Właściwy dobór zaworu termostatycznego – dlaczego jest to tak ważne ?

Artykuł sponsorowany
W przypadku termostatycznych zaworów mieszających najważniejszym parametrem charakterystycznym jest wartość Kvs – przepływ przez zawór przy stracie ciśnienia 1 bar wyrażona w m³/h. Właśnie ze względu na wielkość wartości przepływu powinien za każdym razem być dobierany zawór mieszający.

Termostatyczne zawory mieszające znacząco różnią się budową i konstrukcją dzięki której mają różną dokładność regulacji i wielkości przepływu. Dla przykładu na rys. 1 pokazane są przekroje dwóch typów zaworów – VTA322 i VTA522 produkcji ESBE. Oba typy zaworów posiadają taką samą wielkość przyłączy, ale różnią się wielkością przepływu:

Rys. 1 Przekroje dwóch typów zaworów – VTA322 i VTA522
Rys. 1 Przekroje dwóch typów zaworów – VTA322 i VTA522 ESBE

Można zaobserwować patrząc na kierunki przepływu – zwłaszcza wody ciepłej i zimnej – że wielkość szczelin, przez które przepływa woda jest różna. Właśnie ze względu na te różnice oba zawory mają inne wielkości przepływu i stosowane są w różnych aplikacjach. Aby lepiej zobrazować te różnice na rys. 2 pokazane zostały 4 typy zaworów termostatycznych produkcji ESBE, wszystkie mają taką samą wielkość przyłącza – GZ1”. Poniżej pokazane są maksymalne wielkości ogrzewania podłogowego, które może obsłużyć każdy z tych zaworów (wielkość pow grzewczej obliczona dla q = 55W/m², ΔT = 5K i Δp = 15kPa):

Rys. 2 Cztery typy zaworów termostatycznych
Rys. 2 Cztery typy zaworów termostatycznych ESBE

Wynika z tego, że dobór właściwego zaworu jest bardzo ważny – pozwala uniknąć bardzo wielu problemów z użytkowaniem zaworów. Mniej groźne jest w tym przypadku przewymiarowanie zaworu, będzie ono skutkowało nieco mniej dokładną regulacją temperatury zmieszania. Dobór zbyt małego zaworu to niestety dużo większy problem – może skutkować problemami z instalacją grzewczą, zbyt małą jej wydajnością lub zbyt małą ilością wody podawanej do przyborów łazienkowych.

Właściwy dobór zaworów mieszających nie jest mocno skomplikowany. Korzystając z narzędzi ESBE bardzo łatwo jest wyznaczyć właściwą wielkość zaworu. Wystarczy do tego kilka podstawowych informacji dotyczących budowy instalacji – ilość przyborów w instalacji CWU, moc grzejników lub moc (albo powierzchnia) ogrzewania podłogowego. Najbardziej przydatne informacje znajdują się w „Przewodniku” ESBE, gdzie w bardzo przystępny sposób pokazane są informacje dotyczące właściwej wielkości zaworów w zależności od aplikacji.

Rys. 3 Dobór zaworu do instalacji CWU
Rys. 3 Dobór zaworu do instalacji CWU ESBE
Rys. 4 Przykład doboru zaworu termostatycznego z „Przewodnikiem” ESBE
Rys. 4 Przykład doboru zaworu termostatycznego z „Przewodnikiem” ESBE ESBE

„Przewodnik” ESBE dostępny jest na stronie www.klubesbe.pl do pobrania lub zamówienia wersji drukowanej.

Bardzo pomocne dla określenia właściwej wielkości zaworu jest również oprogramowanie ESBE Hydronic Selection dostępne na stronie https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/wsparcie/program-esbe-hydronic-selection . Dzięki temu narzędziu można w szybki i łatwy sposób dobrać właściwy zawór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl