kolektorów na zasadzie 45% refundacji poniesionych na ten cel kosztów. Jeśli dodatkowo zadbamy o odpowiedni montaż, zapewnimy sobie trwałe i bezpieczne funkcjonowanie instalacji solarnej. 

 

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl