Ogrzewanie na ekogroszek

Agnieszka Jaros
Magdalena Kmita-Kulesza
Ekogroszek, to paliwo stałe, produkowane na bazie węgla kamiennego. Paliwo to przeznacza się do wytwarzania energii cieplnej w piecach niskoemisyjnych. Ekogroszek znajduje coraz szersze uznanie tak pośród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i bywa stosowany w większych obiektach komunalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej.

Podstawową zaletą ekogroszku jest jego niewygórowana cena. Pomimo, że drożeje tak, jak każdy inny rodzaj paliwa, to wciąż jest tańszy od gazu, czy oleju opałowego. Innym kryterium, które wydaje się być coraz ważniejsze podczas wyboru paliwa do ogrzewania domu, jest jego ekologiczność. Ekogroszek poprzez niską zawartość siarki oraz popiołu – spełnia normy europejskie i jest kwalifikowany jako surowieć ekologiczny. Jednak instalacja grzewcza na ekogroszek tak, jak na każde inne paliwo stałe – wymaga odpowiedniego pieca, umiejscowionego
w kotłowni spełniającej określone wymagania formalne oraz użytkowe.

Kotłownia dla pieca na ekogroszek

Kotłownia dla pieca opalanego ekogroszkiem powinna być oddzielnym pomieszczeniem, przeznaczonym wyłącznie na ten cel. Bardzo istotna jest wielkość tego pomieszczenia. Nie może być ono zbyt małe, ponieważ oprócz umiejscowienia w nim pieca, trzeba liczyć się również z miejscem do składowania ekogroszku.  Wprawdzie surowiec ten jest sprzedawany w wygodnych workach, pakowanych po 25 kg, ale większa ilość takich worków zajmie sporo miejsca. Ponadto, kotłownia dla pieca na paliwo stałe, jakim jest ekogroszek powinna spełniać określone wymagania prawne. Oznacza to, że powinna być ona pomieszczeniem wydzielonym w piwnicy lub na parterze domu i usytuowanym centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń.

Wysokość kotłowni nie powinna być mniejsza, aniżeli 220 cm. Wyjątek stanowią jedynie jednorodzinne budynki mieszkalne wzniesione przed 15 grudnia 2002 roku, dla których dopuszczalna jest wysokość kotłowni wynosząca 190 cm. Nie należy także zapominać o wyposażeniu pomieszczenia w odpowiedni system wentylacji. Jest to istotne nie tylko ze względu na wymogi prawne, ale również na konieczność zapewnienia optymalnych warunków przechowywania ekogroszku. Trzeba również pamiętać, że żadne paliwo stałe nie może być składowane i przechowywane w bezpośrednim sąsiedztwie pieca.

Piec na ekogroszek

Nowoczesne kotły na paliwa stałe w niczym nie przypominają już tych sprzed wielu lat. Oferta pieców przystosowanych do opalania ekogroszkiem jest szeroka. Dostępne są kotły o mocy od 15 do 2 000 kW. Sprawność tych urządzeń wynosi aż 85%. Do opalania ekogroszkiem najlepsze są piece wyposażone w automatyczne podajniki. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu paliwa jest instalacja automatycznego kotła z paleniskiem bezrusztowym. Tzw. kocioł retortowy, to urządzenie tak ekologiczne, jak i ekonomiczne. Zasadniczą jego zaletą jest spalanie paliwa dokładnie w takiej ilości paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zaprogramowanej przez nas temperatury. Temperaturę tą ustawia się na specjalnym sterowniku, w który wyposażony jest każdy tego typu piec. Ekogroszek jest dozowany do pieca poprzez automatyczny podajnik, najczęściej ślimakowy. Podajnik ten w zależności od modelu pieca znajduje się z jego prawej lub lewej strony. Obsługa takich pieców sprowadza się do wizyt w kotłowni jedynie raz na jakiś czas i zasypania specjalnego kosza paliwem. Pełen załadunek kosza w zależności od jego wielkości wystarcza przeciętnie na 3 -7 dni. Co kilka dni trzeba również usunąć popiół. Nowoczesne piece na ekogroszek nie wymagają stałego rozpalania, a ponadto w standardzie posiadają przeważnie regulator pogodowy, czy elektroniczny układ sterowania. To wyposażenie pieców powoduje, że spalanie paliwa można programować w zależności od warunków eksploatacyjnych oraz pogodowych.

... i nie tylko na ekogroszek

Interesującą propozycją producentów urządzeń grzewczych stanowią kotły dwupaleniskowe. W takich piecach oprócz paliwa podstawowego, tj. ekogroszku – można zastępczo wykorzystywać inny rodzaj paliwa stałego, np. drewno lub węgiel znacznych rozmiarów, ładowany do pieca ręcznie. Takie kotły także posiadają automatyczny podajnik, ale oprócz tego
w dodatkowej komorze można spalać inne paliwo w razie wystąpienia np. awarii prądu i zatrzymania się automatycznego podajnika z ekogroszkiem. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowa komora spalania powinna być eksploatowana jedynie w sytuacjach awaryjnych. Wówczas zmniejsza się bowiem wydajność pieca i jego ekologiczność. Jednak w razie potrzeby – do pieca zawsze można załadować opał ręcznie, co przyczynia się do utrzymania temperatury we wnętrzach na wymaganym poziomie nawet wówczas, kiedy mamy do czynienia
z dłuższą przerwą w dostawie energii elektrycznej. Jednocześnie, taki piec jest droższy od standardowego urządzenia na paliwo stałe.

Ile to kosztuje?

Ogrzewanie na paliwa stałe wciąż jest najtańszym sposobem ogrzania domu w trakcie zimy. Ceny kotłów na ekogroszek są wprawdzie zbliżone do cen kotłów gazowych, czy olejowych, ale cena paliwa jest niższa. Przy ogrzewaniu ekogroszkiem koszt 10 kWh wynosi około 70 groszy. Natomiast w przypadku instalacji na gaz już dawno przekroczył granicę 1 zł. Olej opałowy jest jeszcze droższy, a ponadto kłopotliwy w przechowywaniu. Co do cen pieców, to warto podkreślić, że są one bardzo zróżnicowane. Są piece, które kosztują około 10 000 zł, ale bez trudu można również nabyć ich dużo tańsze odpowiedniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl