Stojący kocioł gazowy

Ewa Kulesza
Firma De Dietrich wprowadza na polski rynek kocioł DTG X. To oparty na sprawdzonej konstrukcji, stojący kocioł gazowy. Do jego głównych zalet należą wysoka sprawność, jakość wykonania i umiarkowana cena.
Stojący kocioł gazowy

DTG X to rodzina jednofunkcyjnych, stojących kotłów gazowych o mocach od 23; 30; 36; 42; 48; 54 kW. Urządzenia posiadają otwartą komorę spalania, elektroniczny zapłon z jonizacyjną kontrolą płomienia, palnik atmosferyczny przystosowany do spalania wszystkich rodzajów gazu ziemnego (GZ-50, GZ-35, GZ-41,5) oraz gazu płynnego. Korpus kotła wykonano z odpornego na korozję i szok termiczny żeliwa eutektycznego, co gwarantuje urządzeniu długą żywotność. Kocioł charakteryzuje się również wysoką efektywnością pracy – jego średnioroczna sprawność sięga 94%.

Zawsze ciepła woda
Po podłączeniu zasobnika kotły DTG X umożliwiają przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym kocioł z zasobnikiem będzie zamontowany oraz wymaganego zapotrzebowania na ciepłą wodę, do wyboru mamy zasobnik o pojemności 130 lub 150 litrów. Pierwszy z zasobników, o dopasowanym do kotła wyglądzie, można zamontować obok kotła lub bezpośrednio pod nim. Wysokość powstałego zestawu może więc wynosić 85 lub 170 centymetrów. Drugi zasobnik przeznaczony do współpracy z kotłem DTG X ma kształt walca i jest polecany klientom, którzy mają wyższe wymagania dotyczące ilości produkowanej ciepłej wody użytkowej. Ciężar kotła (w kilogramach): od 95 (23 kW bez zasobnika) do 279,90 (54 kW z zasobnikiem 130 l). Jeżeli wybieramy kocioł grzewczy, który będzie jednocześnie podgrzewał wodę użytkową, powinniśmy zwrócić uwagę na tryb jego pracy. W przypadku pracy kotła DTG X z zasobnikiem, pierwszeństwo ma zawsze przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że ilość wyprodukowanej ciepłej wody wystarczy na korzystanie z wielu urządzeń sanitarnych jednocześnie. Po obniżeniu się temperatury wody użytkowej w zasobniku poniżej zaprogramowanej, następuje wyłączenie pompy centralnego ogrzewania i włączenie pompy ładującej podgrzewacz. Po osiągnięciu żądanej temperatury w zasobniku kocioł wraca do zwykłego trybu pracy.

Stojący kocioł gazowy

Prosta obsługa
Kocioł DTG X standardowo wyposażono w termostat z ręcznie nastawianą temperaturą wody w instalacji grzewczej. Jako opcja istnieje możliwość podłączenia regulatorów pokojowych, które sterują pracą kotła tak, by utrzymywały pożądaną przez nas temperaturę w pomieszczeniach. Najprostsze w obsłudze i zarazem najtańsze są regulatory bez programu czasowego, w których zmiany pożądanej temperatury ustawiamy ręcznie, jednak wygodniejsze w użyciu są regulatory umożliwiające ustawienie różnej temperatury na określone pory dnia bądź dni tygodnia. Są one dostępne zarówno w wersji przewodowej jak i bezprzewodowej.

Bezpieczeństwo i higiena
Kotły DTG X są wyposażone w sprawdzone systemy zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Niekontrolowany wypływ gazu uniemożliwia system kontroli płomienia, który odcina dopływ gazu jeżeli nie zadziała zapłon elektroniczny. Przed uszkodzeniem kotła chroni ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB, wyłączający palnik w razie nagłego przekroczenia temperatury maksymalnej. W skład wyposażenia fabrycznego wchodzi także czujnik ciągu kominowego. Automatycznie wyłączy on pracujący kocioł, jeśli komin odprowadzający spaliny będzie niedrożny, co zagrażałoby przedostaniem się spalin do pomieszczenia. Aby zapewnić higieniczne warunki przechowywania podgrzewanej wody, zasobniki De Dietrich pokryto wewnątrz emalią ceramiczną o dużej zawartości kwarcu. Ponadto, skuteczną ochronę podgrzewaczy przed korozją zapewnia zamontowana w nich anoda magnezowa. Producent udziela na korpus kotła i podgrzewacz 5-letniej gwarancji, zaś na pozostałe elementy 2 lata pod warunkiem uruchomienia urządzenia przez autoryzowanego instalatora. 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl