Odprowadzenie ścieków - łazienka poniżej spadku

Wojciech Lechowski
Jeśli łazienka znajduje się poniżej kanalizacji, to wc, umywalkę, wannę, czy brodzik musimy wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które zapewnią odpływ ścieków.
Jeśli łazienka znajduje się poniżej kanalizacji, to wc, umywalkę, wannę, czy brodzik musimy wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które zapewnią odpływ ścieków. Midascode - pixabay.com
Łazienka lub pralnia usytuowana w części piwnicznej domu – to bardzo wygodne i często stosowane rozwiązanie. Takie pomieszczenia znacznie poprawiają funkcjonalność domu i na ogół są bardzo przydatne. Jak jednak odprowadzić ścieki do kanalizacji, jeśli jest ona usytuowana zdecydowanie wyżej, niż nasza piwnica?

W dzisiejszych czasach wszelkie niestandardowe rozwiązania budowlane, czy typowo hydrauliczne są możliwe do wprowadzenia ich w życie dzięki specjalnym urządzeniom. Do odprowadzenia ścieków z urządzeń sanitarnych zamontowanych poniżej spadku służą najczęściej rozdrabniacze, które jednocześnie pompują ścieki do kanalizacji.

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące tłoczą rozdrobnione ścieki na taką wysokość i do takiego miejsca, aby następnie mogły one spłynąć do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej w naturalny, grawitacyjny sposób. Znajdują zastosowanie jedynie do samego wc, jak również do pozostałej części wyposażenia sanitarnego łazienki.

W przypadku wc stosuje się niewielkich rozmiarów kompakt z wbudowaną pompą i rozdrabniaczem. Kompakt taki można zastosować nawet na sześć metrów niżej, niż znajduje się kanalizacja uliczna. Ścieki przepływają wówczas niewielkiej średnicy rurką kanalizacyjną, która nie musi zostać ułożona ze spadkiem. Urządzenie podłącza się bezpośrednio do instalacji wodnej oraz elektrycznej, a spłukiwanie następuje po naciśnięciu przycisku umieszczonego w obudowie.

Jednak do omówionego powyżej kompaktu nie można jednak podłączyć żadnych innych urządzeń sanitarnych. Aby rozwiązać problem ścieków koniecznych do odprowadzenia z umywalki, wanny, brodzika, pralki, zmywarki itp. – stosuje się inne urządzenie. Specjalna skrzynka, także niewielkich rozmiarów powinna zostać dobrana w zależności od urządzeń, jakie ma obsłużyć. Montuje się ją najczęściej tuż za miską ustępową i podłącza do niej pozostałe sprzęty sanitarne. Przetłaczanie załącza się automatycznie. Trzeba jedynie pamiętać, że w przypadku brodzika – jego podłoga powinna być przynajmniej 20 cm wyżej, aniżeli podłoga, na której stoi urządzenie przepompowujące.

Kiedy braknie prądu...

Niestety w niektórych regionach naszego kraju awarie sieci energetycznych oraz przerwy w dostawie energii elektrycznej są dość częste. Trzeba zaznaczyć, że wypompowanie ścieków bez zasilania urządzeń prądem – staje się niemożliwe. Zatem, kiedy nie ma w domu prądu, nie można też korzystać z urządzeń sanitarnych, z których ścieki nie mają możliwości spłynąć w sposób naturalny.

Wówczas jedynym rozwiązaniem problemu jest zamontowanie małej przepompowni ścieków w podłodze piwnicznej. Wprawdzie przepompownia taka również jest zasilana elektrycznie, ale ze względu na fakt, że ma ona hermetycznie zamknięty zbiornik – jest w stanie przez pewien czas odbierać ścieki – nie pompując ich od razu do kanalizacji.

Pompa załącza się dopiero wówczas, kiedy w zbiorniku poziom ścieków osiągnie określony pułap. Zbiorniki mogą mieć pojemność od 130 do 170 l. Ich rozmiar należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Większe przepompownie są w stanie gromadzić i przepompowywać ścieki pochodzące nawet z całego domu.

Uwaga!

Urządzeń rozdrabniających nie należy mocować do ściany, przy której są sytuowane. Wówczas urządzenia te będą bowiem mocno wibrować, co przyczyni się do znacznie głośniejszej ich pracy. Najlepiej jest rozdrabniacz przykręcić sztywno do podłoża, na którym stoi. Dobrze jeśli powierzchnia tego podłoża będzie równa i płaska. Zalecana odległość urządzenia od ściany wynosi około 5 cm.

Wpusty podłogowe

Wpusty podłogowe pomagają odprowadzić wodę do kanalizacji jeśli znajduje się ona na tej samej wysokości, co podłoga pomieszczenia lub tuż pod podłogą. Uzyskanie wymaganego spadku w sposób tradycyjny jest wówczas praktycznie niemożliwe, a za pomocą wpustu ścieki będą w stanie spływać.

pusty takie można jednak stosować w takich pomieszczeniach, gdzie podłoga jest łatwa do umycia puszczonym na nią strumieniem wody. Sprawdzą się zatem w pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach na paliwo stałe lub garażach i pralniach. Niekiedy znajdują również zastosowanie w zwykłych łazienkach. Wówczas ukształtowana spadkowo podłoga pozwala całkowicie zrezygnować z brodzika.

Problem ze spadkiem – nie tylko w piwnicy...

Usytuowanie wc, umywalki lub zlewozmywaka w pożądanym przez nas miejscu (niezależnym od pionu kanalizacyjnego) – jeszcze do niedawna uchodziło za całkowicie niemożliwe. Aktualnie, coraz częściej wykorzystuje się w taki sposób przestrzenie mieszkalne lub biurowe. Urządzenia rozdrabniająco – pompujące ścieki do kanalizacji są zatem już niemal powszechne i z wielkim powodzeniem znajdują uznanie wśród projektantów instalacji sanitarnych.

Stosuje się je nie tylko w domowych piwnicach, ale także wszędzie tam, gdzie ścieki nie są w stanie spłynąć w sposób naturalny, np. w przypadku większej, niż zalecana - odległości sanitariatu od pionu kanalizacyjnego. Pozwalają one na niemal pełną swobodę aranżacji pomieszczeń, sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju przebudowach, dobudowach, podziałach mieszkań na dwa oddzielne itp. Mogą być stosowane nie tylko w mieszkalnictwie, ale także w hotelach, pensjonatach, czy ośrodkach wypoczynkowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że mogą tłoczyć jedynie ścieki bytowe. Nie nadają się do przepompowywania ścieków przemysłowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl