Projekt instalacji gazowej - jak wykonać go poprawnie?

Materiał promocyjny
Podczas budowy lub remontu domu, wiele prac można wykonać samemu. Są jednak takie, które wymagają pomocy specjalistów - do nich należy projekt instalacji gazowej.

Aby instalacja gazowa była w pełni bezpieczna i funkcjonalna, musi ją zaprojektować profesjonalne biuro projektowe np. ERAN z Gliwic , zatrudniające projektantów z odpowiednimi uprawnieniami. Źle zaprojektowana instalacja może stwarzać ogromne zagrożenie nie tylko dla osób przebywających w budynku, ale również w jego najbliższej okolicy.
 

Co zawiera kompletny projekt instalacji gazowej? 

Budowa instalacji gazowej przebiega na podstawie kompletnego projektu. Powstaje on w dwóch etapach - pierwszym jest zebranie niezbędnych informacji, a drugim rozrysowanie na ich podstawie właściwego projektu. Aby projekty gazu mogły powstać, biuro projektowe a w tym projektant sanitarny musi poznać niezbędne dane dotyczące:

  • warunków technicznych przyłącza do gazu,
  • ilości i rodzaju planowanych urządzeń gazowych,
  • ilości przyłączy,
  • rodzaju gazu,
  • typu gazomierza,
  • lokalizacji punktu gazowego.

Dodatkowo, projektanci powinni też zweryfikować warunki techniczne przyłącza gazu oraz zapoznać się z rzutami architektonicznymi i mapą do celów projektowych. Konieczne jest też skonsultowanie się z klientem i dokładne uzgodnienie lokalizacji odbiorników gazu, ich ilości oraz zapotrzebowania na gaz. 

Na podstawie tych wszystkich danych zespół biura projektowego może przystąpić do wykonywania projektu. Kompletny projekt gazu obejmuje oznaczenie pionów instalacji gazu, włączając w to przewody spalinowe i wentylacyjne. Rzuty uwzględniają wszystkie zebrane przed rozrysowaniem projektu dane, a także planowany materiał wykonania instalacji oraz przyjęte średnice. W przypadku połączenia instalacji gazowej z innymi instalacjami, wykonywane są również m.in. projekty ogrzewania lub projekty wod-kan. 

Projekt gazu a bezpieczeństwo 

Poprawnie wykonany projekt gazu jest podwaliną do właściwego montażu wszystkich elementów instalacji. To ma z kolei wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. Wszelkie błędy w tej materii mogą doprowadzić do zniszczeń i stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi przebywających w budynku. Aby uniknąć katastrofalnych skutków błędów projektowych i wykonawczych, instalację należy regularnie poddawać okresowym kontrolom. Projekt musi więc zakładać takie rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji, aby umożliwić dostęp do nich zarówno w przypadku przeglądu, jak i na wypadek konieczności dokonania naprawy.

Projekt instalacji gazowej - jak wykonać go poprawnie?
Eran

 

Dlaczego biuro projektowe ze śląska? 

Jednym z najważniejszych kryteriów, którego trzeba przestrzegać, tworząc projekt gazu, jest jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Te nie są łatwe, dlatego laik nie jest w stanie samodzielnie stworzyć całego projektu. Wykwalifikowane biuro projektowe Gliwice posiada odpowiednie doświadczenie i zostało zbudowane na wiedzy zatrudnionych inżynierów. Korzystając z usług tego biura klient zyskuje pewność, że projekt instalacji gazowej zostanie wykonany w 100% zgodnie z prawem, a sama instalacja będzie bezpieczna dla użytkowników i funkcjonalna. 

Współpraca z doświadczonym biurem projektowym  stanowi zabezpieczenie dla Inwestora. Każdy budynek musi bowiem przejść inspekcję i uzyskać odpowiednie odbiory. Źle zaprojektowana i wykonana instalacja gazowa może być przyczyną kosztownych napraw i przeróbek, które nie tylko opóźniają moment oddania budynku do użytku, ale również narażają inwestora na konieczność zorganizowania dodatkowej gotówki i dołożenia jej do inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl