Najnowsze trendy wnętrzarskie wyraźnie kierują aranżacje łazienek w kierunku minimalizacji i uproszczenia wyposażenia. Nowoczesne rozwiązania cechują się sprytnym połączeniem rozwoju technologicznego, szerokiej funkcjonalności i nowatorskiego wzornictwa. A wszystko to w prostych bryłach, wyraźnie odznaczających się wyrafinowaną prostotą.
Skąd czerpać pomysły na modne, stylowe i funkcjonalne aranżacje łazienek? Gdzie szukać inspiracji, by urządzić komfortowe i nowoczesne wnętrze? W tym celu warto oglądać katalogi i strony projektantów wnętrz oraz czołowych producentów ceramiki, armatury i mebli łazienkowych. Wiele ciekawych inspiracji, gotowe projekty i porady ekspertów można znaleźć w sekcji Porady KOŁO na stronie tego znanego producenta wyposażenia łazienkowego.
Rezygnacja z brodzika na rzecz odpływu zamontowanego bezpośrednio w posadzce idealnie wpisuje się w te najnowsze trendy wnętrzarskie. To rozwiązanie mające wiele zalet, proste, funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu kabiny prysznicowej. Świetnie komponuje się z otwartymi natryskami typu walk-in. Minimalizm w formie kabiny zbudowanej jedynie z pojedynczej ścianki prysznicowej idealnie komponuje się z prostą koncepcją odpływu liniowego.
**
Odpływ liniowy w łazience – jak działa?**
To rozwiązanie, które spełnia taką samą funkcję co tradycyjna kratka lub odpływ w brodziku. Zbiera wodę z kabiny i odprowadza ją do kanalizacji, co ma zapobiegać zalewaniu łazienki. Różnice zaś widoczne są już na pierwszy rzut oka. Pierwsza z nich to sam kształt odpływu. Długa rynienka ulokowana w posadzce gromadzi wodę i odprowadza ją do ujścia kanalizacyjnego. Od zewnętrz zamknięta jest jedynie metalowym rusztem lub korytkiem wypełnionym taką samą płytką co sąsiadująca podłoga. Taki sposób wykończenia sprawia, że odpływ staje się niemal niewidoczny w kabinie, co jest ogromną zaletą podczas aranżacji nowoczesnego wnętrza.
Cała konstrukcja odpływu ulokowana jest pod poziomem posadzki. To ważne, aby decyzję o instalacji odpływu liniowego w łazience podjąć już na etapie projektu. Prawidłowe działanie odpływu, które ma zapobiegać zalewaniu całej podłogi łazienki, wymaga bowiem odpowiedniego zabezpieczenia przed częstym kontaktem z wilgocią oraz przygotowania spadku powierzchni posadzki.
Syfon odpływu liniowego wpuszczony jest w posadzkę, więc aby móc go zamontować, trzeba przygotować otwór już na etapie prac budowlanych. Do montażu odpływów liniowych wymagane są odpowiednie płaskie syfony kompatybilne z konstrukcją konkretnego modelu.
**
Łazienka z prysznicem liniowym – dlaczego warto?**
Ogromna popularność odpływów liniowych wynika przynajmniej z kilku aspektów. Przede wszystkim trudno przecenić wygodę związaną z możliwością wyeliminowania brodzika. To oznacza nie tylko brak problemów związanych z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc, ale też usunięcie fizycznej bariery podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi.
Rezygnacja z brodzika na rzecz odpływu liniowego daje też dużą wolność aranżacyjną. Rozmiary kabiny nie są w żaden sposób narzucone dostępnymi modelami brodzików. Stawiając kabinę na posadzce, możemy długość jej ścianek dobrać tak, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce w łazience. Co więcej, wystarczy dobrać pojedynczą ściankę (przegrodę) prysznicową lub pasujące drzwi, by stworzyć przestronną przestrzeń na wzięcie prysznica. To też idealne rozwiązanie do łazienek o niestandardowym układzie, w których jedyną dostępną dotychczas opcją jest robienie kabiny na wymiar.
Patrząc na opinie użytkowników, do największych zalet odpływów liniowych zalicza się też jego estetyka. Płynne linie połączenia i możliwość zastosowania tych samych materiałów wykończeniowych, co w sąsiedztwie strefy kąpielowej sprawia, że odpływy w posadzce stają się niemal niewidoczne w pomieszczeniu. Duże niepodzielone tafle przezroczystego szkła i płaska podłoga dają świetny odbiór wizualny wnętrza i optycznie go powiększają.
Czy odpływ liniowy można zamontować w każdej łazience? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas rozmów o montażu tego rozwiązania. W przypadku łazienek w nowym budownictwie odpowiedź w zdecydowanej większości przypadków jest twierdząca. By zamontować odpływ liniowy, na etapie prac budowlanych należy przygotować jedynie miejsce na odpływ w posadzce oraz spadek, by woda z pod prysznica nie rozlewała się po podłodze.
Trudność może pojawić się w niektórych remontowanych łazienkach, w których pod posadzką nie ma wystarczającej przestrzeni by ukryć całą bryłę odpływu i syfon. Rozwiązaniem jest wtedy albo wstawienie niskiego brodzika o wysokości zaledwie kilku centymetrów albo niewielkie podniesienie posadzki, by zmieścić odpływ pod spodem.
**
Jak wybrać odpływ liniowy? Na co zwrócić uwagę?**
Choć to stosunkowo nowe rozwiązanie, to na rynku dostępne są już różne modele odpływów, różniące się wieloma parametrami. Na co zwracać uwagę przy wyborze?
- Przepustowość (wydajność) – określa zdolność odpływu do odprowadzenia określonej ilości wody. To kluczowy parametr, by odpływ liniowy sprawnie odbierał wodę z posadzki i nie zalewał podłogi. Sprawdźmy, ile wody „dostarcza” bateria prysznicowa i deszczownica. Wydajność odpływu powinna mieć większą wartość. Pamiętajmy też, że zmniejsza się ona w razie przytykania się odpływu i syfonu.
- Głębokość zabudowy – określa jak głęboki powinien być otwór na bryłę odpływu i podłączenie do elementów instalacji. Każdy z modeli odpływów na swoje wymagania co do głębokości montażu. Standardowo to paręnaście centymetrów, jednak są też na rynku modele odpływów w wersji niskiej, poniżej 7 cm, które potrzebują mniej miejsca.
- Rodzaj syfonu – oprócz wymiarów, w tym przypadku ważny jest też materiał, z którego jest wykonany. Dostępny jest w dwóch wersjach: z polipropylenu lub z niezwykle odpornego polietylenu wysokiej gęstości, czyli HDPE (np. Geberit).
- Łatwość czyszczenia – kluczowa w codziennym użytkowaniu. Praktyka pokazuje, że warto wybierać syfony z wyjmowanymi elementami, z których łatwo można usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.
- Rodzaj wykończenia – maskownica odpływu jest jedynym widocznym elementem odpływu. Do wyboru mamy jej dwa podstawowe rodzaje: ruszt metalowy ze stali nierdzewnej z różnymi wzorami otworów lub korytko, które wypełnia się płytkami spójnymi z posadzką. To sprawia, że widzimy jedynie niewielką szczelinę w posadzce, przez którą odprowadzana jest woda.
**
Mała łazienka z odpływem liniowym – czy to dobry pomysł?**
Specjaliści od aranżacji wnętrz podkreślają, że wszelkie minimalistyczne rozwiązania są świetnym wyborem do łazienek o niewielkim metrażu. Otwarte kabiny walk-in, duże tafle przezroczystego szkła, lustra, jasna kolorystyka, rezygnacja z brodzika – to sprawdzone sposoby na stworzenie optycznego wrażenia, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości.
Montaż odpływu liniowego bez brodzika znosi też fizyczne bariery w kabinie prysznicowej. W środku jest więcej miejsca, łatwiej też o wygodną przestronną strefę kąpielową.