Listwy instalacyjne
Listwy instalacyjne stosowane są głównie przy okazji drobnego remontu lub rozbudowy instalacji elektrycznej. Standardowo instaluje się je jako cokołowe listwy przypodłogowe, które montuje się przy ścianie w miejsce drewnianych listew. W listwach instalacyjnych, wykonanych zwykle z PCW, można w prosty sposób ukryć przewody instalacji elektrycznej. Producenci oferują również listwy przystosowane do montażu pionowego, np. dla doprowadzenia do wyłącznika oświetlenia. Takie listwy można zamontować przylegająco do framugi drzwi. W systemach listew instalacyjnych dostępne są także korytka w kształcie belki, które montuje się ponad istniejącą listwą przypodłogową. Praktycznie każdy system listew i korytek instalacyjnych posiada asortyment akcesoriów, które umożliwiają estetyczne wykończenie narożników wewnętrznych i zewnętrznych, oraz płaskich kątów.
Korytka instalacyjne
W porównaniu z listwami instalacyjnymi korytka są większe, ponieważ stosuje się je nie tylko do umieszczenia w nich okablowania, ale także do montażu wyłączników, gniazdek elektrycznych, czy też gniazd doprowadzających Internet i telewizję. Przy pomocy korytek można umieścić kilka gniazd wtyczkowych, np. nad stołem warsztatowym w garażu, czy też zainstalować kilka dodatkowych gniazd nad blatem w kuchni. Korytka instalacyjne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i materiałowej: PCW, aluminium, itp.
Montaż listew i korytek instalacyjnych
Każdy system listew i korytek instalacyjnych zawiera dwa elementy: podstawę i pokrywę. W zależności od wymiaru korytko może być mocowane do ściany wkrętami lub przyklejane odpowiednim klejem instalacyjnym. Po ułożeniu przewodów i zamontowaniu elementów instalacji, pokrywę, bez użycia narzędzi zatrzaskuje się do podstawy.
Estetyka instalacji elektrycznych
Zdecydowanie najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest umieszczenie przewodów w ścianie. Jednak w sytuacji, kiedy nie jest to możliwe, systemy listew i korytek instalacyjnych stanowi praktyczną alternatywę. Należy jednak uważać, aby akcesoria takie jak na przykład narożniki montować w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Ponadto, listwy i korytka instalacyjne zwykle można malować w kolorze dostosowanym do wystroju wnętrza. W ten sposób będą mniej zauważalne i wtopią się w wystrój pomieszczenia.