Przyłącze wodociągowe - formalności

Paweł Wiśniewski
Budowa przyłącza wodnego jest procesem skomplikowanym i wymagającym zsynchronizowania terminów uzyskiwania kolejnych uzgodnień i pozwoleń z terminami prowadzenia prac.
Przyłącze wodociągowe - formalności
Xella

Jak bardzo w ten proces musi być zaangażowany inwestor, zależy przede wszystkim od lokalnych przepisów. Najłatwiej jest w tych gminach, gdzie całość przyłączy
i uzgodnień wykonuje lokalny zakład wodociągowy - wówczas wystarczy przygotować się finansowo, wystąpić z wnioskiem i czekać na realizację. Są jednak samorządy, gdzie całość procesu budowy przyłącza musi koordynować inwestor.

Niezależnie od lokalnych uwarunkowań należy przygotować się na znaczne wydatki. W przypadku budowy przyłącza wodnego inwestor każdorazowo ponosi koszty - również w przypadku rozbudowy samej sieci wodociągowej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne do rozbudowy sieci są zobowiązane tylko wtedy, gdy mają ją uwzględnioną w swoich planach inwestycyjnych, wynikających ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Budowa wodociągu krok po kroku

Pełny proces budowy przyłącza wodnego wygląda następująco:

 • Inwestor składa w lokalnym zakładzie wodociągowym wniosek o wydanie warunków zaopatrzenia w wodę. Do wniosku musi być dołączony dokument potwierdzający prawo własności działki, do której ma zostać doprowadzone przyłącze, a także mapa do celów projektowych z naniesionym planowanym przyłączem wydana wcześniej przez wydział geodezji lokalnego starostwa powiatowego.
 • Przedsiębiorstwo wodne wydaje „warunki", w których określa, czy jest możliwość doprowadzenia wody oraz podaje miejsce i techniczne aspekty budowy łącza, a także zakres ewentualnej, niezbędnej rozbudowy sieci wodociągowej. Do warunków zazwyczaj dołączany jest projekt umowy, która zostanie zawarta z inwestorem po wybudowaniu przyłącza i oświadczenie zakładu o zapewnieniu dostaw wody. Warunki szczegółowo określają także wymagania dotyczące projektu.
 • Na podstawie wydanych warunków powstaje projekt techniczny przyłącza. Może być opracowany wyłącznie przez projektanta z uprawnieniami do projektowania sieci i instalacji wodno-sanitarnych.
 • Projektant uzgadnia gotowy projekt w zakładzie wodno-kanalizacyjnym oraz w Zespole Uzgodnień Dokumentacji lokalnego starostwa powiatowego. Zatwierdzony projekt ważny jest przez 3 lata i w tym czasie należy wybudować przyłącze.
 • Po ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, budowa przyłączy wodnych nie wymaga już pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłosić w starostwie powiatowym zamiar budowy przyłącza. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń lub nie zażąda uzupełnienia dokumentacji, można rozpoczynać prace. Do zgłoszenia należy dołączyć: projekt przyłącza, projekt zagospodarowania działki uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw bezpieczeństwa ppoż., uzgodnienie wydane przez Zespół Uzgodnień Dokumentacji, notarialne zgody właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegać przyłącze, w przypadku, gdy ma być prowadzone przez czyjąś działkę.

Przyłącza można również budować bez zgłoszenia, jednak to rozwiązanie stosuje się zazwyczaj
w przypadku kompleksowego uzbrajania działek w media. W takim przypadku trzeba zamówić
u geodety plan sytuacyjny wszystkich przyłączy na mapie. Do sporządzania planu będą miały zastosowanie przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłączy wodnych ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

 • Jeśli na czas budowy zostanie zajęty pas drogowy, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii dotyczącej zmiany organizacji ruchu do policji oraz zarządcy drogi. W zależności od statusu drogi jest to gmina, miejski zarząd dróg, powiatowy zarząd dróg, wojewódzki zarząd dróg lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
 • Na podstawie wydanych opinii zarządca drogi wykonuje projekt zmiany organizacji ruchu i wydaje pozwolenie na czasowe zajęcie pasa drogowego.
 • Wykonawca może rozpoczynać roboty związane z budową przyłącza. Ważne - wykonawca musi posiadać uprawnienia do budowy sieci wodno-kanalizacyjnych.
 • Inwestor informuje zakład wodociągowy o rozpoczęciu robót.
 • Po wykonaniu przyłącza, przed zasypaniem wykopów, zgłaszamy w zakładzie wodociągowym gotowość do odbioru z jednoczesnym złożeniem wniosku o złączenie przyłącza z siecią.
 • Zakład wodociągowy dokonuje odbioru przyłącza, montuje i plombuje wodomierz oraz spisuje stan licznika.
 • Po podłączeniu wodomierza niezbędna jest powykonawcza geodezyjna inwentaryzacja przewodów.
 • Wykonawca może zasypać wykopy i ma obowiązek przywrócenia nawierzchni do stanu sprzed budowy przyłącza (naprawa drogi, ułożenie chodnika itp.).
 • Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy o zaopatrywaniu nieruchomości w wodę pomiędzy inwestorem, a zakładem wodociągowym.

Wodociąg - koszt

Najważniejszym i pierwszym zadaniem inwestora jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie warunków technicznych budowy przyłącza wodociągowego w lokalnym zakładzie wodno-kanalizacyjnym. We wniosku należy podać szacowaną ilość wody, jaka będzie pobierana z sieci. Zazwyczaj określa się, że woda będzie wykorzystywana np. na potrzeby domu jednorodzinnego. Można też jednak określić planowane zużycie w dokładniejszy sposób np. 0,5 l na sekundę, czy 200 l na dobę. Dalsze włączenie inwestora w proces budowy przyłącza zależy już od lokalnych warunków. Często całość procesu, włącznie z wszystkimi pozwoleniami i uzgodnieniami prowadzi zakład wodociągowy, zlecając kolejne etapy współpracującym z nim projektantom i wykonawcom. Warto jednak wiedzieć, że kompleksowe prowadzenie budowy przyłącza jest droższe, niż samodzielne załatwianie wszelkich uzgodnień i szukanie wykonawców. Nawet jeśli zakład oferuje taką możliwość, nie musimy się na nią godzić i możemy każdy etap formalności i prac koordynować samodzielnie.
Są również gminy, w których zakłady wodociągowe ograniczają się jedynie do polecenia projektantów i wykonawców, zostawiając formalności i koordynację procesu budowy przyłącza w całości inwestorowi. Niezależnie od wybranej, czy narzuconej lokalnymi uwarunkowaniami ścieżki budowy przyłącza wodnego praktyka pokazuje, że warto korzystać z sugerowanych przez zakład wodociągowy projektantów i wykonawców, gdyż pozwala to uniknąć wielu problemów z uzgodnieniami i odbiorem prac.
Również opłaty związane z budową przyłącza wodociągowego są inne w zależności od lokalnych uwarunkowań. Zakłady wodociągowe to bowiem jednostki lokalnego samorządu działające niezależnie od siebie. Ceny każda gmina ustala samodzielnie. Orientacyjne ceny przedstawiają się następująco:

 • wydanie warunków zaopatrzenia w wodę - 100 zł,
 • projekt przyłącza wraz z projektem zagospodarowania działki - 1000-2500 zł,
 • uzgodnienie projektu w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym - 100 zł,
 • uzgodnienie projektu w Zespole Uzgodnień Dokumentacji - 30 zł,
 • projekt zmian w organizacji ruchu i zajęcie pasa drogowego - od 500 zł,
 • opłaty geodezyjne za przygotowanie mapy, wytyczenie przebiegu przyłączy i inwentaryzację powykonawczą - od 1000 zł,
 • odbiór końcowy przyłącza - 100 zł,
 • opłata przyłączeniowa -1000-2000 zł.

Do opłat związanych z formalnościami należy doliczyć również koszty materiałów i budowy samego przyłącza (szacunkowo - koszt budowy najprostszego przyłącza o długości 10 m ze studzienką na licznik to ok. 3500 zł), a także koszty ewentualnego doprowadzenia drogi do stanu sprzed rozpoczęcia robót.
Przyłącze wodociągowe po wybudowaniu zazwyczaj jest przekazywane przez inwestora zakładowi wodno-kanalizacyjnemu w umowie o zaopatrywaniu nieruchomości w wodę. Najczęściej gminy wymagają, by przekazanie nastąpiło nieodpłatnie, co jest warunkiem zawarcia umowy. Po przekazaniu przyłącze do zaworu głównego zainstalowanego za wodomierzem jest własnością zakładu i to on odpowiada za jego prawidłową eksploatację i konserwację, a także ewentualne naprawy.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie