Instalacje gazowe - nowy system

Redakcja
Na rynku dostępny jest już system rur miedzianych łączonych przez zaprasowywanie, przeznaczony do budowy instalacji gazowych.
Instalacje gazowe - nowy system

Polskie prawo budowlane długo nie zezwalało na stosowanie połączeń zaprasowywanych w instalacjach gazowych, choć rozwiązanie to od dawna stosowane jest w całej Europie. Przełom nastąpił w marcu 2009 roku, kiedy to podpisane zostało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające poprzednie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690 z 2002 r. z późniejszymi zmianami). Według starego prawa rury w instalacjach gazowych musiały być łączone lutem twardym.
W nowym rozporządzeniu dodano akapit: „Dopuszcza się stosowanie innych sposobów łączenia rur, jeżeli spełniają one wymagania szczelności i trwałości określone w Polskiej Normie dotyczącej przewodów gazowych dla budynków”. Dzięki tej zmianie system zaprasowywanych instalacji gazowych, po uzyskaniu aprobaty technicznej i certyfikatów zgodności Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, został dopuszczony do sprzedaży i stosowania w naszym kraju.

Instalacje gazowe - nowy system
Instalacje gazowe - nowy system


Bezpieczeństwo

System łączenia rur miedzianych o wymiarach od 12 do 54 mm stosuje się do budowania bezpiecznych i wydajnych instalacji gazowych oraz do układania przewodów w warunkach utrudnionych. Wszystkie złączki wyposażone są w najwyższej jakości element uszczelniający. Wyraźne, żółte oznakowanie wszystkich komponentów wyklucza możliwość pomyłki. Przejścia gwintowane i łączniki specjalne wykonane są z niezniszczalnego brązu. Bezpieczeństwo gwarantuje dodatkowo charakterystyczny profil SC-Contur. Dzięki temu opatentowanemu rozwiązaniu omyłkowo niezaprasowane połączenia są natychmiast wykrywane podczas próby szczelności. Zakres ciśnienia dla przeprowadzenia próby dla mediów gazowych wynosi od 22 mbar do 3 bar.

Instalacje gazowe - nowy system
Instalacje gazowe - nowy system


Szybko, łatwo, wygodnie

Montaż instalacji w technologii zaprasowywanej zajmuje o ok. 30% mniej czasu w porównaniu do lutowania i eliminuje zagrożenia wynikające z operowania otwartym ogniem. Ponadto w przypadku używania lutu twardego podwyższona temperatura łącznika (ponad 450°C) często powoduje uszkodzenie warstwy tlenku miedzi, która chroni materiał przed korozją. Jakość połączeń zależy też w dużym stopniu od pewnej ręki i sprawności manualnej montera. Takich problemów nie ma przy zastosowaniu połączeń zaprasowywanych, które w sposób prawidłowy i szczelny po krótkim przeszkoleniu z łatwością wykona każdy instalator. Złączka zostaje po prostu nasunięta na rurę miedzianą na oznaczoną głębokość, a następnie zaprasowana elektrohydraulicznie za pomocą akumulatorowej lub sieciowej zaciskarki, co trwa kilka sekund. Dopasowane elementy systemowe umożliwiają realizację instalacji gazowej w nowych budynkach zarówno jednorodzinnych, jak i dużych obiektach. Nadają się także do remontów starych instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl