Montaż odwonienia liniowego krok po kroku

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dzięki doskonałej integracji z podłogą, takie odwodnienie zwiększa możliwości swobodnej aranżacji przestrzeni łazienkowej.
Dzięki doskonałej integracji z podłogą, takie odwodnienie zwiększa możliwości swobodnej aranżacji przestrzeni łazienkowej. TECE
Odwodnienia liniowe są coraz popularniejsze. Dyskretnie ukryte w podłodze, skutecznie odprowadzają wodę, pozwalając cieszyć się minimalistyczną kabiną prysznicową bez brodzika. Przybliżamy tajniki montażu odwodnień liniowych.

Odwodnienia liniowe są praktyczne i coraz częściej stosowane. Jeśli chcemy mieć modną i nowoczesną (a przy tym wygodną) kabinę prysznicową bez brodzika, musimy zdecydować się na odpływ w podłodze – liniowy lub punktowy. Montaż odpływu nie jest skomplikowany, jednak trzeba pomyśleć o nim na etapie projektowania łazienki. Do montażu odpływu liniowego konieczne jest obniżenie poziomu podłogi o ok. 15 cm – wynika to z faktu, że odpływ musi znajdować się wyżej, niż miejsce jego łączenia z pionem kanalizacyjnym.

Montaż odpływu liniowego – krok 1

Montaż odpływu liniowego zaczyna się od ustalenia i wykonania odpowiedniego spadku podłoża w kierunku syfonu (zwykle jest to ok. 2%, dostępne są także odpływy wymagające 1% spadku, czyli 1 centymetr na 1 metr). Ważne jest też odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą regulowane stopki zamocowane do posadzki.

Przy montażu odpływu liniowego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków.
Przy montażu odpływu liniowego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków. Tece

Montaż odpływu liniowego – krok 2

Następny etap to dokładne wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Tu dobrze sprawdzi się jastrych, którego warstwa wyrówna powierzchnię przed ułożeniem płytek. Trzeba również zadbać o stabilne osadzenie rynny i odpływu w posadzce. Zapewni to ich umocowanie do podłoża za pomocą kołków i śrub i stopek montażowych. Na tym etapie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia powierzchni w kierunku rynny.

Stabilne osadzenie odpływu oraz wypełnienie przestrzeni podpłytkowej.
Stabilne osadzenie odpływu oraz wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Tece

Montaż odpływu liniowego – krok 3 i 4

Przed ułożeniem płytek należy również wykonać uszczelnienie. Poniżej poziomu płytek układa się warstwę uszczelniającą. Warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania, tzw. tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Poza zabezpieczeniem powierzchni (temu służy folia w płynie, nanoszona w dwóch warstwach), trzeba zadbać również o połączenie między jastrychem, a stalowym kołnierzem rynny odpływu. Tu przyda się taśma butylowo-kauczukowa. Taśmę uszczelniającą należy okleić także miejsca łączeń między posadzką pod natryskiem i ścianą oraz pozostałą częścią posadzki w łazience.
Ponieważ odpływ liniowy będzie zabudowany, pamiętajmy o tym, żeby prace wykonywać szczególnie starannie (zgodnie z zaleceniami producenta), a także – wybierać dobre produkty i certyfikowane rozwiązania. Naprawa usterek będzie bowiem kłopotliwa, więc pozorne oszczędności na jakości materiałów zupełnie się nie opłacają.

Uszczelnienie między jastrychem a rynną odpływu, wykonane za pomocą taśmy.
Uszczelnienie między jastrychem a rynną odpływu, wykonane za pomocą taśmy. Tece
Druga warstwa hydroizolacyjna wokół odpływu.
Druga warstwa hydroizolacyjna wokół odpływu. Tece

Montaż odpływu liniowego – krok 5

Po wykonaniu izolacji można rozpocząć układanie płytek ceramicznych. Pamiętajmy o zastosowaniu kleju, który można nakładać na warstwę hydroizolacyjną, a także – użyciu fug, które są wodoodporne.

Wykończenie, czyli układanie płytek ceramicznych.
Wykończenie, czyli układanie płytek ceramicznych. Tece
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl