Zamrażarki do rur

Aneta Demianowicz
Sezon grzewczy to czas, kiedy ujawniają się awarie instalacji grzewczych. Ich remont trwa długo, a to powoduje odcięcie dostawy ciepła na pewien okres. O ile w nowych instalacjach armatura odcinająca ułatwia prace remontowe, to w starych instalacjach monter napotyka na szereg przeszkód.
Zamrażarki do rur

Awaria starej instalacji grzewczej powoduje konieczność wyłączenia całej instalacji. Straty z tego powodu są duże, a monter nie ma ułatwionego zadania, gdy armatura działa wadliwie i brak jest w instalacji zaworów z kurkami spustowymi pod pionami. W takim przypadku rozwiązaniem okazuje się użycie urządzenia zwanego zamrażarką do rur. Jego działanie polega na wytworzeniu wewnątrz rury czopa lodowego. Działa on na zasadzie korka tamującego przepływ wody. Powstała blokada potrafi wytrzymać duże ciśnienie, ponieważ zamarzająca woda zwiększa swoją objętość powodując dociśnięcie czopa do powierzchni rury. Wymiana uszkodzonego elementu może się jednocześnie odbywać przy normalnej pracy układu, jedynym warunkiem jest powstrzymanie w zamrażanym przewodzie przepływu wody.

Zamrażarka elektryczna lub gazowa
Zamrażarki elektryczne działają na takiej samej zasadzie jak lodówka. Czynnikiem chłodzącym jest specjalny płyn, który poddawany jest procesowi odparowania i skraplania. W zamrażarce parownik pełni jednocześnie rolę zacisku mrożącego rurę lub jest z nim bezpośrednio połączony. Dla zapewnienia lepszej wymiany ciepła stosowane są dodatkowo opaski izolacyjne z tworzyw sztucznych oraz płyny lub pasty przewodzące. Zaletą agregatu chłodniczego jest możliwość jego wielokrotnego użycia i brak oparów czynnika chłodzącego. Zamrażanie rury w zależności od jej średnicy trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
Zamrażarki gazowe zbudowane są z głowic mrożących połączonych przewodami z butlą CO2. Zamrażanie rur polega na wykorzystaniu bardzo niskiej temperatury parowania dwutlenku węgla, która wynosi - 79°C. Dwutlenek węgla wypływając z butli poprzez zawór dozujący iglicowy ulegają rozprężeniu i wpływa bezpośrednio do uchwytu mrożącego. W krótkim czasie następuje bardzo szybkie schłodzenie przewodu, w wyniku czego tworzy się czop lodowy a po stronie zewnętrznej pojawia się warstwa skrystalizowanego CO2 (tzw. suchego lodu).

Do zamrażania przewodów mogą być stosowane tylko butle gazowe CO2 z tzw. rurką syfonową pionową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl