Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji

Redakcja
Krótkotrwałe, lecz intensywne opady deszczu stały się normą w naszej strefie klimatycznej. Skutki takiego silnego opadu często bywają katastrofalne, ponieważ powodują przeciążenie kanalizacji. Jak temu zaradzić?

Napierająca woda zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie. Profilaktyczne zabezpieczenie pomieszczeń jest mniej kosztowne, niż późniejsze usuwanie skutków zaistniałego przepływu zwrotnego. Warto pomyśleć o inwestycji w odpowiednie urządzenia przeciwzalewowe.

Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji

Firma KESSEL ma w swojej ofercie zarówno proste mechaniczne zasuwy burzowe Staufix®, jak i w pełni zautomatyzowane, zasilane napędem zewnętrznym zawory zwrotne Staufix® FKA lub zawory z pompą Pumpfix® F. Wybór właściwego urządzenia zależy od wielu różnych czynników. Szczególnie należy uwzględnić cechy obiektu odwadnianego, usytuowanie kanału, rodzaj ścieków oraz obowiązujące normy i przepisy. Często wybór właściwego urządzenia jest kompromisem pomiędzy pewnością zabezpieczenia a ceną urządzenia.

Podstawowym zabezpieczeniem przeciwzalewowym jest zasuwa burzowa Staufix® z jedną lub dwoma swobodnie zawieszonymi klapkami umożliwiającymi przepływ w stronę kanału i zamykającymi się samoczynnie w momencie wystąpienia cofki. Tego typu rozwiązania zalecane są do odprowadzania ścieków bez fekaliów. Ryzyko przytkania klapki, a tym samym przedostania się ścieków z powrotem do budynku w momencie wystąpienia cofki, jest bowiem tutaj minimalne. Jeżeli takie mechaniczne zawory zwrotne mają być jednak stosowane do ścieków zawierających fekalia, należy wybrać zasuwę Staufix® z dwoma klapami. Takie zabezpieczenie daje nam pewność, że mimo przyblokowania jednej klapki, podczas przepływu zwrotnego zadziała klapka druga. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zwrócić również uwagę na ochronę przed gryzoniami. Wybór klapki ze stali nierdzewnej uchroni nas przed ich wizytą.

Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji
Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji

W przypadku gdy odprowadzane są ścieki zawierające fekalia polecane są urządzenia zasilane energią zewnętrzna. Stosowanie tego typu rozwiązań zaleca się przede wszystkim w sytuacji, kiedy straty wynikłe z ewentualnego zalania są bardzo wysokie.
Przykładem takiego właśnie urządzenia jest automatyczny zawór zwrotny Staufix ® FKA, występujący w średnicach DN100/150 oraz dwóch możliwych wariantach zabudowy: w płycie podłogowej oraz na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym. Staufix® FKA ma dwie klapy zwrotne, które w normalnym trybie pracy są zawsze otwarte i gwarantują swobodny odpływ ścieków. W momencie wystąpienia cofki następuje automatyczne domknięcie klapy za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale. Dzięki temu praktycznie nie ma możliwości przyblokowania klapki przez zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach. Przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę, w momencie 80% wypełnienia kanału. Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu na szafce sterowniczej, którą należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, suchym i nienarażonym na działanie mrozów. Po ustąpieniu cofki, następuję automatyczne podniesienie klapy.

Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji
Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji

Kolejnym urządzeniem przeznaczonym do ścieków zawierających fekalia jest zawór z pompą Pumpfix® F. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji, a wiec podczas występowania cofki. Pumpfix® F ma klapę swobodnie zawieszoną, a nie otwartą, jak w przypadku Staufixa® FKA. W momencie wystąpienia cofki, klapa zamyka się i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku. Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia elementy stałe i niezawodnie tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie zastępuje przepompowni i można je stosować tylko przy kanalizacji grawitacyjnej.

Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji
Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji

Często dzieje się tak, że na etapie projektowania nie wiadomo jeszcze jakiego typu urządzenie wybrać. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamontowanie wersji mechanicznej, np. zaworu Staufix® SWA, który w dowolnym momencie i bez naruszania instalacji można przezbroić w urządzenie Staufix® FKA lub Pumfpix® F.
Urządzenia przeciwzalewowe nie muszą być wyłącznie instalowane w budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż zaworu zwrotnego w studzience przyłączeniowej umiejscowionej na zewnątrz budynku. Umiejscowione w ten sposób urządzenia pracują cicho, umożliwiają dostęp w celu wykonania prac konserwacyjnych. Zaletą takiego rozwiązania jest również uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej w piwnicy. 

Urządzenia przeciwzalewowe dla kanalizacji
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl