Podłączenie grzejników

Ewa Kulesza
Właściwe przyłączenie grzejnika do instalacji ogrzewania ma znaczący wpływ na redukcję strat doprowadzanego ciepła. Dlatego też producenci instalacji sanitarnych i grzewczych, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych, proponują lepsze, skuteczniejsze metody podłączeń.
Podłączenie grzejników

Optymalne podłączenie można wykonać przede wszystkim w oparciu o typowe rury grzewcze. Aby jednak znacząco uprościć pracę i obniżyć koszty instalacji zaleca się wykonywanie podłączeń w oparciu o rurę wielowarstwową, przy czym najlepsze efekty osiąga się stosując rury o przekroju 14 lub 16 mm. Dzięki dużej elastyczności rura wielowarstwowa TECEflex może być kształtowana ręcznie i bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Poza tym biały kolor produktu bardzo dobrze prezentuje się w miejscach widocznych, czyli także w przyłączach do grzejników.

Podłączenie grzejników

Podłączenie standardowe
W typowym podłączeniu rurę wielowarstwową TECEflex prowadzi się do grzejnika w warstwie izolacyjnej stropu, a następnie, wykorzystując jej właściwości, wygina i wprowadza w przygotowaną bruzdę ścienną. Do zespołu przyłączeniowego grzejnika rura powinna być doprowadzona pod kątem prostym, a podłączenie grzejnika powinno być zaizolowane termicznie – w przypadku ściany zewnętrznej najlepiej izolacją termiczną, a w ścianie wewnętrznej – rurą ochronną. Warto też zwrócić uwagę na pewne i stabilne umocowanie rur w posadzce w pobliżu grzejnika. Na koniec prac, po zamurowaniu bruzdy ściennej i wykończeniu powierzchni ściany, rurki wychodzące ze ściany należy osłonić specjalnymi rozetami maskującymi.

Podłączenie o podwyższonym standardzie
Przy podłączeniu grzejników można także zastosować specjalne kolana i garnitury montażowe, a także tzw. śrubniki zaciskowe. Do zespołu przyłączeniowego grzejnika doprowadzana jest chromowana rurka, zamocowana nowoczesnym śrubnikiem zaciskowym. Ten sposób montażu powinien być stosowany w takich obiektach, jak: szkoły, szpitale, biurowce hotele czy urzędy, a także w obiektach sportowo-widowiskowych. Podłączenie to jest bowiem wyjątkowo odporne na uszkodzenia, a przy tym bardzo szczelne. Jednocześnie gwarantuje łatwy ewentualny montaż i demontaż grzejnika.
Wykonując podłączenie trzeba pamiętać, aby tynk nie miał bezpośredniego kontaktu z takimi elementami, jak rury, kolana i garnitury montażowe. Dlatego też elementy wychodzące ze ściany zaleca się owijać kilkoma warstwami folii PE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl