Wybieramy kominek. Co warto wiedzieć przed jego zakupem

Artykuł sponsorowany
Zanim kupimy kominek musimy wiedzieć, jaką funkcję ma on pełnić. Należy zdecydować, czy urządzenie będzie głównie elementem dekorującym wnętrze, czy ma być efektywnym źródłem ciepła. Drugie rozwiązanie jest możliwe dzięki temu, że kominek może dystrybuować ogrzane powietrze do pozostałych pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi lub zostać podłączony do instalacji C.O., by ogrzewać wodę płynącą w grzejnikach i ogrzewaniu podłogowym.
Wybieramy kominek. Co warto wiedzieć przed jego zakupem

Parametry techniczne wkładu kominkowego
Najistotniejszym parametrem kominka jest moc nominalna urządzenia, właściwie dobrana do powierzchni, jaką ma on ogrzać. By wyznaczyć moc nominalną kominka, stosuje się uproszczony przelicznik. Przyjmujemy, że 1 kW mocy pozwala na ogrzanie 10 metrów kwadratowych. Kolejnym ważnym parametrem jest wysoka sprawność cieplna wkładu, która zapewni minimalne straty, a tym samym efektywniejsze i bardziej ekonomiczne ogrzewanie oraz mniejsze zużycie opału. Wybierając kominek musimy również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy. Do wyboru mamy żeliwo oraz nowoczesną stal kotłową. Żeliwo jest tradycyjnym materiałem, który cechuje się trwałością, odpornością na długotrwałe działanie wysokiej temperatury oraz dobrze akumuluje ciepło i długo oddaje je do otoczenia. Stal kotłowa dająca natomiast większe możliwości obróbki niż żeliwo.

Wybieramy kominek. Co warto wiedzieć przed jego zakupem

Kolejnymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kominka są m.in.: grubość ścian paleniska (odpowiednia gwarantuje bezawaryjną pracę), gęstość rozmieszczenia radiatorów zwiększających powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem i obecność deflektora, który wydłuża drogę spalin i wpływa tym sposobem na utrzymanie wysokiej temperatury w palenisku. Ponadto deflektor sprawia, że spalanie paliwa jest bardziej ekologiczne, bo jest mniejsza emisja zanieczyszczeń.

Wybieramy kominek. Co warto wiedzieć przed jego zakupem

Do prawidłowego spalania potrzebny jest tlen. Dlatego ważnym elementem składowym kominka jest dolot powietrza z zewnątrz. Stanowi go króciec montowany do wkładu kominkowego, który doprowadza z zewnątrz domu świeże powietrze do paleniska. Wpływa to na lepsze spalanie
i większy komfort użytkowania. Dzięki temu tlen potrzebny do procesu spalania w komorze paleniska nie jest pobierany z wnętrza salonu, w którym przybywają domownicy.

Nowoczesne modele kominków mają często bezrusztową komorę spalania wyłożoną od wewnątrz ogniotrwałą ceramiczną mieszanką szamotu i betonu o nazwie Acumotte. Powłoka ta zwiększa temperaturę spalania i umożliwia dopalanie na popiele. Dzięki temu zwiększa się sprawność wkładu, a palenisko łatwiej utrzymać w czystości.

Wybieramy kominek. Co warto wiedzieć przed jego zakupem

Gdy decydujemy się na wkład z płaszczem wodnym, wtedy głównym kryterium wyboru kominka jest jego średnia moc z wody. Wielkość tego parametru powinna być proporcjonalna do zapotrzebowania wszystkich odbiorników ciepła (grzejników, bufora czy systemu ogrzewania podłogowego). Ważnymi cechami wkładu wodnego są również: pojemność wodna płaszcza
i maksymalne ciśnienie robocze (w przypadku funkcjonowania w układzie zamkniętym). Należy też pamiętać o wężownicy, która jest niezbędna przy podłączeniach wkładu w układzie zamkniętym. To swoista chłodnica kominka, która zabezpiecza go przed przegrzaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl