Jak przygotować system nawadniania do zimy?

Redakcja
Systemy nawadniania, zraszacze trzeba przygotować do sezonu zimowego, aby w kolejnym roku można było z nich w pełni korzystać.

Zanim przyjdą mrozy…
…należy opróżnić z wody węże ogrodowe, zraszacze, lance zraszające oraz pistolety nawadniające i przechować je w suchym miejscu podczas długiej zimy. Jeśli posiadamy podziemny system nawadniający, musimy odpowiednio przygotować go do zimowania. Najwrażliwszym i najważniejszym elementem automatycznych systemów nawadniania są sterowniki i elektrozawory. Jeśli system wyposażony jest w sterowniki nawadniania montowane do kranu, powinno się je zdemontować. Najczęściej taki demontaż jest łatwy do wykonania i odbywa się bez użycia narzędzi.

Jak przygotować system nawadniania do zimy?

Osoby sterujące nawadnianiem przy pomocy zaworów elektromagnetycznych montowanych w specjalnych skrzyniach w ziemi, powinny je przed zimą zdemontować lub opróżnić z wody przy pomocy sprężonego powietrza.
Aby  resztki wody znajdujące się w rurach nie zamarzły i nie spowodowały pęknięcia rur, należy je usunąć sprężonym powietrzem. W przypadku systemów nawadniających dobrej jakości mróz nie stanowi żadnego problemu, a to dzięki dodatkowym zabezpieczeniom jakimi są automatyczne zawory odwadniające, w które wyposażone są te systemy. W mrozoodpornych systemach tzw. zawory odwadniające usuwają wodę ze zraszaczy oraz z podłączonych do nich rur, a zatem całą pracę wykonują za nas. Natomiast po zdemontowaniu reduktorów ciśnienia i filtrów bez obaw możemy pozostawić na zimę naziemny system nawadniania kropelkowego (Micro-Drip-System). Wszystkie zdemontowane elementy przechowujemy w suchym miejscu i montujemy dopiero przed pierwszym nawadnianiem na wiosnę.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl