Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Stosując rury miedziane do instalacji grzewczych należy pamiętać, że materiał ten zmienia swoje wymiary wraz ze zmianą temperatury. Współczynnik ten jest o 1,5 razy większy niż stali, ale jednocześnie dużo mniejszy niż współczynnik rozszerzalności tworzyw sztucznych. Wydłużenie liniowe rur miedzianych  dla przyrostu temperatury można odczytać z ogólnie dostępnych diagramów.
Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Specyfika rur miedzianych wymaga kompensowania wydłużeń liniowych w instalacjach jeżeli jej długość jest większa niż 5 m. W instalacjach tych kompensacje uzyskuje się w sposób naturalny przez odpowiednie prowadzenie przewodów lub przez stosowanie elementów kompensujących w instalacjach.

Kompensacje naturalną uzyskuje się przez zmianę kierunku prowadzenia przewodów z wykorzystaniem układu konstrukcyjnego pomieszczeń, w których przewody są prowadzone i prawidłowe rozmieszczenie mocowań (punktów stałych). Należy przy tym pamiętać, aby umożliwić każdemu odcinkowi rur rozszerzanie się bez ograniczeń i niedopuszczanie, aby odkształcenia działały na zbyt krótkich odcinkach. Przewody przechodzące przez mury muszą być zabezpieczone otuliną przed uszkodzeniem przewodów przez tarcie o ostre krawędzie  bruzd.  Przy braku możliwości zastosowania kompensacji naturalnej w instalacjach z rur miedzianych powinny być zaprojektowane elementy kompensujące. Najczęściej stosowane kompensatory to U kształtowe elementy instalacji wykonane z giętej rury lub kombinacji rur i kolan 90° lub kompensatory osiowe ( dławicowe lub mieszkowe). Kompensatory osiowe są elementami drogimi, dlatego powinny być stosowane w przypadkach, gdy przewody instalacyjne muszą być prowadzone w sposób nie gwarantujący kompensacji naturalnej lub u kształtowej. Kompensatory osiowe ( szczególnie mieszkowe) nie można zabudowywać w ścianach budynków.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl