Pompy głębinowe - prawidłowy montaż i eksploatacja

Wojciech Lechowski
STAIRS PUMPS POLSKA s.c.
Pompy głębinowe to urządzenia wirowe, przeznaczone do pompowania wody z dużych głębokości. Elementem roboczym pomp głębinowych jest najczęściej zespół wirników łopatkowych, których zadaniem jest zwiększenie momentu pędu cieczy. Pompy głębinowe są zbudowane w taki sposób, że mogą pracować w wodzie, co jest czynnikiem niezbędnym w przypadku zastosowania tych urządzeń w studniach głębinowych.
Pompy głębinowe - prawidłowy montaż i eksploatacja
STAIRS PUMPS POLSKA s.c.

Pompy są urządzeniami pracującymi bezawaryjnie. Jednak ich prawidłowe działanie możliwe jest jedynie pod warunkiem posiadania odpowiednich zabezpieczeń. W niektóre z tych zabezpieczeń pompy głębinowe są wyposażane już na etapie ich produkcji. Pozostałe, tj. zabezpieczenie elektryczne przed zmianami napięcia w sieci, przed brakiem fazy oraz przed przeciążeniami – stosuje się w zależności od typu pompy i rodzaju zasilania.

Zastosowanie pomp głębinowych

Pompy głębinowe stosuje się, tworząc z ich wykorzystaniem – pełne zespoły głębinowe. Takie zespoły przeznacza się do:

  • obniżania poziomu wód gruntowych;
  • tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy w procesach technologicznych;
  • systemów wodociągowych;
  • instalacji nawadniających;
  • zaspakajania innych potrzeb bytowych i przemysłowych.

Omawiany rodzaj pomp może pompować uzdatnioną wodę pitną, wodę surową, morską oraz wody mineralne i termalne, które nie zawierają domieszek ścierających i długowłóknistych. Po uprzednim uzgodnieniu z producentem urządzenia – możliwe jest również pompowanie przy użyciu pompy głębinowej innych cieczy, aniżeli woda. Pompowana woda nie może jednak być zbyt zanieczyszczona. Niedopuszczalne są zwłaszcza zanieczyszczenia mogące powodować powstawanie osadów w samej pompie, jak i na powierzchni jej silnika. W sytuacjach, w których powstawanie takich osadów jest nieuniknione – pompę należy czyścić, usuwając z niej osad co pewien czas.

Pompy głębinowe - prawidłowy montaż i eksploatacja
EVAK

Montaż i eksploatacja

Określenie „zespół pompowy” pochodzi stąd, że pompy głębinowe montuje się bezpośrednio na silniku głębinowym, w układzie pionowym.
W dolnej części zespołu znajduje się zatapialny silnik elektryczny, zaś w górnej wirowa pompa głębinowa. Na silniku montuje się korpus ssawny, a następnie poszczególne stopnie pompy. Na końcu znajduje się korpus zaworu zwrotnego oraz korpus końcowy, który umożliwia połączenie pompy z rurociągiem. Układ wirujący urządzenia łączy się z wałem silnika za pomocą sprzęgła. Poszczególne stopnie pompy są łączone
w zależności od wielkości urządzenia i jego typu. W niektórych pompach stosuje się taśmy ściągowe, a w innych śruby dwustronne. Powstałe w omówiony sposób zespoły pompowe charakteryzują się zwartą konstrukcją oraz niezawodnością w działaniu. Montuje się je szybko i są tanie w eksploatacji. Ponadto, nie wymagają znacznych rozmiarów otworu studziennego, ani żadnych budynków nadziemnych ponad studnią. Są od dawna eksploatowane
w kopalnictwie oraz budownictwie. Stosują je duże komunalne wodociągi miejskie, ale znajdują również uznanie właścicieli indywidualnych ujęć wody.

Zalety nowoczesnych pomp głębinowych

Aktualnie produkowane pompy głębinowe pracują w sposób automatyczny. Oznacza to, że włączają się, jeśli w którymś z punktów czerpalnych nastąpi pobór wody i wyłączają – w momencie zaprzestania tego poboru. Za sterowanie pompą odpowiada najczęściej wyłącznik pływakowy.
W celu zapobiegnięcia szybkiego zużycia się pompy – montuje się zbiorniki hydroforowe, które gromadzą niewielki zapas wody i akumulują ciśnienie. Dzięki nim ogranicza się liczbę załączeń pompy, które powodowałoby każdorazowe odkręcenie kranu z wodą w domu. W nowoczesnych pompach nie pojawiają się udary hydrauliczne, czy prądowe, ponieważ ich silniki charakteryzują się bardzo łagodnym startem. Ponadto, pompy posiadają wyłączniki ochronne, które chronią je przed nagłymi zmianami napięcia, przepięciami, itp. zjawiskami elektrycznymi. Silniki pomp coraz częściej mają wbudowane takie zabezpieczenia, że nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych elementów. Dzięki temu pompy głębinowe są wytrzymałe na zużycie i cechuje je wysoka sprawność użytkowa. Coraz więcej producentów pomp głębinowych – wyposaża także swoje produkty
w elementy chroniące pompę przed suchobiegiem. Jeśli pompa nie ma tego rodzaju zabezpieczenia – w studni powinno się zainstalować czujnik poziomu wody.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl