Wyłączniki nadprądowe, czyli podstawa bezpiecznej instalacji elektrycznej

Materiał promocyjny
 Materiał informacyjny ELUS

Jeśli planujesz samodzielnie poprowadzić elektrykę w swoim domu, musisz koniecznie zapoznać się z działaniem wyłączników nadprądowych (nadmiarowo-prądowych). Jeśli nie będziesz rozumiał zastosowania tych urządzeń, możesz doprowadzić do błędnego zabezpieczenia instalacji w budynku, co z kolei może zaowocować pożarem lub — w najgorszym przypadku — czyjąś śmiercią. Przeczytaj więc uważnie poniższy artykuł i dowiedz się, jak działają oraz gdzie dostać najlepsze wyłączniki nadprądowe.

Wyłącznik nadprądowy: co to takiego?

W domowych instalacjach elektrycznych może dojść do przypadku przepływu prądów o zbyt mocnych wartościach. Efektem takiego zdarzenia może być zwarcie, niekiedy wielopoziomowe. Skutkami zwarć natomiast będą uszkodzenia izolacji przewodów. Aby takiej sytuacji uniknąć, powstał bezpiecznik nadprądowy, który znany jest pod bardziej potoczną nazwą — korek. Tak więc jeśli ktoś mówi, że mu w domu wywaliło korki, ma na myśli właśnie wyłącznik nadprądowy, choć często sam nie zdaje sobie z tego sprawy.

Kiedyś zamiast korków używano bezpiecznika topikowego, lecz nowoczesne wyłączniki nadprądowe są od niego znacznie bardziej funkcjonalne, przez co lepiej ograniczają ryzyko przeciążeń w obwodach elektrycznych. Pamiętaj o tym podczas zakupów. Właściwie dobrane bezpieczniki nadprądowe w najbardziej newralgicznym momencie odetną tzw. prąd zwarciowy i będzie po wszystkim.

Jak dobrać bezpieczniki nadprądowe

Wszystko zależy od tego, jaką instalację elektryczną ma obsługiwać bezpiecznik. W domkach jednorodzinnych będą obowiązywać zupełnie inne warunki niż w dużych przedsiębiorstwach. Chociaż, prawdę powiedziawszy, niektórzy z nas lubią sobie od czasu do czasu pomajstrować w garażu przy użyciu cięższego sprzętu. Pamiętaj tylko, żeby odpowiednio wcześnie zadbać o lepsze bezpieczniki dla domowej rozdzielni prądu.

Urządzenia zabezpieczające powinny być dobrane ze względu na bieguny oraz charakterystykę czasowo prądową. Liczba biegunów to po prostu rozmiar jednostki, która może składać się z układów jedno, dwu, trzy lub czterobiegunowych. Ilość modułów można ze sobą łączyć, tworząc bardziej złożony system, którego ostateczna wielkość będzie zależna od stopnia skomplikowania instalacji, z która mamy do czynienia.

Jeśli chodzi o kwestie czasowo prądowe, wybór bezpiecznika zależeć będzie od jego czasu reakcji w stosunku do siły natężenia danego obwodu. Na tej podstawie określa się wartość charakterystyki, którą oznacza się literami alfabetu A B C D i tak dalej.

W charakterystyce B znajdą się wyłączniki o najszerszym zastosowaniu. Mowa o typowych instalacjach domowych, gdzie występują urządzenia o małych prądach rozruchowych jak laptop. Zatem w charakterystykach czasowych B gustują w zasadzie wszyscy elektrycy. Ci z kolei, którzy muszą pracować w bardziej wymagających warunkach, powinni posuwać się wzdłuż liter alfabetu, z których każda wyznacza krotność prądu znamionowego. W skrócie: im większe zapotrzebowanie energii, tym wyższe prądy znamionowe będą w użyciu. Im wyższe prądy, tym mocniejsza powinna być charakterystyka czasowo prądowa.

Prąd zadziałania i prąd nastawienia urządzenia zabezpieczającego

Prąd zadziałania urządzenia zabezpieczającego i prąd nastawienia to wartości niezbędne do wyliczenia wymagań technicznych, aby można było lepiej określić parametry urządzenia zabezpieczającego. W tych wyliczeniach bierze się pod uwagę również prąd znamionowy wyłącznika, prąd obliczeniowy odbiornika oraz obciążalność prądową, o której kilka słów znajduje się poniżej.

Obciążalność prądowa długotrwała przewodu a bezpieczeństwo

Oczywiście obecność bezpieczników nadprądowych nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności zapobiegania przeciążeniom napięcia. Czasem wystarczy stosować się do opisów na kablu, gdzie będzie określona wartość długotrwałej obciążalności prądowej przewodów. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, zwiększy się napięcie pracy, skoczy poziom krotności prądu i wystąpi nadmierny wzrost temperatury. Tak powstają zwarcia.

Poniekąd przewody zasilające i wyłącznik nadprądowy muszą iść w parze. To samo dotyczy praktyk dnia codziennego. Nie należy uruchamiać wielu narzędzi jednocześnie. Nie powinieneś podłączać do listwy wszystkiego naraz. Zabezpieczenie obwodów to również urządzenie mechaniczne i ono także może się zepsuć.

Pora na zakupy!

Tak oto prezentują się podstawy odnośnie korków w domowej rozdzielni elektrycznej. Skoro już wiesz, czym są oraz jak podzielić wyłączniki nadprądowe, pora wybrać najbardziej odpowiedni bezpiecznik dla twojego domu. W tym celu koniecznie kliknij tutaj: https://sklep.elus.pl/wylaczniki-nadpradowe,2,486285. W sklepie Elus nie zabraknie też wkładek bezpiecznikowych czy inne produktów jak wyłączniki selektywne na przykład. To wszystko jest niezbędne do zabezpieczania urządzeń elektrycznych w każdym gospodarstwie domowym. Poza ty, jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości, fachowcy z firmy Elus doradzą ci w kwestiach technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl