Syfony kanalizacyjne. Rodzaje i wybór

Wojciech Lechowski
Zadaniem syfonu kanalizacyjnego jest utworzenie zamknięcia wodnego na odpływie ścieków.
Zadaniem syfonu kanalizacyjnego jest utworzenie zamknięcia wodnego na odpływie ścieków. Katarzyna Laszczak
Urządzenia sanitarne typu wanny, brodziki, umywalki, zlewozmywaki wymagają wyposażenia ich w syfon. Jego rolą jest utworzenie zamknięcia wodnego na odpływie ścieków i tym samym wyeliminowanie przedostawania się przykrych zapachów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń. Oczywiste jest, że syfon należy dobierać w zależności od urządzenia, do którego ma być montowany.

Dostępne na rynku syfony kanalizacyjne różnią się od siebie kształtem, wielkością, jakością oraz ceną. Konieczność dostosowania konkretnego ich typu do urządzenia wynika zaś głównie ze sposobu mocowania, średnicy odpływu i możliwości podłączenia przelewu. Warto wiedzieć, że różnie można też tworzyć zamknięcia wodne.

Najpopularniejsze są syfony kształtowane w formę litery U. Jednak oprócz nich w sklepach można też dostać tzw. syfony butelkowe, w których na zamknięcie wodne przeznaczony jest niewielki pojemniczek. Syfony typu „U” są wprawdzie odporniejsze na zapychanie się, ale z kolei syfony butelkowe mają bardziej zwartą budowę. W przypadku umieszczenia syfonu w miejscu trudno dostępnym, np. pod obudowaną wanną, najlepiej postawić na taki, który można czyścić od góry.

Syfony wannowe

Warto wybrać model syfonu wannowego, który można czyścić od góry.
Warto wybrać model syfonu wannowego, który można czyścić od góry. Sanplast

To właśnie w przypadku syfonów wannowych warto inwestować w urządzenia, które pozwalają na ich wyczyszczenie od góry. Wanny bardzo często są obudowywane, co powoduje niemożność swobodnego dostania się pod ich spody. Inną rzeczą jest, że ścieki płynące z wanien (np. włosy połączone z osadami z mydła) bardzo szybko powodują zatory w kanalizacji.

Wszystkie syfony wannowe charakteryzują się niewielką wysokością. Jest to spowodowane faktem, że i odpływy w wannach są umieszczane stosunkowo nisko. Wysokość zamknięcia wodnego wynosi w przypadku syfonów wannowych 50 mm. Kształt urządzenia trzeba dobierać tak, by odpływ wody był możliwie jak najprostszy. Wówczas unikniemy częstego powstawania zatorów. Warto wiedzieć, że niektóre z tych urządzeń wyposażone w specjalny filtr, który chroni syfon przed dostaniem się do niego większych zanieczyszczeń.

Pośród odstępnych na rynku syfonów wannowych można znaleźć syfony z korkiem na cięgno oraz z korkiem typu „click-clack”. Pierwsze z wymienionych powyżej umożliwiają zamykanie i otwieranie odpływu za pomocą specjalnej rączki przy przelewie. Poleca się je szczególnie wówczas, gdy z wanny mają korzystać osoby starsze lub niepełnosprawne. Syfonów tych nie można jednak montować w niektórych modelach wanien.

Syfony brodzikowe

To kolejny rodzaj syfonów, które powinny mieć możliwość czyszczenia ich od góry. Podobnie, co w przypadku wanien – ściekająca woda może być bowiem zanieczyszczona ciałami stałymi, a oprócz tego – także i brodziki bywają obudowywane po zamontowaniu. Jeśli syfon posiada możliwość czyszczenia go od góry – z łatwością wyjmiemy ten element odpływu, wygodnie go rozkręcimy i usuniemy nagromadzone zanieczyszczenia.

Przed wybraniem się do sklepu z artykułami sanitarnymi powinniśmy wiedzieć, do jakiego typu brodzika syfon zostanie podłączony oraz z jaką średnicą odpływu mamy do czynienia. Mając na myśli typ brodzika, należy przede wszystkim uwzględniać jego głębokość. Zastosowania innego rodzaju syfonu wymagają brodziki głębokie, a innego płytkie. Wynika to zwłaszcza z ilości wolnej przestrzeni pod nimi.

Równie ważną kwestią jest średnica otworu odpływowego wykonanego w brodziku. Jeżeli syfon nie będzie dobrze dopasowany – woda będzie przeciekać pod spód brodzika. Po dłuższym czasie spowoduje to z pewnością poważne uszkodzenia w podłodze łazienkowej, doprowadzi do zniszczeń w stropie, a w budynkach wielorodzinnych – spowoduje zalanie mieszkania usytuowanego poniżej naszego.

Syfony umywalkowe

Syfony umywalkowe coraz częściej są już nie tylko elementem odprowadzającym wodę do kanalizacji, ale też często pozostającą na widoku – dekoracją łazienki. Ich wybór jest ogromny. Różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Mają mniej lub bardziej wyszukany wygląd oraz zróżnicowaną cenę.

W przypadku tego typu urządzeń warto odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie: czy syfon w tradycyjny sposób zostanie ukryty np. w szafce pod umywalką, czy też mamy zamiar pozostawić go na widoku. Jeśli syfon będzie schowany, nie ma sensu inwestować w jego wygląd. Pamiętajmy, że ozdobne syfony chromowane czy ekskluzywne z metalu kosztują dużo więcej niż standardowe, wykonane z PCV. Jednak jeśli syfon ten ma być widoczny, warto dopasować go tak do wyglądu umywalki, jak i stylistyki, w jakiej zaprojektowano łazienkę.

W kwestiach praktycznych powinniśmy wiedzieć, że umywalki standardowe mają inną wysokość montażu syfonu niż umywalki nablatowe.Trzeba też uwzględnić to, czy umywalka ma otwór odprowadzający nadmiar wody, albo czy do odpływu umywalki będziemy chcieli podłączyć pralkę.

Syfony zlewozmywakowe

Wysokiej klasy zlewozmywaki także sprzedawane są wraz z odpowiednimi do nich syfonami. Nie oznacza to jednak, że gdy zachodzi konieczność wymiany syfonu – musimy wraz z nim wymieniać kuchenny zlew. Oczywiście do każdego zlewozmywaka można dopasować syfon, nabywając go oddzielnie.

W tym przypadku zasadnicza jest odpowiedź na pytanie: czy syfon ma być podłączony do zlewu jednokomorowego, czy też dwukomorowego? W zależności od tego czynnika syfon ma inny kształt oraz inną konstrukcję. Do niektórych rodzajów syfonów kuchennych można też podłączyć zmywarkę. Pod domowymi zlewozmywakami można stosować tak tradycyjne syfony typu „U”, jak i syfony butelkowe.

W szafce zlewozmywakowej jest przeważnie wystarczająca ilość  miejsca, by urządzenie odpływowe rozkręcić i wyczyścić.Warto jednak zadbać o to, by nie musieć tego robić zbyt często. Pamiętajmy, że do zlewu i jego odpływu nie powinny trafiać odpadki i resztki jedzenia. Zanieczyszczenia syfonu ograniczymy również stosując sitka do zlewów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl