Raster oświetleniowy

Joanna Ryńska
Raster, czyli specjalna osłona źródeł światła pomaga stworzyć, jak to określają fachowcy, dobry klimat oświetleniowy. Dzięki rastrowi pomieszczenie jest oświetlone równomiernie, a przykre dla użytkownika efekty związane z odbiciem i załamania światła są wyeliminowane.

Zapewnienie dobrego klimatu oświetleniowego jest szczególnie istotne w biurach, gabinetach, pomieszczeniach do pracy (klasy, sale wykładowe, sale seminaryjne i konferencyjne). Ważne tam jest nie tylko właściwe rozmieszczenie źródeł światła i natężenie oświetlenie, ale też dobre parametry światła. Jednym z negatywnych zjawisk wpływających na komfort pracy jest tzw. olśnienie.

Mini-słowniczek
Olśnienie – warunki widzenia powstałe na skutek niewłaściwej (wysokiej) luminancji (jaskrawości) źródeł światła lub zbyt dużych kontrastów, które powodują uczucie dyskomfortu lub uniemożliwiają rozpoznawanie szczegółów. Jednym z wymagań stawianych oświetleniu pomieszczeń pracy jest ograniczenie olśnienia. Olśnienie to stan procesu widzenia, w którym odczuwa się niewygodę widzenia albo obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów.
Olśnienie bezpośrednie - olśnienie spowodowane przez świecące powierzchnie znajdujące się w polu widzenia.
Olśnienie odbiciowe (pośrednie) - olśnienie powodowane odbiciem światła od  powierzchni.

Na olśnienie - raster
Szczególnie na olśnienie narażone są osoby pracujące przy komputerze lub poddane działaniu światła pochodzącego z opraw skrajnych (szczególnie dotyczy to pomieszczeń wydłużonych). Olśnienie powoduje przykre wrażenia wzrokowe, spadek koncentracji i ogólnego samopoczucia; poza tym działanie chroniczne osłabia oczy. Olśnieniu należy więc zapobiegać. Służy temu zastosowanie w oprawach oświetleniowych odpowiednich zabezpieczeń – może to być odbłyśnik, klosz mleczny lub raster. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest raster.
Raster jest rodzajem osłony wykonanej z elementów przezroczystych lub nieprzezroczystych, które zakrywają źródła światła, zapobiegając olśnieniu i pozwalając na równomierne oświetlenie pomieszczenia.

Rastry mogą być wykonane z nowoczesnego tworzywa sztucznego – poliwęglanu o własnościach samogasnących lub z metalu – może to być aluminium z odpowiednią powłoką lub odpowiednia stal.
Osłony opraw powinny umożliwiać ograniczenie olśnienia w strefie powyżej kąta 45° dla pomieszczeń użytku ogólnego oraz 60° dla pomieszczeń z komputerami – pod takim kątem widzimy środek świetlny oprawy. Raster powoduje, że w sferze wyznaczonej przez ten kąt olśnienie jest ograniczone, dzięki czemu nasze oczy nie są narażone na to przykre zjawisko.

Jakie pomieszczenie, taki raster
Różnica między pomieszczeniem użytku ogólnego a pomieszczeniem z komputerami polega przede wszystkim na tym, że w pomieszczeniu z komputerami komfort oświetleniowy jest dodatkowo obniżony przez efekty odbicia opraw w ekranie komputera. Dlatego do pomieszczenia z komputerami (lub z innymi monitorami) stosuje się inne rastry niż w pomieszczeniu użytku ogólnego.

Do pomieszczeń typu sale lekcyjne, wykładowe czy seminaryjne; ciągów komunikacyjnych; holi, pomieszczeń socjalnych i miejsc, gdzie nie pracuje się przy komputerach stosuje się rastry proste. Poprzeczki mogą być wykonane z aluminium polerowanego wytłaczanego, blachy aluminiowej lakierowanej na biało lub blachy stalowej (w tym lakierowanej na biało). Rastry mogą być też wykonane z poliwęglanu i stosowane do różnych opraw świetlnych.

Do pomieszczeń z komputerami należy zastosować rastry paraboliczne. Wówczas poprzeczki (lamele) wykonywane są z wysokojakościowego polerowanego aluminium. Oprócz eliminacji olśnienia zapewniają one także równomierne oświetlenie pomieszczenia oraz niezmienność własności światła. Powinny one spełniać wymagania CIBSE dotyczące ograniczenia olśnienia dla kategorii 2 (typowych warunków pracy z częstym wykorzystywaniem komputera).

Rastry są tak skonstruowane, by nie obniżać wymaganej wydajności światła oraz zachować estetykę pomieszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl