Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Artykuł sponsorowany
Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy wkładów kominkowych: powietrzne i z płaszczem wodnym. Główną różnicą między nimi jest sposób rozprowadzenia ciepła wygenerowanego przez kominek po domu.

Wkłady powietrzne, jak sama na nazwa wskazuję czynią to za pomocą specjalnych kanałów, wchodzących w skład systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza, popularnie nazywanego Systemem DGP. Więcej informacji na temat wkładów powietrznych znajdziecie w artykule "Powietrzne wkłady kominkowe" _[i]oraz "System Dystrybucji Gorącego Powietrza" _zamieszczonych w sekcji.[/i] Drugi typ, czyli wkłady z płaszczem wodnym wykorzystują do tego celu domową instalacje C.O. Umożliwia to wbudowana na tylnej ścianie wkładu komora nazywana właśnie płaszczem wodnym. Woda przez nią przepływająca zostaje ogrzana, a następnie rozprowadzona po domu do grzejników
i ogrzewania podłogowego, które następnie emitują ciepło do pomieszczeń. Ponadto wkłady tego typu mają również możliwość ogrzania wody użytkowej, nawet tej znajdującej się na piętrze budynku. Niezwykle ważną informacją jest fakt, że obydwa typy wkładów po zabudowie wyglądają identycznie i można przy niej stosować dokładnie te same materiały i rodzaje zabudów.

Poniższy przekrój pokazuje uproszczony schemat instalacji i działania kominka z płaszczem wodnym, który jak widać wbrew powszechnej opinii nie jest wcale taki skomplikowany.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Który wkład zatem wybrać i czym się kierować?

Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru typu wkładu należy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy kominek finalnie ma pełnić głównie funkcje estetyczną, poprzez ekspozycję żywego ognia i tworzenie niezapomnianej atmosfery w pomieszczeniu, czy może chcemy również maksymalnie wykorzystać jego funkcję użytkową w postaci efektywnego dogrzewania domu? Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, natomiast jeśli naszym głównym celem jest efektywne wspomaganie domowego systemu C.O. to idealnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup właśnie wkładu z płaszczem wodnym, gdyż wkłady te są w stanie odzyskać
i maksymalnie wykorzystać ciepło produkowane przez kominek oraz rozprowadzić je po domu. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że koszt instalacji tego typu wkładu jest wyższy od standardowego wkładu powietrznego. Jednak koszty te szybko zwracają się w trakcie użytkowania urządzenia w postaci oszczędności na kosztach surowca głównego źródła ogrzewania (czy to węgla czy gazu). Wkłady wodne są więc idealnym rozwiązaniem dla jesienno i wczesnowiosennych zmarzluchów, którzy mogą je wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń w chłodniejsze wieczory. Ponadto drewno pozostaje wciąż jednym z najtańszych surowców grzewczych dostępnych na rynku. Jak już wspomnieliśmy decyzja związana z wyborem wkładu z płaszczem wodnym nie musi się wcale wiązać z rezygnacją z jakże ważnych funkcji estetycznych kominka. Zabudowany wkład wodny wizualnie nie różni się niczym od standardowych wkładów powietrznych i przy jego zabudowie można stosować dokładnie te same materiały i rodzaje obudów. Ponadto nowoczesne wkłady
z płaszczem wodnym posiadają, tak jak wkłady powietrzne przestronne komory spalania, wyłożone specjalną ogniotrwałą ceramiką Acumotte w kolorze kości słoniowej, która dodatkowo poprawia wrażenia wizualne paleniska, nadaje mu elegancji i sprawia, ze wydaje się ono optycznie większe. Wszystko to gwarantuje piękną ekspozycję ognia, która w połączeniu z przemyślana zabudową nada pomieszczeniu wyjątkowego ciepłego klimatu i atmosfery.
Dzięki tym wszystkim cechom wkłady wodne cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów decydujących się na zakup wkładu kominkowego.
Natomiast dla osób, którym zależy tylko na atmosferze, którą tworzy kominek w pomieszczeniu oraz ogrzaniu nim tylko kilku sąsiadujących z nim pokoi rekomendujemy wybór kominka powietrznego, który jest dużo tańszy w instalacji. Więcej na temat tego typu wkładów dostępne artykule pt. "Powietrzne wkłady kominkowe" zamieszczonym w dalszej części sekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl