Jak dbać o artykuły ze stali nierdzewnej?

Partnerem cyklu jest Stainlesseurope
Artykuły ze stali nierdzewnej znajdziemy niemal w każdym polskim domu. Materiał ten jest bowiem powszechnie wykorzystywany do produkcji sztućców, garnków czy elementów armatury domowej. Stal nierdzewna coraz częściej pełni także funkcje dekoracyjne: wykonuje się z niej poręcze, obudowy urządzeń AGD czy elementy małej architektury ogrodowej. Jak dbać o stal nierdzewną, aby przez lata cieszyła nasze oko pięknym połyskiem?

Na wstępie warto zaznaczyć, że na co dzień najczęściej spotykamy się ze stalą austenityczną. Odpowiada ona za 2/3 światowej produkcji stali nierdzewnej. Materiał ten zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości fizykochemiczne wprowadzeniu do stali odpowiednich dodatków stopowych, takich jak chrom, który wchodzi w reakcje z tlenem obecnym w wodzie i powietrzu. W wyniku wspomnianej reakcji chemicznej na powierzchni wyrobów ze stali nierdzewnej powstaje niewidzialna, pasywna powłoka tlenku chromu, która doskonale zabezpiecza stal przed utlenianiem.

Naturalne metody czyszczenia stali nierdzewnej

Kluczem do utrzymania pięknego wyglądu stalowych elementów jest ich regularne czyszczenie – materiał ten nie wymaga żmudnej i kosztownej konserwacji. Dzięki doskonałej odporności na korozję i niecodziennej wytrzymałości tworzywa wystarczy odpowiednio zadbać o czystość artykułów stalowych, aby zachować ich zachwycający wygląd. Jak to zrobić? W przypadku zlewozmywaków i blatów koniecznie pamiętajmy, aby regularnie spłukiwać je wodą i usuwać wszelkie zabrudzenia na bieżąco.

Do usuwania uporczywego brudu możemy wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną, a także spirytus. Pamiętajmy, aby do czyszczenia stali nierdzewnej wykorzystywać miękkie materiały, takie jak ścierki z mikrofibry. Jeśli nasz blat lub armatura kuchenna ma stały kontakt z twardą wodą, konieczne może okazać się odkamienienie powierzchni za pomocą kwasu cytrynowego. Dla zachowania blasku powierzchni stalowych warto polerować je przy pomocy oliwy z oliwek.

Środki chemiczne a wykorzystanie stali w gastronomii

Zdarzają się sytuację, że do dokładnego wyczyszczenia wyrobów ze stali nierdzewnej, konieczne jest sięgnięcie po popularną chemię gospodarczą. Na szczęście materiał ten jest niechłonny i nie wchodzi w reakcje z żywnością. Do utrzymania w czystości powierzchni stalowych doskonale nadaje się płyn do mycia naczyń. Jest on tani, obecny w każdej kuchni i bezpieczny dla naszej skóry. W przypadku poważniejszych zabrudzeń konieczne może się okazać wykorzystanie detergentów z dodatkiem węglanu wapnia. Śmiało możemy sięgać także po środki nabłyszczające. W przypadku zastosowania chemii gospodarczej pamiętajmy jednak, aby dobrze spłukać powierzchnie stalowe po zakończonej procedurze czyszczenia. Taki zabieg pozwoli nam zneutralizować wszelkie chemiczne substancje, które wraz ze środkiem czyszczącym nanieśliśmy na powierzchnię blatu. Jak więc widać, czyszczenie stali nierdzewnej jest niezwykle proste i efektywne.

Normy HACCP wymagają, aby w kontakcie z żywnością wykorzystywać wyroby ze stali nierdzewnej. Doskonale nadają się one nie tylko do przechowywania, ale także transportu żywności. Łatwość utrzymania tego materiału w czystości sprawia, że przedsiębiorcy z sektora przetwórczego i gastronomicznego chętnie wykorzystują go w codziennej pracy. Wyroby ze stali nierdzewnej odpowiednio pielęgnowane zachowują pełen wachlarz swoich możliwości przez wiele lat. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Ponadto dzięki temu, że stal nierdzewna nie wchodzi w reakcje z otoczeniem, artykuły z tego materiału możemy dowolnie przerabiać i przetapiać bez obawy, że utracą one swoje wyjątkowe właściwości.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl