Złączki zaciskowe
To bardzo prosty sposób łączenia rur
z miedzi, używany nie tylko przez profesjonalnych monterów. Nie trzeba mieć do tego specjalistycznych narzędzi, wystarczy zaciskarka hydrauliczna (sieciowa lub akumulatorowa) oraz coś, czym usuniemy opiłki. Złączki mogą mieć różne wymiary
i formy (do średnicy 108 mm).
Są dwa typy zaciskania złączy - pojedyncze i podwójne
Złączki stosuje się tam, gdzie zabronione jest użycie ognia, np. w zakładach chemicznych. Często korzysta się z nich wtedy, gdy prace instalacyjne trzeba wykonać w czasie pracy innych (w sklepach wielkopowierzchniowych, muzeach, szpitalach) oraz w miejscach, gdzie użycie ognia niesie ryzyko zniszczenia lub stanowi zagrożenie dla środowisk (w pomieszczeniach z sufitem pokrytym płytami
z polistyrenu piankowego, przestrzeń podpodłogowa w budynkach niepodpiwniczonych, prace renowacyjne prowadzone bez opróżniania placu budowy).
[b]
Bez względu na to, czy lutujemy na miękko czy na twardo, zawsze trzeba uważać na płomień palnika. Warto chronić ścianę płytą ochronną, a z pobliża usunąć materiały palne.
Rury muszą być dobrze dopasowane. Zanim zaczniemy je lutować, musimy usunąć z nich wszystkie opiłki i je zgratowić, czyli usunąć ostre odstające fragmenty, a jeśli jest konieczność – skalibrować. Zawsze trzeba stosować topnik i spoiwo dostosowane do typu lutowania. Podczas lutowania nie można przegrzać rury, bo pogarsza to jej jakość. A do rur w instalacjach wody pitnej nie wolno używać lutów zawierających kadm lub ołów. Przepisy wymagają, aby w niektórych przypadkach instalacje wody sanitarnej zostały przepłukane, oczyszczone i zdezynfekowane.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?