Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Stosując rury miedziane do instalacji grzewczych należy pamiętać, że materiał ten zmienia swoje wymiary wraz ze zmianą temperatury. Współczynnik ten jest o 1,5 razy większy niż stali, ale jednocześnie dużo mniejszy niż współczynnik rozszerzalności tworzyw sztucznych. Wydłużenie liniowe rur miedzianych  dla przyrostu temperatury można odczytać z ogólnie dostępnych diagramów.
Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Specyfika rur miedzianych wymaga kompensowania wydłużeń liniowych w instalacjach jeżeli jej długość jest większa niż 5 m. W instalacjach tych kompensacje uzyskuje się w sposób naturalny przez odpowiednie prowadzenie przewodów lub przez stosowanie elementów kompensujących w instalacjach.

Kompensacje naturalną uzyskuje się przez zmianę kierunku prowadzenia przewodów z wykorzystaniem układu konstrukcyjnego pomieszczeń, w których przewody są prowadzone i prawidłowe rozmieszczenie mocowań (punktów stałych). Należy przy tym pamiętać, aby umożliwić każdemu odcinkowi rur rozszerzanie się bez ograniczeń i niedopuszczanie, aby odkształcenia działały na zbyt krótkich odcinkach. Przewody przechodzące przez mury muszą być zabezpieczone otuliną przed uszkodzeniem przewodów przez tarcie o ostre krawędzie  bruzd.  Przy braku możliwości zastosowania kompensacji naturalnej w instalacjach z rur miedzianych powinny być zaprojektowane elementy kompensujące. Najczęściej stosowane kompensatory to U kształtowe elementy instalacji wykonane z giętej rury lub kombinacji rur i kolan 90° lub kompensatory osiowe ( dławicowe lub mieszkowe). Kompensatory osiowe są elementami drogimi, dlatego powinny być stosowane w przypadkach, gdy przewody instalacyjne muszą być prowadzone w sposób nie gwarantujący kompensacji naturalnej lub u kształtowej. Kompensatory osiowe ( szczególnie mieszkowe) nie można zabudowywać w ścianach budynków.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie