Odpływy liniowe i punktowe - nowoczesna łazienka i kabina bez brodzika

Wojciech Lechowski
Odpływy liniowe to odwodnienia składające się z podłużnej rynny odpływowej, syfonu i estetycznego rusztu.
Odpływy liniowe to odwodnienia składające się z podłużnej rynny odpływowej, syfonu i estetycznego rusztu. Katarzyna Dębek
Odpływy liniowe i punktowe stosuje się zwłaszcza w sytuacjach, w których chcemy, aby natrysk pozbawiony był brodzika. Ustawienie kabiny prysznicowej na uformowanej pod odpowiednim spadkiem podłodze jest korzystne zarówno ze względów użytkowych, jak i wizualnych. Prysznice typu walk-in poprawiają komfort poruszania się po pomieszczeniu łazienki, co szczególnie doceniają osoby starsze i dzieci oraz uatrakcyjniają aranżację i nadają nowoczesności tym wnętrzom.

Formowanie spadku w podłodze jest najłatwiejsze na etapie budowy. Jednak coraz częściej odpływy liniowe lub punktowe można również montować w łazienkach remontowanych. Aktualnie produkuje się je bowiem w różnych wysokościach zabudowy oraz w formie przystosowanej do montażu nie w podłodze, a w ścianie, przy której ma zostać zlokalizowana kabina.

Praktycznie wszystkie dostępne tego typu produkty charakteryzują się wysoką jakością oraz dużą estetyką i funkcjonalnością. Jednak wciąż istnieją cechy zasadniczo rozdzielające odpływy podłogowe na liniowe i punktowe. Różnice polegają na budowie, przepustowości, sposobie montażu oraz przeznaczeniu.

Odpływy punktowe

Odwodnienia punktowe (wpusty podłogowe) składają się z odpływu wbudowanego w posadzkę oraz przykrycia, którym najczęściej jest estetyczna kratka. Standardowo umieszcza się je w centralnym punkcie powierzchni podłogi, z której ma być odprowadzana woda (po środku niszy prysznicowej).

Przy montażu odpływów punktowych niezwykle ważne jest prawidłowe uformowanie spadku w posadzce. Musi on znajdować się z wszystkich czterech stron odwodnienia. W języku potocznym nazywa się to tworzeniem koperty.

Wykonanie takiego spadku jest dość trudne w realizacji. Ponadto, ewentualne błędy powstałe na tym etapie mogą skutkować sporym obniżeniem walorów wizualnych łazienki. Zaletą odpływów punktowych jest to, że występują w coraz bardziej zminimalizowanej wysokości zabudowy. Pozwala to na łatwiejsze umieszczanie ich w stropach i rozszerza możliwości zastosowania również do łazienek poddawanych remontom.

Przy montażu odpływów punktowych niezwykle ważne jest prawidłowe uformowanie spadku w posadzce.
Przy montażu odpływów punktowych niezwykle ważne jest prawidłowe uformowanie spadku w posadzce. Katarzyna Laszczak

Odpływy liniowe

To odwodnienia składające się z podłużnej rynny odpływowej, syfonu i estetycznego rusztu. Ruszt ten jest elementem pozostającym na widoku, dlatego dba się w sposób szczególny o jego dobrą prezencję. Najczęściej wykonywany jest on ze stali szlachetnej lub barwionego na różnorodne kolory tworzywa sztucznego. Istotną cechą rusztu jest również jego antypoślizgowość.

Odpływy liniowe można montować w różnych miejscach podłogi, z której mają odprowadzać wodę. Jednak najczęstszą praktyką jest lokalizowanie ich wzdłuż jednej ze ścian lub w strefie granicznej pomiędzy prysznicem, a pozostałym obszarem łazienki.

Liniowe odwodnienia mają większą płaszczyznę odbioru wody, co przekłada się też na ich przepustowość. W sytuacjach, w których mamy do czynienia z panelem prysznicowym wyposażonym w wiele dysz lub deszczownicę – ten typ odprowadzenia wody jest najodpowiedniejszy.

Odpływ liniowy ma też jeszcze jedną istotną zaletę. Otóż spadek w posadzce kształtuje się tu najczęściej tylko w jednym kierunku (w nielicznych sytuacjach z dwóch stron). Ułatwia to prace i sprawia, że wykonanie instalacji jest prostsze.

Różnice w montażu prysznicowych odpływów podłogowych

Zarówno odwodnienia liniowe, jak i punktowe umieszcza się w poszczególnych warstwach podłogi łazienkowej. Zatem niezwykle ważne jest tu zadbanie o szczelność całej konstrukcji i poszczególnych połączeń. Sporym udogodnieniem jest metoda uszczelniania zespolonego.

W odpływach liniowych najlepiej jest stosować uszczelniające taśmy butylowo-kauczukowe. W połączeniu z innymi produktami do uszczelnień zespolonych dają one pełną gwarancję na nieprzeciekanie wody. Natomiast w odpływach punktowych – uniwersalny kołnierz warto wyposażyć w specjalną matę uszczelniającą. Przy połączeniach zaciskowo-kołnierzowych z bitumicznymi pasami uszczelniającymi – stalowe pierścienie zaciskowe przykręca się do kołnierza uszczelniającego. Także i takie uszczelnienie jest w pełni bezpieczne i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sytemu.

Odpływy podłogowe do remontowanych łazienek

O montażu odpływu podłogowego (punktowego lub liniowego) najlepiej jest zdecydować się jeszcze przed wykonaniem wylewki podłogowej w łazience. Jednak dzięki pomysłowości niektórych producentów tych systemów – coraz częściej znajdują one również zastosowanie w łazienkach remontowanych.

Takie przeznaczenie mają tzw. odpływy superpłaskie. Dzięki nieznacznej wysokości zabudowy (62-67 mm) stosunkowo łatwo umieścić je w istniejących już podłogach. Co więcej – zminimalizowanie wysokości nie zmniejsza wydajności systemów. Nadal doskonale nadążają one z odprowadzeniem wody z tak modnych w ostatnim czasie pryszniców walk-in.

Nowością rynkową w zakresie odpływów są liniowe odwodnienia ścienne. Montuje się je nie w podłodze, a ponad nią (na jednej ze ścian kącika kąpielowego). Firmy oferujące tego rodzaju rozwiązania zapewniają o ich wysokiej skuteczności oraz gwarantują różne możliwości wykonania instalacji. Odpływy tego typu można montować zarówno w ścianach murowanych, jak i na specjalnych stelażach w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Głębokość montażu zaczyna się w tym przypadku już od 25 mm. Dodatkową zaletą niektórych odpływów ściennych jest to, że można je przyciąć na wymaganą długość. 

Wykończenie strefy kąpielowej z odpływem liniowym lub punktowym

Odpływy liniowe i punktowe charakteryzują się w ostatnim czasie bardzo ciekawym wzornictwem rusztów i już same w sobie mogą być zachętą do urządzenia prysznica typu walk-in. To, o czym w dalszej kolejności muszą zdecydować inwestorzy, to rodzaj zastosowanego na podłogę materiału.

Bezwzględny prym wiodą płytki. Pamiętajmy, aby postawić na takie, które będą się nam podobać i jednocześnie będą dla nas bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Chodzi tu zwłaszcza o antypoślizgowość wybranych kafalek. Warto wiedzieć, że taką cechę mają produkty z oznakowaniem od R9 do R13. Im wyższa jest wartość liczbowa symbolu „R”, tym większą antypoślizgowością charakteryzuje się materiał.

Uwaga! Niezależnie od tego, na jaki typ odwodnienia zdecydujemy się ostatecznie – pamiętajmy, że system zostanie zabudowany i nie będzie do niego dostępu. Kupujmy zatem odpływy wyłącznie z syfonami samoczyszczącymi.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl