Pompy cyrkulacyjne w układzie c.w.u.

Ewa Kulesza
Dzięki pracy pompy cyrkulacyjnej zapewniona jest woda o stałej temperaturze w każdym punkcie czerpalnym instalacji, natychmiast po odkręceniu kranu.

Dla układów ciepłej wody użytkowej zaleca się, by temperatura czynnika wynosiła od 2 do 65ºC. Powyżej temperatury 65ºC gwałtownie zwiększa się wydzielanie kamienia kotłowego, który może doprowadzić do uszkodzenia pompy. Przestrzeganie tych zaleceń zapewni długoletnią, bezawaryjną pracę pompy.
Pompy cyrkulacyjne charakteryzują się niewielką wysokością podnoszenia. Maksymalne ciśnienie robocze, wynoszące najczęściej 1,0 MPa (10 bar), służy tylko do pokonania oporów instalacji. Korpusy pomp cyrkulacyjnych ciepłej wody użytkowej wykonane są z brązu, mosiądzu lub stali nierdzewnej.

Największą grupą pomp cyrkulacyjnych są pompy z tzw. „mokrym wirnikiem silnika”.
Pompy te nie posiadają dławnicy, czyli mechanicznego uszczelnienia wału silnika, a stojan zabezpieczony jest osłoną ze stali nierdzewnej lub specjalną tuleją z tworzywa sztucznego. Wśród nich znajdują się pompy jednobiegowe, wielobiegowe oraz elektroniczne z płynną regulacją obrotów posiadające zintegrowaną przetwornicę częstotliwości.

Do małych instalacji c.w.u. zalecana jest pompa z wirnikiem kulowym. Zaletą tego urządzenia jest bardzo prosta budowa.

Schemat budowy instalacji c.w.u i c.o.

Pompy cyrkulacyjne w układzie c.w.u.

1. Pompa obiegowa sterowana elektronicznie z automatyczną regulacją do centralnego ogrzewania – MAXIMA
2. Pompa cyrkulacyjna do ciepłej wody użytkowej – ERGA
3. Sterownik pompy – serii SP 2000
4. Zawór różnicowy
5. Filtr osadnikowy
6. Zawór kulowy
7. Mocowanie czujnika temperatury
8. Kocioł 
9. Bojler
10. Odbiornik ciepła
11. Punkt czerpalny wody

Jedyną ruchomą częścią pompy jest sferycznie ukształtowany wirnik kulowy, osadzony na nieruchomym trzpieniu, zakończonym odpornym na ścieranie ceramicznym łożyskiem kulowym. Rozwiązanie to gwarantuje wiele korzyści:

• pompa bardzo cicho pracuje,
• pompa jest bardziej odporna na suchobieg,
• pompy nie blokują drobne zanieczyszczenia instalacji,
• pompa gwarantuje długą żywotność.

Przykładowa budowa pompy cyrkulacyjnej – pompa ERGA

Pompy cyrkulacyjne w układzie c.w.u.

W pompach cyrkulacyjnych do małych instalacji c.w.u. stosuje się tradycyjne silniki asynchroniczne.
Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku jest produkt oferowany przez LFP - pompa cyrkulacyjna ERGA. W celu uzyskania wyższej sprawności pompy, a w konsekwencji ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, tradycyjny silnik w pompie zastąpiono silnikiem komutowanym elektronicznie (EC - Electronically Commutated).
Konstrukcja tego silnika odznacza się wbudowaniem w wirnik silnika magnesu stałego, co eliminuje potrzebę dostarczania energii do magnesowania wirnika, który jest stale namagnesowany.
Wirujące pole magnetyczne stojana w silniku EC komutowane jest elektronicznie przez układ mikroprocesorowy, który przelicza wymagane parametry i steruje przetwornicą częstotliwości, zasilającą w sposób zoptymalizowany uzwojenia silnika. Pozwala to na płynną regulację prędkości obrotowej silnika pompy - dopasowaną do aktualnych wymagań hydraulicznych.
Silniki EC są silnikami synchronicznymi, co oznacza, że napędzające pole magnetyczne porusza się dokładnie z tą samą prędkością co wirujący wirnik, eliminując zjawisko poślizgu i związanych z nim strat.

Pompy cyrkulacyjne w układzie c.w.u.

Dzięki zastosowaniu technologii ECM, pompa ERGA może obniżyć pobór mocy do 3 WAT, przy zachowaniu tej samej wydajności. ERGA pozwala zredukować koszty energii elektrycznej nawet o 90% w porównaniu ze standardową pompą cyrkulacyjną.

Niezbędnym warunkiem prawidłowej i długotrwałej pracy pompy cyrkulacyjnej jest jej właściwe zainstalowanie. Powinien być zapewniony łatwy dostęp do przełącznika biegów, a kabel zasilający tak podłączony do skrzynki zaciskowej, aby w przypadku skroplenia pary wodnej nie ściekała ona po kablu do skrzynki.
Pompę cyrkulacyjną montuje się na przewodzie cyrkulacyjnym bezpośrednio przed zasobnikiem. Dzięki temu schłodzona woda z okolic zaworu czerpalnego wraca do zasobnika, a na jej miejsce napływa cieplejsza.

Ważnym elementem racjonalnego gospodarowania energią jest wyposażenie instalacji w urządzenie sterujące automatyczną pracą cyrkulacji z uwzględnieniem trybu życia użytkowników tak, aby cyrkulacja nie pracowała w tych porach dnia, w których nie korzysta się z ciepłej wody. W ofercie LFP dostępny jest sterownik typu SP 2000 umożliwiający automatyzację pracy układów cyrkulacyjnych.
Zastosowanie w układzie ciepłej wody użytkowej produktów LFP - pompy cyrkulacyjnej ERGA i dodatkowo sterownika serii SP 2000 - przyczynia się do znacznego obniżenia zużycia energii oraz do oszczędności wody.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl