Wybór i montaż systemów podtynkowych

Artykuł sponsorowany
Montaż systemu podtynkowego to jedna z kluczowych kwestii przy projektowaniu i wykańczaniu łazienki. Różnorodność dostępnych na rynku stelaży umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni, a funkcjonalne rozwiązania techniczne pozwalają na szybszy i wygodniejszy montaż. Jak wybrać system optymalny do konkretnej sytuacji budowlanej i jak uniknąć błędów montażowych?

Oferta firmy Viega obejmuje szeroką gamę rozwiązań w zakresie techniki zabudowy podtynkowej. Oprócz klasycznych stelaży dostępne są również oszczędzające miejsce elementy narożne, czy bloki do zabudowy „na mokro”, także w wersji o maksymalnie obniżonej głębokości zabudowy.

Wybór i montaż systemów podtynkowych

Uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie

Podstawę systemu Viega Eco Plus stanowią stabilne samonośne malowane proszkowo ramy przeznaczone do montażu wiszących elementów ceramiki łazienkowej. Gwarantują one absolutną sztywność i bezpieczeństwo. Typowy stelaż do WC ma wysokość 1130 lub 830 mm. Osadzony jest na specjalnych stopach wspornikowych, których wymiary (50x75 mm) pozwalają na montaż w profilach blaszanych typu U bądź C (50 lub 75 mm). W ofercie są także elementy narożne, który idealnie sprawdzą się w małych łazienkach. Viega Eco Plus to szereg przemyślanych rozwiązań niezwykle pomocnych podczas montażu. Na przykład wysokość zawieszenia ceramiki może być zmieniana już po przytwierdzeniu stelaża do podłogi i ściany. To ważne, ponieważ najczęściej popełnianym błędem instalatorów jest nieprawidłowe ustawienie wysokości stelaża względem przyszłej posadzki. Większość modeli ma zaznaczony na ramie punkt, który określa wysokość 1 m od przyszłej posadzki. Fachowcy często przyjmują, że zaznaczona wysokość jest mierzona od poziomu wylewki a to oznacza pomyłkę o około 15 mm - grubość płytek wraz z klejem. Niestety błędy w ustaleniu odpowiedniej wysokości są często znacznie większe a zauważone bywają dopiero podczas montażu samej miski. Stelaże Viega Eco Plus pozwalają jednak na regulację wysokości przyłączy niezależnie od zamontowanej ramy.

System Viega ma również inne zalety z punktu widzenia wykonawcy. Dzięki pomocy nastawczej, oszczędzić można mnóstwo czasu przy montażu. Oprócz tego kolanko przyłączeniowe WC, o regulowanej głębokości, zapewnia komfortowe podłączenie do rury odpływowej. Zabudowę stelaży wykonuje się dwuwarstwowo (2 x 12,5 mm) płytami karton-gips.

                           

Wybór i montaż systemów podtynkowych

               

Wybór i montaż systemów podtynkowych

Viega Eco Plus to uniwersalny system zabudowy podtynkowej, którego podstawę stanowią stabilne, samonośne, malowane proszkowo ramy, przeznaczone do montażu wiszących elementów ceramiki łazienkowej. W ofercie są także elementy narożne, który idealnie sprawdzą się w małych łazienkach.

O czym pamiętać przy instalacji stelaża?

Rama stelaży do zabudowy lekkiej musi być odpowiednio zamontowana do ściany i posadzki. Miska ustępowa zamontowana na prawidłowo zamocowanym i zabudowywanym stelażu powinna wytrzymać zgodnie z normą PN-EN 997 obciążenie statyczne sięgające 400 kg. Przypadki  problemów z nośnością i wytrzymałością zabudowy stelaży do ceramiki sanitarnej wynikają prawie zawsze z błędów podczas montażu. W większości przypadków stelaże montowane są do masywnej ściany murowanej oraz do posadzki. Montaż odbywa się zwykle tylko w 4 punktach- dwa do posadzki i dwa do ściany. Użycie nieprawidłowych kotew może spowodować  obluzowanie mocowania i uginanie się całej konstrukcji. Pamiętajmy, że do silikatów wymagane są inne kotwy niż do porotermu  a jeszcze inne do gazobetonu.

Wybór i montaż systemów podtynkowych

Rama stelaża musi być prawidłowo zamontowana do ściany i posadzki. Przypadki problemów z nośnością i wytrzymałością stelaży prawie zawsze wynikają z błędów montażowych.

Posadzka betonowa wydaje się wyjątkowo wytrzymałym podłożem i punktem mocowania. Niestety nie zawsze tak jest. Jastrychy cementowe wykonywane z tzw. moksokreta często mają wytrzymałość zaledwie 10 MP, a przy grubości 4 cm uzyskujemy bardzo słaby punkt mocowania. Mocowanie stopek stelaża przez wylewkę i warstwę styropianu do płyty stropowej, także nie gwarantuje stabilności konstrukcji. Powodem problemów w takiej sytuacji jest warstwa styropianu umieszczona pod jastrychem. Posadzka „pływająca” wymaga solidnego mocowania stelaży do wylewki o odpowiedniej wytrzymałości lub ustawienia i przymocowania stopek bezpośrednio do płyty stropowej.

Wybór i montaż systemów podtynkowych

Elastyczna zabudowa „mokra”

Stelaże do zabudowy „mokrej”, czyli bloki do obmurowania umożliwiają schowanie całej spłuczki w ścianie bez tworzenia dodatkowych półek. Ukrycie zbiornika oraz wszystkich przyłączy jest tutaj niewątpliwą zaletą. Viega Mono to sprawdzone rozwiązanie do tego typu zabudowy. Obudowa ze styropianu o regulowanej długości (od 980 do 1130 mm) zapewnia swobodę i elastyczność montażu. Możliwa jest także płynna regulacja głębokości bloków podtynkowych. Zmontowane wstępnie przyłącze wody i przepust ścienny z wysokogatunkowego, odpornego na korozję brązu ułatwiają podłączenie do instalacji wodnej.

 Viega Mono to sprawdzone rozwiązanie do zabudowy „na mokro”. Obudowa ze styropianu o regulowanej długości (od 980 do 1130 mm) zapewnia swobodę i elastyczność montażu.

Gdy naprawdę brakuje miejsca

Dodatkowe opcje do zabudowy mokrej to spłuczka Mono Slim z zaizolowaną rurą spłuczkową i materiałem do zamocowania do ściany, oraz element do WC Mono Tec z ramą ze stali ocynkowanej, łukiem przyłączeniowym i materiałem do zamocowania ramy. W przypadku tych rozwiązań głębokość zabudowy wynosi jedynie 8 cm! Pomimo tak małych wymiarów nowa spłuczka posiada wszystkie zalety charakterystyczne dla innych wersji, np. dwuobjętościowy system spłukiwania.

Wybór i montaż systemów podtynkowych
Wybór i montaż systemów podtynkowych


W przypadku spłuczki Mono Slim i elementu Mono Tec, głębokość zabudowy wynosi jedynie 8 cm!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl