Odwodnienia liniowe są praktyczne i coraz częściej stosowane. Jeśli chcemy mieć modną i nowoczesną (a przy tym wygodną) kabinę prysznicową bez brodzika, musimy zdecydować się na odpływ w podłodze – liniowy lub punktowy. Montaż odpływu nie jest skomplikowany, jednak trzeba pomyśleć o nim na etapie projektowania łazienki. Do montażu odpływu liniowego konieczne jest obniżenie poziomu podłogi o ok. 15 cm – wynika to z faktu, że odpływ musi znajdować się wyżej, niż miejsce jego łączenia z pionem kanalizacyjnym.
Montaż odpływu liniowego – krok 1
Montaż odpływu liniowego zaczyna się od ustalenia i wykonania odpowiedniego spadku podłoża w kierunku syfonu (zwykle jest to ok. 2%, dostępne są także odpływy wymagające 1% spadku, czyli 1 centymetr na 1 metr). Ważne jest też odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą regulowane stopki zamocowane do posadzki.
Montaż odpływu liniowego – krok 2
Następny etap to dokładne wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Tu dobrze sprawdzi się jastrych, którego warstwa wyrówna powierzchnię przed ułożeniem płytek. Trzeba również zadbać o stabilne osadzenie rynny i odpływu w posadzce. Zapewni to ich umocowanie do podłoża za pomocą kołków i śrub i stopek montażowych. Na tym etapie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia powierzchni w kierunku rynny.
Montaż odpływu liniowego – krok 3 i 4
Przed ułożeniem płytek należy również wykonać uszczelnienie. Poniżej poziomu płytek układa się warstwę uszczelniającą. Warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania, tzw. tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Poza zabezpieczeniem powierzchni (temu służy folia w płynie, nanoszona w dwóch warstwach), trzeba zadbać również o połączenie między jastrychem, a stalowym kołnierzem rynny odpływu. Tu przyda się taśma butylowo-kauczukowa. Taśmę uszczelniającą należy okleić także miejsca łączeń między posadzką pod natryskiem i ścianą oraz pozostałą częścią posadzki w łazience.
Ponieważ odpływ liniowy będzie zabudowany, pamiętajmy o tym, żeby prace wykonywać szczególnie starannie (zgodnie z zaleceniami producenta), a także – wybierać dobre produkty i certyfikowane rozwiązania. Naprawa usterek będzie bowiem kłopotliwa, więc pozorne oszczędności na jakości materiałów zupełnie się nie opłacają.
Montaż odpływu liniowego – krok 5
Po wykonaniu izolacji można rozpocząć układanie płytek ceramicznych. Pamiętajmy o zastosowaniu kleju, który można nakładać na warstwę hydroizolacyjną, a także – użyciu fug, które są wodoodporne.