Kominki podwieszane

Marta Balcerowska
Kominki wcale  nie muszą być mocno osadzone w ziemi. Stereotyp ten przełamują kominki francuskiej firmy Focus. Sprawiają wrażenie jakby lewitujących nad ziemią.
Kominki podwieszane

Prezentowane kominki to prawdziwe dzieła sztuki, nawiązujące w swej prostocie do stylu japońskiego. Ich głównym projektantem i założycielem firmy Focus, po łacinie oznaczającej ognisko, jest Dominique Imbert.

Są wśród nich kominki centralne, które z powodzeniem można instalować nawet na środku salonu. Są one tak skonstruowane, aby w domu można było rozpalić niemal prawdziwe ognisko, skupiające domowników i tworzące biesiadną atmosferę. Ogień jest widoczny wówczas z każdej strony pomieszczenia.
Chyba najbardziej oryginalne i efektowne są modele podwieszane, mocowane do sufitu. A ponieważ  ich system montażu jest niewidoczny, dają wrażenie oderwanych, unoszących się w powietrzu. Niektóre z kominków wyposażone są w obrotowe (o 360º) palenisko. Mimo że obecnie produkowane są seryjnie w kilku rozmiarach, ich pierwowzór uznano za dzieło sztuki użytkowej. Model tego kominka wystawiono między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bordeaux oraz w muzeum J.W. Guggenheima w Nowym Jorku.

Kominki podwieszane
Kominki podwieszane

Projektowane są również kominki centralne oparte na murowanym lub kamiennym cokole przeznaczone do montażu w podłodze. Wśród nich jest wersja teleskopowa. Umożliwia ona opuszczenie okapu wraz z całym przewodem kominowym tak, aby sięgną on czaszy paleniska – kominek otwarty zmienia się wtedy w zamknięty. Mechanizm opuszczania może być ręczny lub zdalnie sterowany. Sam okap instalowany jest na różnej wysokości od paleniska. Pierwszy tego typu kominek został zaprojektowany na specjalne zamówienie znanego architekta Normana Fostera.
Oferowane są też modele przyścienne i narożne oraz takie, które wmontowuje się w ścianę – tworzą wówczas swoiste obrazy. 

Kominki podwieszane
Kominki podwieszane

Kominki wytwarzane są ze stali. Jej powierzchnia jest szlifowana, woskowana lub lakierowana na różne kolory. Grube płyty stalowe poddawane są specjalnemu procesowi rdzewienia, a następnie impregnowane w taki sposób, aby stal nie kruszyła się i nie brudziła przy jej dotknięciu. Podobnie jak w kominkach tradycyjnych palenisko może być otwarte lub osłonięte szybami piroceramicznymi, z których jedna jest najczęściej przesuwna. 
Większość z tych kominków opalana jest drewnem, jednak produkowane są także wersje na gaz.
Kominki te dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych. Oprócz oryginalnej formy, niepowtarzalności spełniają też przypisaną im funkcję praktyczną – zapewniają ciepło w domu.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl