Zbiornik na gaz płynny - wydzierżawić czy kupić?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Decydujący o wyborze sposobu ogrzewania obiektów, kiedy to przy  obecnych relacjach cenowych na rynkach zaopatrzeniowych, ceny gazu płynnego zaczęły być konkurencyjne do cen oleju opałowego, coraz częściej decydują się na ogrzewania oparte na propanie technicznym.*
Zbiornik na gaz płynny - wydzierżawić czy kupić?

Potencjalni użytkownicy decydujący się ogrzewanie gazem płynnym muszą znaleźć miejsce na posadowienie zbiornika magazynowego oraz dokonać wyboru jego zabudowy (podziemny lub naziemny). Jednocześnie muszą podjąć fundamentalną decyzję dotyczącą formy własności zbiornika, to znaczy czy wydzierżawić zbiornik wiążąc się z dostawca gazu, czy też kupić zbiornik i niezależnie każdorazowo poszukiwać, w razie potrzeby dostawcy paliwa.

Poniżej postaramy się przedstawić Państwu pokrótce ekonomiczną analizę obu tych wariantów oraz wnioski z niej wypływające. Oba te warianty należy przeanalizować w zakresie inwestycji oraz eksploatacji, po czym podjąć decyzję, po podsumowaniu kosztów oraz oferowanego serwisu, który jest najczęściej różny z każdym z przypadków.

Wariant I – zakup zbiornika (zbiornik standardowy 2700 litrów dla mocy
grzewczej 0-40 kW)

1. Zbiornik koszt zakupu nowego zbiornika: 5-7 tysięcy (w wersji naziemnej) lub 7-9 tysięcy (wersji poziemnej), w zależności od regionu Polski.

W przypadku zakupu zbiornika używanego koszty te możemy zredukować o około 50%, ale najczęściej będziemy musieli liczyć się z koniecznością wykonania konserwacji, malowania oraz sprawdzeń dozorowych zbiornika (koszty poniżej)

2. Montaż zbiornika wraz z niezbędną dokumentacją budowlaną i zgłoszeniem rejestracyjnym do Urzędu Dozoru Technicznego, w zależności od długości przyłącza, standardu wykonania oraz wersji zbiornika od  5 – 9 tysięcy

Daje to łączną kwotę inwestycyjną  na poziomie 10-16 tysięcy dla zbiornika naziemnego oraz 12-18 tysięcy dal zbiornika podziemnego.

3. Koszty eksploatacyjne zbiornika:

a. Opłata roczna na rzecz UDT : około 200 zł – 17 zł/miesiąc

b. Wymiana zaworu bezpieczeństwa  co 6 lat koszt około 600 zł – 8 zł/miesiąc

c. Rewizja wewnętrzna z próbą ciśnieniową wodną 1500 do 2000 zł – 13 do 17 zł/miesiąc

d. Konserwacja zbiornika 1 raz na 10 lat (malowania lub i wymiana jakiejś uszkodzonej armatury zbiornika)  600 do 1500 zł – 5 do 13 zł/miesiąc

Co po przeliczeniu na koszt łączny miesięczny daje: od (17+8+13+5) = 43 zł/miesiąc do (17+8+17+13) = 55 zł/miesiąc

Zbiornik na gaz płynny - wydzierżawić czy kupić?

Wariant II – Dzierżawa zbiornika (zbiornik standardowy 2700 litrów dla mocy
grzewczej 0-40 kW)

1. Zbiornik koszt zakupu nowego zbiornika: nie występuje

2. Montaż zbiornika wraz z niezbędną dokumentacją budowlaną i zgłoszeniem rejestracyjnym do Urzędu Dozoru Technicznego, w zależności od długości przyłącza, standardu wykonania oraz wersji zbiornika od  0,5 do 4,5 tysięcy złotych

Daje to łączną kwotę inwestycyjną  na poziomie 0,5-3 tysięcy dla zbiornika naziemnego oraz 0,5- 4,5 tysięcy dal zbiornika podziemnego.

3. Koszty eksploatacyjne zbiornika:

a. Dzierżawa miesięczna zbiornika na poziomie od 20 do 50 zł/miesiąc

b. U niektórych dostawców refakturowana opłata roczna na rzecz UDT 200 zł

Na tym etapie jak widzimy koszty związane z eksploatacją zbiornika są na podobnym poziomie zaś koszty inwestycji:

Wariant I: 10-16 tysięcy dla zbiornika  naziemnego 12-18 tysięcy dla zbiornika podziemnego

Wariant II: 0,5-3 tysięcy dla zbiornika naziemnego 0,5-4,5 tysiąca dla zbiornika podziemnego

Wariant dzierżawy zbiornika jest zatem dużo bardziej interesujący ze względu na niższe koszty inwestycyjne, które obniżają nam koszty inwestycji o:
9,5-13 tysięcy dla zbiornika nadziemnego lub11,5-13,5 tysięcy dla zbiornika podziemnego,

ale za to w okresie eksploatacji relacje cenowe cen dostarczanego paliwa (propanu technicznego) najczęściej wykazują tendencję mniej korzystną dla zbiorników dzierżawionych.
A mianowicie :

Wariant I – zakup zbiornika (zbiornik standardowy 2700 litrów dla mocy grzewczej 0-40 kW)
zużycie roczne na poziomie 2500 litrów rocznie
Ceny średnie (poziom cen czerwiec  2013):
1,7-2,15 zł/litr w zależności od regionu Polski i wielkości jednorazowej dostawy

Wariant II – dzierżawa zbiornika (zbiornik standardowy 2700 litrów dla mocy grzewczej 0-40 kW)
zużycie roczne na poziomie 2500 litrów rocznie
Ceny średnie (poziom cen czerwiec  2013):
1,95-2,59 zł/litr w zależności od regionu Polski i wielkości jednorazowej dostawy

Relacje cenowe w zakresie cen gazu dają na poziomie 1 roku różnice kosztów zakupu paliwa na poziomie: od  2500 litów x (1,95-1,7) = 625 zł do 2500 litrów x (2,59-2,15) = 1.100 zł

Wniosek:

Nawet dla założenia najbardziej optymistycznego dla Klienta wariantu, czyli minimalnych różnic w kosztach inwestycji pomiędzy dzierżawą a kupnem zbiornika na poziomie:

9,5 tysiaca dla zbiornika nadziemnego lub 11,5 tysiąca dla zbiornika podziemnego

Oraz przyjęcia oszczędności rocznych na paliwie na poziomie maksymalnym czyli cenę zakupu do zbiornika własnego 1,70 zł/litr zaś do zbiornika dzierżawionego maksymalną 2,59 zł/litr co jest założeniem wielce optymistycznym oszczędność wynosi 2.225 zł zwrot inwestycji związanej z zakupem zbiornika następuje:

po 4,3 lat eksploatacji dla zbiornika naziemnego lub po 5,2 lat dla zbiornika podziemnego.

Założenie nie obejmuje kosztów kredytu inwestycyjnego, który klient musiałby wziąć celem sfinansowania zakupu zbiornika.

Ta analiza pokazuje iż przy obecnych relacjach cenowych opłacalność zakupu zbiornika występuje dla instalacji o dużym zużyciu gazu, które z założenia będą pracowały jako docelowe źródło zasilania obiektu. W innych przypadkach ekonomika zagadnienia przemawia za dzierżawą zbiornika.

Standard obsługi

W analizie tej nie brano pod uwagę różnic w standardzie obsługi, jakie zyskuje Klient. W przypadku zbiorników wykupionych na własność, całość zagadnień związanych z zapewnieniem obsługi serwisowej i technicznej zbiornika oraz instalacji spoczywa na Kliencie i na, najczęściej przypadkowych, firmach instalacyjnych.
Klient nie ma również żadnego zabezpieczenia w zakresie zapewnienia ciągłości dostaw, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to w przypadku ograniczeń na rynku zakupu gazu oraz w przypadku trudnych warunków drogowych zawsze w pierwszej kolejności obsługiwani ani są Klienci posiadający stałą umowę z dostawcą gazu.
Dodatkowo jeżeli Klient jest związany na stałe z dostawcą, może w przypadku nie dostarczenia w terminie gazu lub strat wynikłych z awarii lub przestoju instalacji liczyć na odszkodowanie z tego tytułu.
Również większość dostawców gazu w przypadku dzierżawionych zbiorników zapewnia 24-godzinny serwis zbiornika i instalacji, co poprawia znacznie bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji.

Tak więc wybór sposobu użytkowania zbiornika zależy w znacznej mierze od indywidualnych preferencji i zasobności finansowej Klienta.

W przypadku konieczności wykonania analizy dla indywidualnych przypadków prosimy o kontakt pod adres centrala@dragongaz.pl lub poprzez stronę internetową dragongaz.pl

* artykuł sponsorowany

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl