Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

Artykuł sponsorowany
Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

Spawanie rur ze stali grubościennej jest pracochłonne, żmudne i mało ekonomiczne. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu firmy Viega, można już jednak o tym zapomnieć! System Megapress pozwala na łączenie stali grubościennej poprzez zaprasowywanie na zimno. Oznacza to wygodny, bezpieczny i szybszy o 60% montaż niż w przypadku spawania.

Firma Viega to niekwestionowany lider w dziedzinie techniki zaprasowywania, a jej systemy oparte na tej technologii od lat sprawdzają się w milionach instalacji na całym świecie. Nowy system Megapress to kolejna innowacja, dzięki której także rury stalowe stały się ekonomicznym rozwiązaniem do instalacji grzewczych, chłodniczych i przemysłowych.

Do grubych i cienkich ścianek

Megapress pozwala na łączenie zarówno grubościennych rur stalowych, rur do gwintowania, jak i rur kotłowych. Jest to możliwe dzięki dopasowaniu tolerancji do średnicy rury. Złączki są przeznaczone do różnych grubości ścianek, co gwarantuje maksymalną elastyczność systemu. Wykonuje się je z formowanej stali 1.0308 z wysokogatunkową powłoką cynkowo-niklową. System Megapress przeznaczony jest do różnego rodzaju rur ze stali czarnej, ocynkowanej, przemysłowo lakierowanej lub powlekanej, zgodnych z normami PN-EN 10220/10255, w rozmiarze od ½" do 2".

Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

Megapress oferuje szeroką gamę elementów wykonanych z formowanej stali 1.0308 z wysokogatunkową powłoką cynkowo-niklową.

Spawanie odchodzi do lamusa

Trudno zaprzeczyć, że spawanie rur stalowych to sprawdzona metoda łączenia, ale jednocześnie dość problematyczna na etapie wykonywania instalacji. Wysoka czasochłonność, stałe zagrożenie pożarowe i duże obciążenie fizyczne instalatora sprawiają, że spawanie jest technologią mało atrakcyjną pod względem ekonomicznym, również ze względu na rosnące ceny robocizny w naszym kraju. Noszenie ciężkich butli z gazem i spawarek bywa męczące i niewygodne, zwłaszcza, gdy miejsce połączenia nie znajduje się na wysokości oczu, lecz w trudno dostępnych, ciasnych i wyżej położonych miejscach. Często konieczne jest wtedy spawanie z lusterkiem. Nie zapominajmy również, że po zakończeniu montażu trzeba jeszcze zaczekać, aż wszystko ostygnie, żeby uznać prace za wykonaną.
Wszystkich tych problemów unikamy stosując technologię zaprasowywania na zimno. Montaż instalacji w systemie Megapress jest nawet o 60% szybszy niż w przypadku spawania stali grubościennej. Zamiast ciężkiego i niewygodnego sprzętu, instalatorowi wystarczy lekka i prosta w obsłudze zaciskarka Pressgun.

 

Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania
Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

Spawanie rur ze stali grubościennej jest czasochłonne i uciążliwe zwłaszcza, gdy instalacja nie znajduje się na wysokości oczu, lecz w trudno dostępnych, ciasnych i wyżej położonych miejscach. System Megapress to idealna alternatywa w tego typu sytuacjach.

Szybko i wygodnie

Dzięki Megapress łączenie rur stalowych przebiega wyjątkowo łatwo i ogranicza się do kilku kroków: przycinamy rurę na żądaną długość, usuwamy zadziory, oczyszczamy z rdzy i brudu, zakładamy złączkę, a na koniec zaprasowujemy przy użyciu łatwej w obsłudze zaciskarki. Te funkcjonalne narzędzia firmy Viega są wyposażone w szczęki lub pierścień zaciskowy. W efekcie powstaje bezpieczne i szczelne połączenie, które od razu może przenosić pełne obciążenia.

 

Maksimum bezpieczeństwa

Za systemem Megapress przemawiają nie tylko szybkość montażu i związane z tym oszczędności. Nowy system firmy Viega jest też zdecydowanie bezpieczniejszy. Wszystkie złączki wyposażono w sprawdzone profile uszczelniające SC-Contur.

Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

To innowacyjne rozwiązanie oznacza widoczną nieszczelność w przypadku niezaciśniętych połączeń, dzięki czemu od razu zauważymy je podczas próby ciśnieniowej. Ponadto Megapress optymalizuje tolerancje wymiarowe pomiędzy złączką a rurą. To najlepsza odpowiedź na szczególne wymagania, jakie wynikają ze stosowania rur stalowych o różnych grubościach ścian i różnych powierzchniach. Dopasowanie średnicy złączki umożliwia elastyczne zastosowanie systemu, a jednocześnie gwarantuje łatwe rozpoznanie niezaciśniętych połączeń.

Profil SC-Contur to innowacyjne rozwiązanie oznaczające widoczną nieszczelność w przypadku niezaciśniętych połączeń. Dzięki niemu od razu zauważymy je podczas próby ciśnieniowej.

Instalacje grzewcze i klimatyzacyjne

W instalacjach grzewczych rury stalowe wykorzystuje się z powodzeniem już od dziesięcioleci. Podczas remontów lub w razie wymiany kotła grzewczego często spotykamy stalowe rurociągi, które nadal pozostają w bardzo dobrym stanie. Instalator musi jedynie podpiąć nowe urządzenia do starej instalacji. To, co wcześniej wymagało jednak żmudnego gwintowania lub spawania rur, można teraz zrobić bardzo prosto dzięki Megapress. Technika zaprasowywania na zimno gwarantuje bezpieczeństwo i oszczędności podczas realizacji. Eliminujemy ryzyko pożaru, a instalację można od razu napełniać i eksploatować.
W przypadku instalacji klimatyzacyjnych mamy do czynienia z zupełnie innego rodzaju wyzwaniem. Różnice temperatur pomiędzy otaczającym powietrzem a rurociągiem prowadzą często do powstawania skroplin – na przykład przy zbyt słabej izolacji – co zawsze grozi korozją. Rury ze stali grubościennej doskonale to wytrzymują, dlatego mogą być stosowane bez obaw w instalacjach klimatyzacyjnych. Te same zalety oferuje system Megapress. Wysokogatunkowa powłoka cynkowo-niklowa na złączkach sprawia, że nie ma mowy o korozji. Zbędne jest dodatkowe malowanie farbą antykorozyjną. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu podczas montażu i eksploatacji.

 

Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania
Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

Złączki Megapress są wyjątkowo odporne na korozję ze względu na powłokę cynkowo-niklową, którą pokrywa się je w procesie produkcji. Mogą być stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych.

Megapress: zaprasowywanie zamiast spawania

Instalacje przemysłowe

Megapress sprawdza się znakomicie również w obiektach przemysłowych. Można go zastosować np. do instalacji azotu, które ze względu na wysokie wymagania wykonywano do tej pory głównie metodą spawania. To samo dotyczy instalacji sprężonego powietrza. Występują one często w halach przemysłowych w strefie podsufitowej, w postaci systemów pierścieniowych, z których wychodzą odejścia do maszyn i urządzeń. Megapress zapewnia dużo łatwiejszy montaż na wysokości. Ponadto praktyczne kombinacje trójników umożliwiają szybkie, bezpieczne i estetyczne podłączenie do urządzeń.

 Megapress sprawdza się również w instalacjach azotu, które ze względu na wysokie wymagania trzeba było do tej pory spawać.

Nie stosować do instalacji wody użytkowej!

System Megapress nie nadaje się do stosowania w instalacjach wody użytkowej. Aby zapobiec możliwym pomyłkom, na każdej złączce Viega umieszcza widoczne oznakowanie – przekreślony kran. Zapobiega to przypadkowemu użyciu niewłaściwej złączki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl