Modernizacja instalacji. Miedziana wymiana

Artykuł sponsorowany
Przy remoncie mieszkania czy domu warto pomyśleć o modernizacji starych instalacji. Najlepiej na miedzianą.
Przy remoncie mieszkania czy domu warto pomyśleć o modernizacji starych instalacji. Najlepiej na miedzianą. skeeze Pixabay
Nawet najbardziej starannie wykonana instalacja sanitarna i grzewcza po kilkunastu latach eksploatacji może wymagać modernizacji lub napraw. Rury miedziane możemy stosować zarówno w modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, jak i ciepłej oraz zimnej wody użytkowej.

Najczęściej spotykanymi instalacjami, które mogą wymagać napraw, są instalacje centralnego ogrzewania wykonane z rur stalowych czarnych, przeważnie współpracujące z grzejnikami żeliwnymi, a także instalacje zimnej wody i ciepłej wody użytkowej wykonane z rur stalowych ocynkowanych.

Instalacje grzewcze mogą pracować w systemie otwartym lub zamkniętym. Stosowanie rur miedzianych w naprawach i modernizacjach instalacji centralnego ogrzewania wykonanych z rur stalowych w systemach zamkniętych jest dopuszczalne, gdyż woda, która jest użyta jako medium grzewcze, po krótkim czasie pozbawiona jest cząsteczek wolnego tlenu powodującego korozję rur stalowych. Odwrotna sytuacja jest w systemach otwartych, gdzie woda grzewcza w sposób ciągły zaopatrywana jest w tlen, który wraz z jonami miedzi wywołuje korozję i w krótkim czasie niszczy sprawne rury stalowe. W razie nieszczelności rur wskutek korozji najlepszą metodą naprawy jest wycięcie części zużytej instalacji i wbudowanie w to miejsce odcinka z nowej rury. Instalatorzy często do tego typu napraw stosują miedź, gdyż jest to materiał, który w sposób szybki i nieskomplikowany można zastosować do tego typu napraw.

Rury miedziane są łatwo dostępne na rynku. Rury i złączki dostępne są w specjalistycznych hurtowniach instalacyjnych, jak również w ogólnodostępnych marketach budowlanych.

Łączniki z obustronnym lub jednostronnym zaciskiem wokół uszczelnienia.
Łączniki z obustronnym lub jednostronnym zaciskiem wokół uszczelnienia. Europejski Instytut Miedzi

Dużą zaletą miedzi jest możliwość połączenia rur za pomocą różnych technik łączenia, takich jak lutowanie, zaprasowywanie oraz przy zastosowaniu złączki samozaciskowej typu klik, która jest typową złączką naprawczą. Istnieje także możliwość połączenia odcinka rury za pomocą złącza zaciskowego skręcanego, w którym szczelność połączenia uzyskuje się przez docisk metalowego pierścienia za pomocą przeciwnakrętki.. Ostatnio coraz częściej stosowane są przez instalatorów złączki zaciskowe (skręcane), w których szczelność uzyskuje się przez zastosowanie o-ringów z wysokiej jakości tworzywa EPD. Złączkę w sposób prosty montuje się do rury, a uzyskane w ten sposób połączenie gwarantuje szczelność przez długi okres. Zaletą stosowania złączek zaprasowywanych oraz skręcanych jest brak konieczności stosowania palników z otwartym ogniem, które w trakcie modernizacji lub napraw powodowały niebezpieczeństwo powstania pożaru oraz zabrudzenie, a niejednokrotnie uszkodzenie ścian i potrzebę ponownego malowania lub wymiany pokrycia ścian. Złączki zaprasowywane i skręcane mają zminimalizowane gabaryty i są estetycznie wykonane.

Rury miedziane, dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu, mogą być także stosowane przy wymianie istniejących grzejników centralnego ogrzewania. Element systemowy montuje się na ścianie, podłodze lub suficie tak prosto jak normalny tradycyjny grzejnik panelowy, który zapewnia dodatkowo komfort i korzyści ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Po zamontowaniu na ścianie lub suficie panel zabudowujemy płytami kartonowo-gipsowymi, na podłodze odpowiednimi płytami podłogowymi. Element systemowy do montażu rur miedzianych wykonany jest w formie panelu na płycie izolacyjnej EPS pokrytej aluminium i zintegrowanej z elastyczną cienkościenną rurą miedzianą z trwale zespoloną osłoną z tworzywa sztucznego PE-RT o wymiarze 16 x 2 mm. Panel o wymiarze 2330 x 430 x 25 mm oprócz zastosowania w nowym budownictwie idealnie nadaje się również przy modernizacji ogrzewania w istniejących już budynkach. Ten zintegrowany płaszczyznowy grzejnik ciepła umożliwia wielkopłaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie, zapewniając przyjemną temperaturę powierzchni (możliwe łączenie kilku paneli). Również na poddaszu, między krokwiami, z powodzeniem można montować ten system (możliwa jest jego pozioma, jak i pionowa zabudowa).

Instalacja grzewcza z rur miedzianych.
Instalacja grzewcza z rur miedzianych. Europejski Instytut Miedzi

Przy modernizacji lub naprawie instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej, gdy mamy do czynienia z instalacją wykonaną z rur stalowych ocynkowanych, należy pamiętać o regule przepływu, tzn. rury miedziane montujemy tylko za rurami stalowymi ocynkowanymi, nigdy odwrotnie! Ważne jest również, aby w przypadku wymiany części instalacji stalowej ocynkowanej rury miedziane zawsze montować od miejsca naprawy do końca instalacji, tzn. punktu czerpalnego. Dodatkowo ważnym parametrem jest PH wody, które nie powinno być niższe niż 7,0.

Stosując miedź w naprawach instalacji grzewczych i sanitarnych, należy pamiętać, że goła rura i złączka miedziana mogą być prowadzone na wierzchu ścian. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zalania cementem lub gdy instalacja będzie chowana w ścianie pod tynkiem ewentualnie w posadzce pod wylewką, to powierzchnia rury musi być zabezpieczona otuliną lub powinno się zastosować rurę z fabryczną otuliną albo izolacją termiczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl