Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

Joanna Ryńska
Najważniejszym elementem instalacji na gaz płynny (propan) jest przydomowy zbiornik. Wybór instalacji na gaz płynny jest najczęściej odpowiedzią na kłopoty z przyłączeniem do sieci gazowej – nie ma odpowiedniej infrastruktury dla jego przyłącza lub koszty podłączenia są zbyt wysokie.

Gaz płynny może być magazynowany w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Pojemności zbiorników i parametry obsługiwanej przez nie instalacji wynoszą:

zbiorniki naziemne:

  • 2700 l - o długości 2,5 m dla urządzeń do 30 kW, maksymalny pobór ciągły 2,2 kg/h;
  • 4850 l - o długości 4,3 m dla urządzeń do 50 kW, maksymalny pobór ciągły 3,7 kg/h;
  • 6700 l - o długości 5,8 m dla urządzeń do 65 kW, maksymalny pobór ciągły 5,0 kg/h
Zbiornik naziemny
AmeriGas

zbiorniki podziemne:

  • 2700 l dla urządzeń do 53 kW;
  • 4850 l dla urządzeń do 88 kW;
  • 6700 l dla urządzeń do 114 kW

Postępowanie administracyjne
Aktualne prawo budowlane mówi, że na budowę zbiornika o pojemności do 7 m³ nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a tylko zgłoszenie budowlane. Widać, że wszystkie przedstawione zbiorniki spełniają ten wymóg. Należy uzyskać warunki zabudowy (na zbiornik i przyłącze gazowe).
W tym celu trzeba złożyć do Urzędu Gminy wniosek uzupełniony o mapę geodezyjną do celów informacyjnych z naniesioną lokalizacją zbiornika. Na tej podstawie można wykonać projekt, który trzeba dołączyć do wniosku – zgłoszenia budowlanego. Do budowy można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzyma się decyzji administracyjnej o odrzuceniu zgłoszenia.

Projekt i prace instalacyjne
Projektant z uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania sieci i instalacji gazowych wykonuje projekt przyłącza i instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej, sprawdzając w terenie planowaną lokalizację zbiornika. Uwaga! Budowa instalacji gazowej wymaga pozwolenia na budowę!
Przepisy wymagają, żeby zbiornik z gazem był zainstalowany poza budynkiem mieszkalnym w odpowiedniej odległości od domu i granic posesji. Dla podziemnego zbiornika o pojemności 4850 litrów ustalone są następujące odległości:

  • 3 m – od budynku mieszkalnego, innych obiektów budowlanych, ogrodzenia i dróg;
  • 8 m – od niezasyfonowanych studzienek kanalizacyjnych, a także studzienek wodociągowych;
  • 3 m – od elektrycznej linii napowietrznej o napięciu do 1 kV.

Poza tym zbiornik musi być uziemiony. Wokół płyty należy wykonać otok z bednarki i w dwóch miejscach podłączyć do niego zbiornik. Dodatkową ochroną zbiornika dla zbiorników podziemnych, zgodnie z zaleceniami jest ochrona katodowa.

Zbiornik podziemny
AmeriGas

Instalacja zbiornika podziemnego wymaga przygotowania wykopu oraz wylania podstawy betonowej, na której zostanie posadowiony zbiornik.
Dla podziemnego zbiornika o pojemności 4850 l wykop ma wymiary 4 x 3 m i głębokość 2,5 m. Natomiast płyta ma wymiary 2 x 1,5 m, wys. 25 cm.
Zbiornik jest mocowany do betonowej płyty za pomocą taśm.

Przed eksploatacją
Zbiornik na gaz płynny jest urządzeniem ciśnieniowym i podlega dozorowi technicznemu. Zgłoszenie zbiornika do odbioru technicznego jest obowiązkiem jego właściciela. W praktyce najczęściej jest nim firma dostarczająca gaz. Odbioru dokonuje (przed rozpoczęciem eksploatacji) inspektor Dozoru Technicznego. W przypadku zbiornika podziemnego odbiór następuje przed jego zasypaniem. Najlepiej zasypać zbiornik piaskiem, uważając, by nie uszkodzić powłoki zbiornika. Jedynym elementem wystającym ponad powierzchnię terenu (ok. 15 cm) jest kopuła.

Następuje moment pierwszego tankowania. Trwa ono ok. 30 minut – zbiornik, ze względów bezpieczeństwa, można napełnić do 85% jego objętości (autocysterna) jest wyposażona w odpowiedni licznik.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl