Podłączenie grzejników

Ewa Kulesza
Właściwe przyłączenie grzejnika do instalacji ogrzewania ma znaczący wpływ na redukcję strat doprowadzanego ciepła. Dlatego też producenci instalacji sanitarnych i grzewczych, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych, proponują lepsze, skuteczniejsze metody podłączeń.
Podłączenie grzejników

Optymalne podłączenie można wykonać przede wszystkim w oparciu o typowe rury grzewcze. Aby jednak znacząco uprościć pracę i obniżyć koszty instalacji zaleca się wykonywanie podłączeń w oparciu o rurę wielowarstwową, przy czym najlepsze efekty osiąga się stosując rury o przekroju 14 lub 16 mm. Dzięki dużej elastyczności rura wielowarstwowa TECEflex może być kształtowana ręcznie i bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Poza tym biały kolor produktu bardzo dobrze prezentuje się w miejscach widocznych, czyli także w przyłączach do grzejników.

Podłączenie grzejników

Podłączenie standardowe
W typowym podłączeniu rurę wielowarstwową TECEflex prowadzi się do grzejnika w warstwie izolacyjnej stropu, a następnie, wykorzystując jej właściwości, wygina i wprowadza w przygotowaną bruzdę ścienną. Do zespołu przyłączeniowego grzejnika rura powinna być doprowadzona pod kątem prostym, a podłączenie grzejnika powinno być zaizolowane termicznie – w przypadku ściany zewnętrznej najlepiej izolacją termiczną, a w ścianie wewnętrznej – rurą ochronną. Warto też zwrócić uwagę na pewne i stabilne umocowanie rur w posadzce w pobliżu grzejnika. Na koniec prac, po zamurowaniu bruzdy ściennej i wykończeniu powierzchni ściany, rurki wychodzące ze ściany należy osłonić specjalnymi rozetami maskującymi.

Podłączenie o podwyższonym standardzie
Przy podłączeniu grzejników można także zastosować specjalne kolana i garnitury montażowe, a także tzw. śrubniki zaciskowe. Do zespołu przyłączeniowego grzejnika doprowadzana jest chromowana rurka, zamocowana nowoczesnym śrubnikiem zaciskowym. Ten sposób montażu powinien być stosowany w takich obiektach, jak: szkoły, szpitale, biurowce hotele czy urzędy, a także w obiektach sportowo-widowiskowych. Podłączenie to jest bowiem wyjątkowo odporne na uszkodzenia, a przy tym bardzo szczelne. Jednocześnie gwarantuje łatwy ewentualny montaż i demontaż grzejnika.
Wykonując podłączenie trzeba pamiętać, aby tynk nie miał bezpośredniego kontaktu z takimi elementami, jak rury, kolana i garnitury montażowe. Dlatego też elementy wychodzące ze ściany zaleca się owijać kilkoma warstwami folii PE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znowu zazieleniliśmy Pomorze. Akcja "Drzewko za surowce wtórne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl