Mały grzejnik - dużo ciepła

Ewa Kulesza
Kotły na paliwa stałe, po kilku latach "mody" na gazowe i olejowe, wracają obecnie do łaski, przede wszystkim dlatego, iż opalanie drewnem czy węglem jest dużo tańsze. Trzeba jednak pamiętać, że aby instalacja grzewcza działała naprawdę efektywnie należy dobrać odpowiednio każdy jej element – kocioł, rury i oczywiście grzejniki.
Mały grzejnik - dużo ciepła

Moc grzewcza grzejników zależy od miejsca zainstalowania grzejnika, przeznaczenia ogrzewanego pomieszczenia, temperatury wody w instalacji a także od strat ciepła przez ściany i okna. W dobrze izolowanych domach przyjmuje się, iż potrzeba 70-80 W/m² w pomieszczeniach o wysokości
2,7 m. W domach gorzej izolowanych potrzeba już
100-130 W/m². Grzejniki do łazienki muszą mieć moc
120 W/m². Na wybór grzejnika wpływ mają również parametry instalacji. Moc grzejników uzależniona jest od następujących czynników: temperatura wody zasilającej, wody powrotnej oraz temperatura pomieszczenia.

Bufor - grzejniki - bufor
Wielu inwestorów do kotła na paliwa stałe asekuracyjnie montuje grzejniki o dużej masie, które dodatkowo posiadają wielką masę zawartej w nich wody. Jest to podstawowy błąd, gdyż układ grzejników o dużej masie całkowitej jest mniej ekonomiczny w eksploatacji od układu grzejnikowego o małej masie.

Z przeprowadzonych doświadczeń i wyliczeń wynika, że optymalnym układem jest:

  • Kocioł stałopaliwowy + zbiornik (zbiorniki) buforowy – układ o znacznej, zmiennej masie całkowitej z funkcją wytwarzania i akumulowania energii cieplnej.
  • Bufor cieplny końcowy – akumulujący ciepło budynek wraz z jego wyposażeniem.

Między tymi buforami znajdują się grzejniki. Optymalne wyniki uzyskamy stosując szybkie grzejniki o małej masie całkowitej – odbierające optymalne ilości ciepła z układu pierwszego i dawkujące to ciepło w zależności od potrzeb do pomieszczeń zgodnie z ich zapotrzebowaniem czyli bilansem cieplnym. Urządzeniami odpowiadającymi tej charakterystyce są grzejniki firmy Regulus.

Zintegrowana konstrukcja

Mały grzejnik - dużo ciepła

Regulusy szybko i kosztem mniejszego początkowego wydatku energii, od układu grzejnikowego o dużej masie, uzyskują swoją pełną moc nominalną, a zatem szybciej podejmują swoją efektywną pracę. Grzejniki mają konstrukcję zintegrowaną, nierozbieralną. Zbudowane są z układu wodnego, układu oddawania ciepła oraz osłon. Układ wodny stanowią równomiernie rozmieszczone rurki miedziane (odporne na korozję i bardzo dobrze przekazujące ciepło o średnicy DN15, spięte na końcach pionowymi rurkami zbiorczymi o średnicy DN20. Układ oddawania ciepła to lamelki (pionowe blaszki aluminiowe) ciasno osadzone na rurach układu wodnego. Przednie i tylne krawędzie lamelek tworzą przednią i tylną ścianę grzejnika. Kolektor zbiorczy stanowi pionowa rurka miedziana spinająca rurki układu wodnego. Do kolektora dochodzi przyłącze grzejnika. Perforowana osłona górna stabilizuje całą konstrukcję. W osłonach bocznych mieszczą się kolektory zbiorcze, odpowietrznik oraz zawór.

Nagrzewanie pomieszczenia przez grzejniki odbywa się drogą konwekcji (unoszenie ciepłego powietrza ogrzanego podczas przepływu przez grzejnik). Regulusy przyśpieszają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu eliminując tzw. "zimne strefy".

Mały grzejnik - dużo ciepła

Grzejniki wykonane są z miedzi i aluminium o wysokiej czystości i dużej odporności na korozję. Układ wodny wykonany jest wyłącznie z miedzi, a elementy aluminiowe nie mają kontaktu z wodą, dzięki czemu nie występuje niebezpieczeństwo korozji. Materiały, z których wykonany jest grzejnik są lekkie i posiadają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Współczynnik ten jest kilkakrotnie wyższy od stali i żeliwa. Taka budowa grzejnika sprzyja intensywnemu rozprowadzeniu ciepła po całej konstrukcji grzejnika. Dzięki temu także ciepło oddawane jest nawet przy niewielkiej różnicy temperatury między grzejnikiem a otoczeniem. Efektywną pracę zapewnia również mała pojemność wodna grzejników – niewielka pojemność wody powoduje szybką reakcję na sygnały automatyki i temperaturę kotła. Konwekcyjny sposób ogrzewania powoduje efektywną cyrkulację powietrza. Oznacza to szybkie i równomierne ogrzanie pomieszczenia przy mniejszym niż w tradycyjnym systemie zużyciu energii.

Przy odpowiedniej konstrukcji kotła efekt grzewczy można dodatkowo znacznie przyspieszyć. Po uzyskaniu pożądanej przez użytkownika temperatury (termostaty, czujniki temperatury) równie szybko zaprzestają grzania – bez zbędnej inercji.

Mały grzejnik - dużo ciepła

Zatrzymać ciepło
Nadwyżka ciepła magazynowana jest w dobrze zaizolowanych buforowych zbiornikach wody, które podgrzewają CWU i w razie potrzeby nadal dawkowana jest precyzyjnie na cele grzewcze. Stąd bardzo ważne jest, by utrata ciepła ze zbiornika była jak najmniejsza a utracone ciepło pozostało w obrębie budynku.

Jak wielki zbiornik buforowy?
Od 200 do 1000, a nawet więcej litrów. Objętość buforu zależy od rodzaju kotła i kaloryczności stosowanego paliwa, od ilości domowników, ich przyzwyczajeń itp. Im bardziej rozbudowany jest układ grzewczy tym bardziej widoczne są pozytywne skutki ekonomiczne zastosowania grzejników o małej masie całkowitej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl