Uszczelnienie instalacji gazowej

Joanna Ryńska
Każdy hydraulik zapytany o najważniejszą cechę instalacji gazowej odpowie bez wahania: musi być szczelna. Jeżeli domowa instalacja składa się z rur stalowych - co ma miejsce w większości starszych budynków - nieszczelności na  połączeniach gwintowanych są niestety prawdopodobne. Co wówczas robić? Wymiana całej instalacji jest kosztowna, uciążliwa, a nawet ryzykowna...

W każdej instalacji punktami najbardziej wrażliwymi na nieszczelności są połączenia. W przypadku instalacji gazowej z rur stalowych stosowano połączenia gwintowane (łączniki wykonywano z żeliwa). Natura takich połączeń wymaga, by je odpowiednio uszczelniać - tymczasem wielokrotnie zaniedbywano ten ważny proces stosując niedopuszczalne dziś uszczelnienia takie jak minia lub pokost. Dlatego nowe technologie powinny przede wszystkim zagwarantować uszczelnienie połączeń.

Obecnie na rynku dostępne jest rozwiązanie "bezinwazyjne", które pozwala na uszczelnienie połączeń gwintowanych bez konieczności rozbierania całej instalacji. Rozwiązaniem tym jest specjalna emulsja, zwana polimeryzującą. Emulsja ta jest wprowadzona do instalacji pod ciśnieniem i wypełnia wszystkie, choćby najdrobniejsze ubytki w żeliwie, z którego wykonane są połączenia gwintowane. Dzięki temu bez wyszukiwania nieszczelności instalacja zostaje skutecznie uszczelniona (producenci emulsji i wykonawcy dają pięcio-, a nawet sześcioletnią gwarancję na szczelność tak odnowionej instalacji, pod warunkiem oczywiście, że uszczelnione połączenia nie były demontowane). 
Ze względu na swój skład chemiczny emulsja jest bezpieczna dla użytkownika i wykonawcy: jest produktem na bazie wodnej, nie zawiera rozpuszczalników ani związków szkodliwych dla środowiska. Musi mieć aprobatę techniczną wydaną przez Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
w Krakowie, czyli instytucję uprawnioną do zatwierdzania produktów stosowanych w instalacjach gazowych. Daje to gwarancję, że emulsja jest bezpieczna i jej zastosowanie nie wpływa na własności rur gazowych ani na szybkość przepływu gazu.

Renowacja instalacji gazowej za pomocą emulsji jest prosta, szybka (zajmuje kilka godzin, a dokładny czas zależy oczywiście od wielkości instalacji) i nie obciąża użytkownika okołoremontowym bałaganem, nie są bowiem  wykonywane żadne prace demontażowe ani wykończeniowe (malarskie czy murarskie). Koszt takiej renowacji jest, jak zapewniają instalatorzy, nawet do 2/3 niższy niż remont instalacji.

Oto jak wyglądają prace renowacyjne:

  • demontaż gazomierzy i przyborów gazowych (kuchenek, piecyków, kotłów);
  • czyszczenie instalacji sprężonym azotem;
  • napełnienie instalacji emulsją za pomocą specjalnej pompy;
  • odpowietrzenie przewodów;
  • usunięcie nadmiaru środka uszczelniającego;
  • suszenie instalacji przy pomocy dmuchawy;
  • przeprowadzenie próby ciśnieniowej - sprawdzenie szczelności.
Uszczelnienie instalacji gazowej
Uszczelnienie instalacji gazowej
Uszczelnienie instalacji gazowej

Napełnianie instalacji emulsją                   Usuwanie nadmiaru środka

Na polskim rynku znajdują się obecnie dwa produkty firm niemieckich : BCG Gas oraz Prodoral R6-1. Obie emulsje mają aprobaty techniczne i są chętnie stosowane przez polskich instalatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl