Klimatyzator kasetonowy nie tylko do biura

Joanna Ryńska
Są pomieszczenia, w których wydajność klimatyzacji i komfort przebywających osób musi iść w parze z estetyką pomieszczenia. Biura, urzędy, salony kosmetyczne i fryzjerskie czy gabinety lekarskie (przede wszystkim stomatologiczne) na stałe wpisały więc w swoje wnętrza klimatyzatory kasetonowe.
Klimatyzator kasetonowy nie tylko do biura

Klimatyzatory kasetonowe są urządzeniami typu split. Oznacza to, że mają dwie jednostki - zewnętrzna (skraplacz) umieszczona jest na elewacji budynku, a wewnętrzna (parownik) znajduje się wewnątrz budynku. W przypadku klimatyzatora kasetonowego jednostka wewnętrzna jest dopasowana do stelażu typowego sufitu podwieszanego. Gwarantuje to niezaprzeczalne zalety tego typu klimatyzatora: można go dopasować do wnętrza, a lokalizacja przysufitowa pozwala na równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza w pomieszczeniu.
Jednostka wewnętrzna (obudowa) ma wysokość ok. 30 cm, co dopasowane jest do konstrukcji sufitu podwieszanego. Podobnie, wymiary widocznej na suficie maskownicy pozwalają na wkomponowanie jej w istniejący sufit kasetonowy. Wysokość maskownicy wynosząca ok. 2-3 cm  sprawia, że wnętrze nie traci niczego ze swej estetyki. Można też oczekiwać, że nowe linie klimatyzatorów kasetonowych będą wyróżniać się coraz mniejszymi wysokościami maskownicy.
Klimatyzatory kasetonowe mogą występować jako jedno- dwu- lub czterokierunkowe, zależnie od ilości wylotów powietrza. Najbardziej korzystne dla użytkownika są klimatyzatory czterokierunkowe. Powietrze jest wówczas rozprowadzane w najbardziej równomierny sposób - wydmuchiwane z otworów (wylotów) rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, po czym opada w dół po ścianach. Nie trzeba więc optymalizować położenia jednostki wewnętrznej, planując jej lokalizację  w pomieszczeniu.

Klimatyzator kasetonowy nie tylko do biura

Klimatyzatory kasetonowe należą do klimatyzatorów o największych możliwościach technicznych. Mają opcję nie tylko chłodzenia, ale i grzania. Jeśli decydujemy się na wybór klimatyzatora, trzeba zwrócić uwagę na opcje grzania i chłodzenia: jaki jest pobór mocy dla każdej z nich i na jaką wydajność się przekłada. W dobrych klimatyzatorach wartości te są zbliżone.

Klimatyzator kasetonowy nie tylko do biura

Klimatyzatory najczęściej mają pilot zdalnego sterowania, a coraz częściej mogą być wyposażone w programatory, które pozwalają planować cykle pracy klimatyzatora. Do klimatyzatora może być też dołączony specjalny filtr, który umożliwia dodatkowo poprawienie warunków panujących w pomieszczeniu (stężenie substancji szkodliwych; jonizacja powietrza). Filtr jest łatwo wyjmowany, co usprawnia konserwację klimatyzatora.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl